Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku a zomrel za veľkou mlákou. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. A vďaka tomu sa v zbierkach súkromných zberateľov zachovalo niekoľko jeho obrazov, ktoré sú tak slovenskej proveniencie. Významný umelec skonal na deň presne pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.
Od úmrtia maliara s dušou svetobežníka dnes uplynie 17 rokov. Lóránt Chován bol vynikajúcim portrétistom, ktorý maľoval aj viaceré filmové hviezdy. Dominujúcim prvkom v jeho dielach sú zväčša portréty. Tie dodnes vystavujú v expozíciách viacerých maďarských múzeí a galérií. Spomeňme múzeum v Dunapataji či budapeštianske múzea Kiscell a Petőfiho múzeum literatúry (Petőfi Irodalmi Múzeum). Z času na čas sa jeho diela objavujú aj v britských či amerických múzeách. Málokto však tuší, že bol spätý so Slovenskom. Ako? Povieme si.
Výtvarný umelec činný vo vodách maliarstva a grafiky Lóránt Chován sa narodil 5. januára 1913 v Sremskej Mitrovici, v autonómnej srbskej provincie Vojvodina. Za štúdiami sa vydal z vtedajšej Juhoslávie do Maďarska. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti u gemerského rodáka prof. Júliusa Rudnaya (*1878 Plešivec, +1957 Budapešť). Tam bol medzi jeho spolužiakmi vynikajúci slovenský maliar Ernest Zmeták či výtvarníčka a neskôr redaktorka maďarského vysielania Československého rozhlasu Helena Petrovitsová rod. Miklósová. Svoju maliarsku kariéru začal Lóránt Chován tiež v Budapešti. A veľmi úspešne. Svoje diela verejnosti predstavoval už od roku 1940, hoci Akadémiu výtvarných umení v Budapešti absolvoval až nasledujúci rok.
Úspešný maliar Lóránt Chován rád navštevoval Slovensko
Málokto tuší, že tento portrétista bol spätý so Slovenskom, ktoré rád navštevoval. Najmä Bratislavu a jej okolie. Žiak profesora Júliusa Rudnaya tu mal svojich priateľov aj príbuzných.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pri svojich pobytoch na Slovensku tvoril a nadväzoval osobné priateľstvá. A tak sa jeho tvorba zachovala i v súkromných zbierkach slovenských zberateľov. Napriek tomu je však Lóránt Chován a jeho tvorba známejšia a oceňovanejšia väčšmi v zahraničí ako u nás.
Jeho diela sa vyznačujú pulzujúcou maľbou a expresionizmom. Hoci tvorbe dominuje portrét, svoj priestor v nej našli tiež figurálne motívy, krajinky, futuristické motívy či sakrálne umenie. Počas jednej z návštev svojich priateľov v Bratislave namaľoval niekoľko obrazov, ktoré zostávajú očiam verejnosti skryté. Dodnes sa tieto nachádzajú v zbierkach pôvodných majiteľov. Ako sa redakcii portálu Art & History Magazine podarilo zistiť, okrem portrétov v jednom zo svojich obrazov znázornil futuristickú predstavu ešte vtedy plánového mosta známejšieho ako bratislavské UFO. Tesne pred svojou výstavou v Londýne namaľoval aj obraz so starozákonným motívom Samsona a Dalily. Zaujímavosťou je, že ho signoval v podobe kamenárskej značky.
Vystavoval v Londýne, Mníchove i USA
Po niekoľkých samostatných výstavách v Maďarsku ho umenie zavialo do sveta. Od roku 1964 žil dva roky v Londýne, kedy predstavil svoje diela na Kráľovskej akadémii v Londýne. A v roku 1966 vystavoval aj v Dome umenia v Mníchove. Následne sa vrátil do Juhoslávie a do roku 1973 pobýval aj v Maďarsku. V roku 1982 sa zúčastnil 2. výstavy umelcov maďarského pôvodu žijúcich v zahraničí. Svoj život dožil v Kalifornii, kde v Oaklande 17.7.2007 aj skonal. Jeho diela sa tak okrem zbierok súkromných zberateľov po celom svete nachádzajú aj v zbierkach viacerých maďarských múzeí. Z nich spomeňme múzeum v Dunapataji či budapeštianske múzea Kiscell a Petőfiho múzeum literatúry (Petőfi Irodalmi Múzeum) či Fővárosi Képtár.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: Silvia Mária Petrovits, kieselbach.hu
Zdroj: kieselbach.hu, Magyar Festök és grafikusok adattára, Royal Academy Chronicle