Novinky

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom a hosťami už tento týždeň v Redute

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia

Júnové koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú a nechýba v nich ani symfonické koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Vo štvrtok a piatok 6. a 7. júna 2024 vždy o 19:00 hod. sa budú konať záverečné koncerty cyklu DE pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Pred štvrtkovým koncertom sa o 18:15 uskutoční aj populárne predkoncertné stretnutie.

Slovenská filharmónia sa už koncom pracovného týždňa stane dejiskom v jubilejnej koncertnej sezóne ostatnej symfonickej koncertnej dvojice so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Návštevníci sa naladia na hudobné dianie v Koncertnej sieni SF už vo štvrtok 6. júna v tradičnom čase od 18:15 hod. na obľúbenom predkoncertnom stretnutí. Rozhovor o programe koncertu vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý pútavé rozprávanie šéfdirigenta Daniela Raiskina tlmočí do slovenského jazyka.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Popri umeleckých telesách Slovenskej filharmónie –  orchestri Slovenská filharmónia a Slovenskom filharmonickom zbore (zbormajster Jan Rozehnal) vystúpi na záverečnej dvojici aj niekoľko sólistov. Patrí k ním jedinečné komorné zoskupenie Storioni trio, ktoré je na hudobnej scéne viac ako dve desaťročia. Toto zoskupenie sa radí medzi svetovo najznámejšie triové formácie. Tvoria ho dvaja bratia Wouter Vossen a Marc Vossen, ktorí spolu vystupujú od najútlejšieho detstva spolu s klaviristom Bartom van de Roerom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Od Beethovena k Suchoňovi

Koncertný program z diel Beethovena a Suchoňa otvorí predohra Coriolan op. 62, ktorú vystrieda Beethovenov Koncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56Ludwig van Beethoven ho dedikoval princovi Lobkowicovi. Dielo pochádza z obdobia po prekonaní akútnej psychickej traumy, no prináša výrazne pozitívnu energiu.

Trojkoncert je žánrovou novinkou na dobovom trhu. Lahôdkou, sentimentálne nadväzujúcou na vtedy už staručký žáner concerta grossa alebo koncertantnej symfónie. Dielo je vedené ľahkou rukou, čoho dôkazom sú i pomerne úsmevné pochodové okamihy. Orchester Slovenská filharmónia ho uvedie s výnimočnými sólistami, členmi Storioni tria, ktorého členovia sú interpretačnými špecialistami danej oblasti. Zoskuepnie tvorí dvojica holandských bratov huslistu a violončelistu Woutera a Marca Vossenovcov a ich priateľ, klavirista Bart van de Roer.

Storioni Trio / Slovenská filharmónia

Mimochodom, práve ich nahrávka Beethovenovho Trojkoncertu získala Cenu Editorov magazínu Gramophone a Rádio BBC 3 ju vyhlásilo za CD týždňa.

Magnetizujúci záver

Na záver programu symfonickej koncertnej dvojice prvého júnového týždňa zaznie v podaní Slovenského filharmonického zboru, orchestra Slovenská filharmónia a ďalšieho sólistu večerov – kantáta Žalm zeme podkarpatskej op. 12, ESD 65 pre miešaný zbor, tenor sólo a veľký orchester Eugena Suchoňa z roku 1938. Skladateľa inšpirovali básne Jaroslava Zatloukala zo zbierky „Vítr z Polonin“.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Dialógy tenoru so zborom sú reminiscenciou na dialogické situácie v Bachových pašiách, no sú i predzvesťou dramatických zámerov Eugena Suchoňa vrcholiacich v operách Krútňava a Svätopluk. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v závere jubilejnej sezóny. Čím žije v júni?

Zatloukalov sociálne vyostrený a nekompromisný Podkarpatskoruský žalm na Suchoňa zapôsobil priam magnetizujúco, žánrovo osciluje na hranici kantáty a trojčasťovej vokálnej symfónie. Sólový part vokálno-inštrumentálneho diela zaznie tentokrát v interpretácii slovenského tenoristu Petra Bergera.

Peter Berger
Peter Berger. Foto: Marek Olbrzymek

Pred či počas koncertnej pauzy nezabudnite vo Filharmonickom klube navštíviť aj výstavu výtvarných diel husľového virtuóza Juraja Čižmaroviča.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Marek Olbrzymek

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »