Novinky

Spišské divadlo hodnotí rok 2023

Spišské divadlo

Rok 2023 hodnotí aj Spišské divadlo. Aký bol a ktoré tituly sa tešili u diváctva najväčšej obľube? Bol to rok úspešný. Priniesol viac návštevníkov, vyššie tržby, zaujímavé projekty aj zrekonštruované priestory štúdia.

Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, má za sebou úspešný rok. Rok 2023 priniesol viacero noviniek. Podarilo sa zrekonštruovať dlho uzatvorené priestory divadelného Štúdia SD a spustil sa projekt Divadelná žiacka knižka. Presne pred rokom nastúpil do divadla nový umelecký šéf Viktor Kollár. Pozrite sa s nami na rok 2023 v číslach.

Diváci milujú rozprávky a komédie

V roku 2023 odohralo Spišské divadlo 182 predstavení, z toho tretina (66) boli rozprávky pre deti. Divadlo fyzicky navštívilo takmer 33 400 návštevníkov, z toho 14-tisíc detí a tržby dosiahli 233-tisíc eur. Najnavštevovanejším predstavením, ktoré v roku 2023 videlo najviac divákov, boli Rozprávky z krivého zrkadla. Videlo ich takmer 4 700 návštevníkov, vďaka čomu úspešná hudobná rozprávka tromfla aj inscenácie pre dospelých divákov.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Spomedzi titulov pre dospelých divákov si minulý rok najviac priaznivcov získala komédia Lá-á-á-ska. Iskrivú komédiu amerického dramatika Murraya Schisgala, v ktorej hru o láske rozohráva trojica Denisa Macalová Ďuratná, Mikuláš Macala a Marek Majeský, videlo takmer 4 200 divákov.

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Z aktuálneho repertoáru divadla mala doteraz najviac repríz (119) slovenská klasika od Martina Kukučína Rysavá jalovica, ktorá sa na doskách Spišského divadla hrá od roku 2015. Spomedzi detských predstavení mala najviac repríz (77) rozprávka Perinbaba, ktorú divadlo uvádza od roku 2019. Najviac inscenácií v roku 2023 odohrali stálice Spišského divadla – Jozef Novysedlák (97) a Mária Brozmanová (89).

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Európske zdroje pomohli zmodernizovať Štúdio SD

V roku 2023 uviedlo divadlo spolu päť premiér, všetky na veľkej scéne SD. V prvom polroku to boli komédie Lá-á-á-ska, Klub hypochondrov a Meno či predstavenie pre deti a mládež Rozprávky z krivého zrkadla.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili. Aj o tom je komédia Meno.

V druhom polroku to bola jediná premiéra v decembri, celoslovenská premiéra dramatizácie románu Aleny Sabuchovej Šeptuchy. Bol to najambicióznejší projekt 33. divadelnej sezóny, v ktorom účinkuje kompletne celý stály herecký súbor Spišského divadla a kreatívny tvorivý tím tvorili výrazné divadelné osobnosti z celého Slovenska pod režisérskou taktovkou Mariany Luteránovej.

Rok atraktívnych projektov

V septembri spustilo Spišské divadlo projekt Divadelná žiacka knižka, v ktorom deti zo základných a materských škôl zbierajú pečiatky za navštívené detské predstavenia a súťažia o drevenú maketu Spišského divadla s bábkami z aktuálnych rozprávok. Doteraz sa do súťaže zapojilo takmer 3 000 detí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!

V októbri sa uskutočnil 13. ročník tradičného festivalu Divadelný Spiš. Počas 11 dní sa na štyroch scénach návštevníkom predstavilo 13 divadelných súborov, ktoré odohrali spolu 14 inscenácií. Divadelný maratón navštívilo 2 000 divákov, pričom najväčší záujem bol o monodrámu Patricka Süskinda Kontrabas v podaní Martina Hubu. Spišské divadlo zároveň počas festivalu odpremiérovalo alternatívnu scénu SD nazvanú Pouličné divadlo. Predstavenie Panoptikum sa odohralo priamo na ulici.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pouličné divadlo
Prvú premiéru aktuálnej sezóny odohrá divadlo na ulici. Festival Divadelný Spiš ukončí produkcia Pouličného divadla

Riaditeľ SD Radovan Michalov pri hodnotení roka 2023 vysoko oceňuje modernizáciu multifunkčného priestoru Štúdio SD, ktoré bolo niekoľko rokov zatvorené. „V uplynulom roku sa nám podarilo ukončiť dva projekty, na ktoré sme získali nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov – Divadlo 21 a Modernizácia divadelnej techniky. Umožnili nám zmodernizovať svetelnú techniku, nainštalovať nový inšpicientský komunikačný systém a dokončiť komplexnú obnovu priestoru a techniky Štúdia SD. Slávnostne ho otvoríme premiérou Édith 16. februára,hodnotí riaditeľ.

Ambiciózne plány umeleckého šéfa

Presne pred rokom sa novým umeleckým šéfom divadla stal divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár, ktorý v minulosti pracoval aj v Divadle Jána Palárika v Trnave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo začalo skúšať poctu Édith Piaf

Svoje pôsobenie v Spišskom divadle hodnotí pozitívne: Môj prvý rok v divadle bol plný práce, plánov a ambícií, z ktorých mnohé sa naplniť podarilo a na mnohých ešte pracujeme. Dôležité je, že som v tomto divadle našiel tím ľudí, s ktorými si trúfam tie plány naplniť. Spišské divadlo je magický priestor a naším cieľom je, aby bolo – poviem to neskromne – klenotom východu a kultúrnym magnetom, ktorý bude v najširšom okolí známy tým, že sa tu dejú podnetné, zaujímavé, hlboké a inšpiratívne veci. To sú všetko veľké plány, veľké slová, ktoré sa zároveň veľmi ťažko napĺňajú. Som však obklopený ľuďmi, či už v hereckom súbore, alebo v iných zložkách, s ktorými si trúfam pokračovať na tejto náročnej ceste. Po svojom prvom roku v Spišskom divadle musím konštatovať, že práca je pre mňa naplňujúca.

Spišské divadlo pokračuje v pláne premiér

Spišské divadlo bude v prvom polroku 2024 pokračovať naplánovanými premiérami. Vo februári budú hneď dve – šansónový recitál Édith a komédia Okuliare Eltona Johna. Do konca sezóny chce ešte divadlo stihnúť ešte jednu komédiu – Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Koncom júna divadlo organizuje druhý ročník galavečera Zlatá labuť, v ktorom budú ocenené herecké a divadelné osobnosti z regiónu.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »