Novinky

Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet

Štátna filharmónia Košice ponúkne symfonický koncert s Pavel Bořkovec Quartet

Medzi TOP koncertnými tipmi 42. kalendárneho týždňa nájdete v poradí druhý abonentný koncert 55. sezóny, ktorým Štátna filharmónia Košice sprostredkuje svojim návštevníkom jedinečné zážitky, zaujímavú a netradičnú kombináciu. Štátna filharmónia Košice totiž do úlohy sólistov tentoraz obsadila štvorčlenné inštrumentálne teleso.

Štátna filharmónia Košice prináša v rámci Dní českej kultúry 2023 koncert s názvom KVARTETO & FILHARMONICI.  V úlohe sólistov netradične vystúpi zoskupenie – Pavel Bořkovec Quartet. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru odznejú diela Jána Cikkera, Bohuslava Martinů a Johannesa Brahmsa. Koncert A cyklu sa uskutoční už vo štvrtok 19. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Kvarteto ako netradičný sólista

Kvarteto nesúce meno českého hudobného skladateľa vzniklo v roku 2011 a pozornosť púta najmä nevšednou dramaturgiou. Hudobné teleso sa systematicky venuje aj súčasnej hudbe. Vďaka repertoárovej pestrosti a bezchybnému interpretačnému prevedeniu získava aj moderná hudba v podaní Pavel Bořkovec Quartet svojich priaznivcov. K projektu s košickou filharmóniou prišlo vďaka predošlej spolupráci so šéfdirigentom ŠFK Robertom Jindrom. „Sme podobného hudobného razenia,“ uviedol Ondřej Hás, primárius kvarteta.

Pavel Bořkovec Quartet / Štátna filharmónia Košice
Pavel Bořkovec Quartet

Pavel Bořkovec Quartet v Košiciach odohrá Koncert pre sláčikové kvarteto a orchester od Bohuslava Martinů. Viac približuje Ondřej Hás:Hudba Bohuslava Martinů nachádza nadšených priaznivcov po celom svete. Naše kvarteto sa na toto obdobie zameriava. Veď Martinů a Bořkovec si korešpondovali. Koncert pre sláčikové kvarteto a orchester je nevšedné dielo plné príkrych rytmov a bohatého, moderného kontrapunktu. Veríme, že dielo strhne publikum tak ako nás. Je to hudba, ktorá má šmrnc!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Robert Jindra je doma najmä v opernom repertoári a v každom diele hľadá príbeh. Koncert KVARTETO & FILHARMONICI je však z celkom iného cesta. Šéfdirigent ŠFK naň pozýva úprimnými slovami: Tento koncert je pre mňa obrovskou osobnou výzvou a zároveň dramaturgickou radosťou.“

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Inšpiratívny program

Cikkerovo dielo Symfonietta je plné nadšenia, životného elánu, optimizmu, radosti a prináša prvky ľudovej hudby a melodiky. Melancholické úseky sa striedajú so živým a tanečným rytmom slovenského folklóru, v ktorom Cikker často nachádzal inšpiráciu.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

V priebehu celého Koncertu pre sláčikové kvarteto a orchester od Bohuslava Martinů sa skladateľ snaží o to, aby sláčikové kvarteto stálo v popredí a aby jeho osobité hlasy zneli nad orchestrálnym zvukom. Odvážny úvod prináša dialógy medzi komplikovanými témami kvarteta a výraznými textúrami orchestra.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Brahmsova Symfónia č. 4 e mol je mohutné dielo, plné smútku. Melanchólia, ktorá sa vinie celou Brahmsovou tvorbou, tu našla svoje najúplnejšie vyjadrenie. Novou črtou v skladateľovej tvorbe sú archaizujúce prvky. Štvrtá symfónia je považovaná za skladateľov “opus magnum” a patrí medzi najváženejšie diela svetovej symfonickej tvorby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu

Koncert z abonentného cyklu A s názvom KVARTETO & FILHARMONICI sa uskutoční vo štvrtok 19. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Koncert realizuje Štátna filharmónia Košice v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach ako súčasť Dní českej kultúry 2023.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Jaroslav Ľaš, Jakub Šimoňák, archív ŠFK

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

 

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »