Slovenská filharmónia prináša v jubilejnej sezóne novinku - piesňové večery. Už v utorok 20. februára o 19.00 privíta návštevníkov na koncerte s piesňovým repertoárom. Druhý Piesňový večer v jubilejnej sezóne bude patriť nemecko-anglickému violončelistovi a barytonistovi Simonovi Wallfishovi.
V rámci jubilejnej 75. koncertnej sezóny pripravuje Slovenská filharmónia v utorok 20. februára večer druhý Piesňový večer. “Malá sála Slovenskej filharmónie bude patriť nemecko-anglickému barytonistovi Simonovi Wallfischovi, v ktorého interpretácii zaznejú jedinečné vokálne opusy viacerých skladateľov. Piesňové večery sú novinkou aktuálnej sezóny, ktorú sme rozšírili o sériu koncertov s piesňovým repertoárom,” približuje nám Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. Simon Wallfisch vystúpi v Slovenskej filharmónii s klavírnym sprievodom britského klaviristu Edwarda Ruhstona.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V jeho interpretácii so sprievodom klaviristu Edwarda Rushtona zaznejú jedinečné vokálne opusy britských skladateľov inšpirovaných romantickou nemeckou piesňou, avšak prinášajú novší prístup k práci s textom. Interpreti uvedú Brittenovu úpravu piesne barokového skladateľa Henryho Purcella či piesne Vaughana Williamsa. Klenotom večera však bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa. Program doplní cyklus piesní Láska básnikova, op. 48 Roberta Schumanna.
Od Purcella v Brittenovom šate
Simon Wallfisch otvorí utorkový večer piesňou anglického skladateľa Henryho Purcella Let the dreadful engines of eternal will, ktorá zaznie v úprave anglického skladateľa 20. storočia Benjamina Brittena. „Inšpirovaný Purcellom, odštartoval Britten v roku 1943 svoju púť nazvanú ako Purcell Realizations, v rámci ktorej uchopil Purcellove piesne, árie a duety v intenciách anglického slovíčka realize (realizovať/pochopiť/uskutočniť/poňať…). To znamenalo vdýchnuť nový umelecký život starej hudbe s uplatnením súčasných kompozičných prostriedkov. Za svoj hlavný cieľ považoval Britten pokúsiť sa obnoviť a vzkriesiť pri zhudobnení slov nádheru, slobodu a vitalitu anglického jazyka, ktorá bola podľa neho od Purcellovej smrti neobvykle zriedkavá,“ píše v texte ku koncertu hudobný teoretik Andrej Prachár.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nasledovať bude cyklus piesní Láska básnikova, op.48 Roberta Schumanna, zhudobnenie šestnástich básní zo zbierky Kniha piesní od Heinricha Heineho. V piesňach sa striedajú pocity lásky, nádeje a zúfalstva. V autentickej interpretácii Wallfischa zaznie aj ďalší piesňový cyklus The House of Life významného anglického skladateľa Ralpha Vaughana Williamsa, autora deviatich symfónií a mnohých orchestrálnych diel, ktorý sa venoval aj vokálnej tvorbe. Cyklus je zhudobnením sonetov anglického básnika a maliara Danteho Gabriela Rossettiho. Klenotom večera bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa, žiaka Leoša Janáčka. Rodák z Brna bol súčasťou jedného z prvých židovských transportov do koncentračného tábora v Terezíne. Čtyři písně na slová čínské poezie sú posledným Haasovým dielom, ktoré sa zachovalo. Haas sa inšpiroval štyrmi básňami Bohumila Mathesiusa zo zbierky Nové zpěvy staré Číny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF