Novinky

Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet

Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet

Medzi TOP koncertnými tipmi 42. kalendárneho týždňa nájdete v poradí druhý abonentný koncert 55. sezóny, ktorým Štátna filharmónia Košice sprostredkuje svojim návštevníkom jedinečné zážitky, zaujímavú a netradičnú kombináciu. Štátna filharmónia Košice totiž do úlohy sólistov tentoraz obsadila štvorčlenné inštrumentálne teleso.

Štátna filharmónia Košice prináša v rámci Dní českej kultúry 2023 koncert s názvom KVARTETO & FILHARMONICI.  V úlohe sólistov netradične vystúpi zoskupenie – Pavel Bořkovec Quartet. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru odznejú diela Jána Cikkera, Bohuslava Martinů a Johannesa Brahmsa. Koncert A cyklu sa uskutoční už vo štvrtok 19. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Kvarteto ako netradičný sólista

Kvarteto nesúce meno českého hudobného skladateľa vzniklo v roku 2011 a pozornosť púta najmä nevšednou dramaturgiou. Hudobné teleso sa systematicky venuje aj súčasnej hudbe. Vďaka repertoárovej pestrosti a bezchybnému interpretačnému prevedeniu získava aj moderná hudba v podaní Pavel Bořkovec Quartet svojich priaznivcov. K projektu s košickou filharmóniou prišlo vďaka predošlej spolupráci so šéfdirigentom ŠFK Robertom Jindrom. „Sme podobného hudobného razenia,“ uviedol Ondřej Hás, primárius kvarteta.

Pavel Bořkovec Quartet / Štátna filharmónia Košice
Pavel Bořkovec Quartet

Pavel Bořkovec Quartet v Košiciach odohrá Koncert pre sláčikové kvarteto a orchester od Bohuslava Martinů. Viac približuje Ondřej Hás:Hudba Bohuslava Martinů nachádza nadšených priaznivcov po celom svete. Naše kvarteto sa na toto obdobie zameriava. Veď Martinů a Bořkovec si korešpondovali. Koncert pre sláčikové kvarteto a orchester je nevšedné dielo plné príkrych rytmov a bohatého, moderného kontrapunktu. Veríme, že dielo strhne publikum tak ako nás. Je to hudba, ktorá má šmrnc!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Robert Jindra je doma najmä v opernom repertoári a v každom diele hľadá príbeh. Koncert KVARTETO & FILHARMONICI je však z celkom iného cesta. Šéfdirigent ŠFK naň pozýva úprimnými slovami: Tento koncert je pre mňa obrovskou osobnou výzvou a zároveň dramaturgickou radosťou.“

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Inšpiratívny program

Cikkerovo dielo Symfonietta je plné nadšenia, životného elánu, optimizmu, radosti a prináša prvky ľudovej hudby a melodiky. Melancholické úseky sa striedajú so živým a tanečným rytmom slovenského folklóru, v ktorom Cikker často nachádzal inšpiráciu.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

V priebehu celého Koncertu pre sláčikové kvarteto a orchester od Bohuslava Martinů sa skladateľ snaží o to, aby sláčikové kvarteto stálo v popredí a aby jeho osobité hlasy zneli nad orchestrálnym zvukom. Odvážny úvod prináša dialógy medzi komplikovanými témami kvarteta a výraznými textúrami orchestra.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Brahmsova Symfónia č. 4 e mol je mohutné dielo, plné smútku. Melanchólia, ktorá sa vinie celou Brahmsovou tvorbou, tu našla svoje najúplnejšie vyjadrenie. Novou črtou v skladateľovej tvorbe sú archaizujúce prvky. Štvrtá symfónia je považovaná za skladateľov “opus magnum” a patrí medzi najváženejšie diela svetovej symfonickej tvorby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu

Koncert z abonentného cyklu A s názvom KVARTETO & FILHARMONICI sa uskutoční vo štvrtok 19. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Koncert realizuje Štátna filharmónia Košice v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach ako súčasť Dní českej kultúry 2023.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Jaroslav Ľaš, Jakub Šimoňák, archív ŠFK

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

 

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »