Novinky

Slovenský komorný orchester pozýva na nedeľný koncert

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia

Slovenský komorný orchester pozýva do Slovenskej filharmónie na nedeľný koncert. V nedeľu 22.10.2023 popoludní Úvodným koncertom cyklu SKO odštartuje aj svoju novú sezónu v rámci jubilejnej sezóny Slovenskej filharmónie. Pozrite si s nami, aký program na vás čaká!

V dramaturgii jubilejnej sezóny Slovenskej filharmónie má svoje miesto aj populárny cyklus, v ktorom sa predstavuje Slovenský komorný orchesterÚvodný koncert tohto cyklu sa uskutoční v nedeľu 22. októbra 2023 o 16.00  v Malej sále Slovenskej filharmónie. So Slovenským komorným orchestrom (umelecký vedúci Ewald Danel) sa predstavia dvaja mladí flautisti – Emilia Reske (Poľsko) a Vojtěch Čermák (Česká republika). Obaja sú víťazmi siedmeho ročníka súťaže Flautiáda 2022, ktorým porota udelila cenu Slovenskej filharmónie. Práve vďaka tomu účinkujú v rámci aktuálnej sezóny SF.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Slávnostný štart cyklu bude aj s premiérou

Na úvod koncertu zaznie v premiére dielo slovenského skladateľa Víťazoslava Kubičku Bože, smiem ísť k Tebe. Tá je malým obzretím sa za jeho doterajším životom, pri príležitosti životného jubilea. Do skladby som zakomponoval niekoľko mne drahých motívov, ktoré patria k môjmu hudobnému krédu po celý môj život,hovorí skladateľ.  Nasledovať bude Koncert pre dve flauty a orchester g mol od Johanna Joachima Quantza.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja mladí flautisti – Čech Vojtěch Čermák a Poľka Emilia Reske, víťazi Medzinárodnej súťaže Flautiáda. Tá je etablovanou flautovou súťažou v Európskom hudobnom priestore a teší sa veľkej obľube a záujmu nielen zo strany mladých hudobníkov, ale aj odbornej verejnosti z celej Európy.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Program  doplnia diela Sergeja Rachmaninova a Bélu Bartóka pre sláčikový orchester. Sláčikové kvarteto č. 1 Sergeja Rachmaninova, ktoré bolo vydané až 58 rokov po jeho skomponovaní v roku 1947.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Na záver nedeľného programu zaznie v interpretácii Slovenského komorného orchestra trojčasťové Divertimento pre sláčikový orchester Bélu Bartóka z roku 1939, ktoré vzniklo na objednávku Paula Sachera, švajčiarskeho dirigenta, mecenáša a  zakladateľa Bazilejského komorného orchestra. Je to posledné dielo skladateľa pred emigráciou z Maďarska do USA, pred vypuknutím druhej svetovej vojny.

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

V rámci 75. koncertnej sezóny zaznie v cykle SKO ďalších šesť koncertov. Uskutočnia sa v nedele o 16.00 v troch termínoch – 12. novembra, 10. decembra 2023 a 28. januára 2024 a rovnako aj v utorky o 19.00 –  13. februára, 16. apríla a 21. mája 2024. Ich dejiskom bude Malá sála, Koncertná sieň SF a aj Stĺpová sieň SF.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-21 (mk)

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »