Novinky

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka v plnom prúde

17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka v plnom prúde. Na prihlásenie zostáva pár dní

Hľadá sa pamiatka roka. 17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka je v plnom prúde. O ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa môžu uchádzať vlastníci národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli obnovené či zreštaurované v rokoch 2022 a 2023. Podmienkou prihlásenia do súťaže je ukončenie komplexnej obnovy pamiatky alebo ukončenie obnovy ucelenej časti nehnuteľnej pamiatky. Prihlasovanie spustili ešte v novembri minulého roka a do uzávierky zostáva už len krátky čas.

2. novembra 2023 odštartoval už 17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Cieľom súťaže je oceniť úsilie vlastníkov obnovených kultúrnych pamiatok za ich záujem o zachovanie kultúrneho dedičstva na Slovensku. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi súťaže – Nadácia SPP, Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a mediálnym partnerom RTVS. 

Máme veľkú radosť, že každým rokom sa do súťaže zapája čoraz viac vlastníkov obnovených pamiatok na Slovenku. Darí sa nám tak napĺňať cieľ a poslanie súťaže podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok k ich obnove a oceniť ich prínos k ochrane pamiatkových hodnôt. Zároveň sa s vlastníkmi snažíme prezentovať tieto pamiatky širokej verejnosti a motivovať ju k záujmu o kultúru a kultúrne dedičstvo, hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP. Prihlášku do súťaže, spolu s kompletnou dokumentáciou, je potrebné podať výhradne elektronicky prostredníctvom systému e-grant na stránke https://nadaciaspp.egrant.sk/ do 31. januára 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nadácia VÚB pomohla zreštaurovať aj vzácnu kniha tzv. mariánskych hodiniek z konca 15. storočia, ktorú našli len náhodou v jednej zo zásuviek v Kaštieli Betliar: Zdroj: Múzeum Betliar / výstavy
Nadácia VÚB oslavuje. Neziskovkám pred sviatkami prerozdelí mimoriadnu podporu 400-tisíc eur

Cenu Fénix so zaujímavou finančnou odmenou opäť udelí odborná porota

Laureáti aktuálneho 17. ročníka získajú nielen osvedčenie o udelení ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Priamo z rúk ministerky kultúry SR si prevezmú sošku bájneho Fénixa. S ňou dostanú tiež finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže – Nadácie SPP. Na návrh odbornej poroty udelia maximálne tri ceny za komplexnú alebo čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky. Oceniť môžu tiež výnimočný počin záchrany pamiatky. Odborná porota má právo udeliť aj „Čestné uznanie“ právnickej alebo fyzickej osobe, ktorá zásadným spôsobom vstúpila do procesu obnovy pamiatky alebo za mimoriadny prínos k ochrane a obnove pamiatky. Ministerstvo kultúry, odborná porota a partneri súťaže majú tiež právo navrhnúť udelenie titulu „Adept na cenu Fénix kultúrna pamiatka roka“ vlastníkovi pamiatky, ktorá sa ešte len nachádza v procese obnovy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA
Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Máte slovo! Možnosť hlasovať dostane v marci aj verejnosť

Do hlasovania o najkrajšiu obnovenú pamiatku sa bude môcť znovu zapojiť aj široká verejnosť od 13. marca do 2. apríla 2024. Na základe výsledkov online hlasovania Nadácia SPP, ako generálny partner súťaže, udelí ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP pamiatke, ktorá získa najviac hlasov,“ dodáva Eva Guliková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marija Jurić Zagorka
Marija Jurić Zagorka - kráľovná historických románov

TS, Fénix – Kultúrna pamiatka roka a Ministerstvo kultúry SR

Zdroj: Fénix – Kultúrna pamiatka roka

Správu sme redakčne upravili (red)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »