Novinky

Slovenský komorný orchester pozýva na nedeľný koncert

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Slovenský komorný orchester pozýva do Slovenskej filharmónie na nedeľný koncert. V nedeľu 22.10.2023 popoludní Úvodným koncertom cyklu SKO odštartuje aj svoju novú sezónu v rámci jubilejnej sezóny Slovenskej filharmónie. Pozrite si s nami, aký program na vás čaká!

V dramaturgii jubilejnej sezóny Slovenskej filharmónie má svoje miesto aj populárny cyklus, v ktorom sa predstavuje Slovenský komorný orchesterÚvodný koncert tohto cyklu sa uskutoční v nedeľu 22. októbra 2023 o 16.00  v Malej sále Slovenskej filharmónie. So Slovenským komorným orchestrom (umelecký vedúci Ewald Danel) sa predstavia dvaja mladí flautisti – Emilia Reske (Poľsko) a Vojtěch Čermák (Česká republika). Obaja sú víťazmi siedmeho ročníka súťaže Flautiáda 2022, ktorým porota udelila cenu Slovenskej filharmónie. Práve vďaka tomu účinkujú v rámci aktuálnej sezóny SF.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Slávnostný štart cyklu bude aj s premiérou

Na úvod koncertu zaznie v premiére dielo slovenského skladateľa Víťazoslava Kubičku Bože, smiem ísť k Tebe. Tá je malým obzretím sa za jeho doterajším životom, pri príležitosti životného jubilea. Do skladby som zakomponoval niekoľko mne drahých motívov, ktoré patria k môjmu hudobnému krédu po celý môj život,hovorí skladateľ.  Nasledovať bude Koncert pre dve flauty a orchester g mol od Johanna Joachima Quantza.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja mladí flautisti – Čech Vojtěch Čermák a Poľka Emilia Reske, víťazi Medzinárodnej súťaže Flautiáda. Tá je etablovanou flautovou súťažou v Európskom hudobnom priestore a teší sa veľkej obľube a záujmu nielen zo strany mladých hudobníkov, ale aj odbornej verejnosti z celej Európy.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Program  doplnia diela Sergeja Rachmaninova a Bélu Bartóka pre sláčikový orchester. Sláčikové kvarteto č. 1 Sergeja Rachmaninova, ktoré bolo vydané až 58 rokov po jeho skomponovaní v roku 1947.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Na záver nedeľného programu zaznie v interpretácii Slovenského komorného orchestra trojčasťové Divertimento pre sláčikový orchester Bélu Bartóka z roku 1939, ktoré vzniklo na objednávku Paula Sachera, švajčiarskeho dirigenta, mecenáša a  zakladateľa Bazilejského komorného orchestra. Je to posledné dielo skladateľa pred emigráciou z Maďarska do USA, pred vypuknutím druhej svetovej vojny.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

V rámci 75. koncertnej sezóny zaznie v cykle SKO ďalších šesť koncertov. Uskutočnia sa v nedele o 16.00 v troch termínoch – 12. novembra, 10. decembra 2023 a 28. januára 2024 a rovnako aj v utorky o 19.00 –  13. februára, 16. apríla a 21. mája 2024. Ich dejiskom bude Malá sála, Koncertná sieň SF a aj Stĺpová sieň SF.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-21 (mk)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »