Novinky

Slovenská filharmónia mieri na zájazdy

Slovenská filharmónia

Po záverečných koncertoch v bratislavskej Redute telesá Slovenskej filharmónie - Slovenská filharmónia, Slovenský komorný orchester i Slovenský filharmonický zbor odcestujú na umelecké zájazdy do zahraničia i po Slovensku. Vystúpia na pražskom Trebbiu i vo viedenskom Musikvereine. Ešte v prvej júlovej dekáde ich čaká účasť na tradičnom podujatí Nitra, milá Nitra.

Telesá Slovenskej filharmónieSlovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom  a Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom sa vydajú po záverečných koncertoch v bratislavskej Redute na umelecké zájazdy. Všetky tri súbory budú koncertovať už v nedeľu 18. júna 2023.

Slovenská filharmónia mieri do Viedne

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom sa predstavia vo viedenskom Musikvereine. Sólistom večerov bude uznávaný klavírny virtuóz Alexei Volodin, ktorý uvedie po boku orchestra dva klavírne opusy Johannesa Brahmsa Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol, op. 15č. 2 B dur, op. 83. Alexei Volodin je roky spojený s nadáciou Lieven Piano Foundation, vďaka ktorej získal štipendium  a teraz sám vyučuje a vedie majstrovské kurzy organizované nadáciou, ktorá bola založená v rodisku Johannesa Brahmsa. V tomto roku  oslavuje svoje 30. výročie a koncert filharmonikov zaznie pri tejto príležitosti. Konať sa bude vo Veľkej sále Musikvereinu o 19.30.

Vystúpia aj na pražskom Trebbiu

Slovenský komorný orchester s členmi orchestra Slovenská filharmónia vystúpia v nedeľu 18. júna v Španielskej sále Pražského hradu na 21. ročníku odovzdávania európskeho ocenenia Trebbia. Po boku našich hudobníkov sa predstavia sopranistka Alena Miro, tenorista Miroslav Dvorský a barytonista Pavol Kubáň. Hudobný program večera zaznie pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Moderátormi slávnostného večera, ktorého súčasťou  je každoročne aj benefičná dražba obrazov budú Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Medzinárodná cena Trebbia sa udeľuje v štyroch kategóriách, za podporu kultúry a umenia, za tvorivú činnosť, za prínos k dialógu národných kultúr a za celoživotné dielo. Ide o európske ocenenie, ktoré vzniklo ako výraz uznania a poďakovania umelcom, mecenášom a podnikateľom. Návrhy kandidátov na cenu Tebbia predkladajú Nadačnému fondu Trebbia osobnosti a inštitúcie zo všetkých krajín sveta. Laureátov vyberá Medzinárodný nominačný komitét, ktorý tvoria známe osobnosti zo sveta kultúry, biznisu a politiky. V roku 2019 získal ocenenie za celoživotné dielo klavírny virtuóz Marian Lapšanský, dlhoročný generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Marian Lapšanský
Marian Lapšanský

Cena nesie názov  podľa talianskej rieky Trebbia, pri ktorej žil v 14. storočí svätý Roch. V rokoch 1602 – 1612 na jeho počesť cisár Rudolf II. dal postaviť kaplnku v areáli Strahovského kláštora. Slávnostný večer z Pražského hradu Trebbia 2023 môžete sledovať v nedeľu 18. 6. 202320.00 na ČT2 a zo záznamu 22.35 na ČT art.

Slovenský filharmonický zbor vystúpi na festivale Smetanova Litomyšl i v Prahe

Mužská časť Slovenského filharmonického zboru so zbormajstrom Jozefom Chabroňom odcestujú do Českej republiky.  Budú súčasťou uvedenia Schönbergovho monumentálneho diela Piesne z Gurre (Gurrelieder), trojdielnej kantáty pre päť vokálnych sólistov, rozprávača, spevácke zbory a veľký orchester na slová básne Dána Jensa Petera Jacobsena v nemeckom preklade Roberta Franza Arnolda. Dielo zaznie v nedeľu 18. júna na festivale Smetanova Litomyšl, ktorý sa koná od roku 1946 a je druhým najstarším hudobným festivalom v Čechách. 

Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor. Zdroj: RTVS

Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie vo Festivalovej hale o 19.30, kde sa z dôvodu rekonštrukcie štátneho zámku Litomyšl presúvajú všetky koncerty tohto ročníka prestížneho festivalu. Piesne z Gurre budú znieť v interpretácii Symfonického orchestra Českého rozhlasu, Nórskeho rozhlasového orchestra, mužskej časti Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) a Českého filharmonického zboru Brno (zbormajster Petr Fiala).

Známa česká mezzosopranistka Štepánka Pučalková počas galakoncertu.
Česká mezzosopranistka Štepánka Pučalková. Foto: © Libor Sváček

Sólistami večera budú pravidelný hosť Viedenskej a Bavorskej štátnej opery Michael Weinius, nemecká sopranistka Susanne Bernhard, sólistka Semperovej opery v Drážďanoch Štěpánka Pučálková, sólista Bavorskej štátnej opery Kevin Conners, finalista Medzinárodnej speváckej súťaže Hansa Gabora Belvedere  Yngve Søberg a držiteľ Ceny Grammy  Dietrich Henschel vystúpi v úlohe rozprávača. Dielo zaznie v naštudovaní  mimoriadne úspešného českého dirigenta Petra Popelku.

Produkciu uvedú aj v pražskej Štátnej opere

Litomyšle sa celá produkcia presunie do Prahy, kde bude uvedená v utorok 20. júna 2023Štátnej opere Praha. Skladateľ na diele pracoval jedenásť rokov, od jari 1900 do septembra 1911. Monumentálna kantáta bola pôvodne koncipovaná ako piesňový cyklus a celá bola v hrubých náčrtoch dokončená v roku 1901 okrem záverečného zboru. Prvé uvedenie zaznelo 23. januára 1913 vo viedenskom Musikvereine pod taktovkou Franza Schrekera. V Štátnej opere Praha zaznela v naštudovaní Alexandra Zemlinského v roku 1921. Vráti sa sem opäť po 102 rokoch.

Projekt vznikol v koprodukcii Opery Národného divadla Praha a Štátnej opery Praha, cyklu Musica non grata, Symfonického orchestra Českého rozhlasu a Nórskeho rozhlasového orchestra s podporou Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Českej republike ako súčasť osláv 100 rokov Českého rozhlasu. Priamy prenos z pražskej Štátnej opery môžete v priamom prenose počúvať na rádiu Vltava od 19.00.

V júli vystúpia v Nitre

Slovenský komorný orchester sa spolu so Slovenským filharmonickým zborom predstavia v utorok 4. júla na Svätoplukovom námestí v Nitre v rámci podujatia Nitra, milá Nitra 2023.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Absolvujú 14. turné do Japonska

Koncom mesiaca odcestuje Slovenská filharmónia na štrnáste japonské turné, ktoré sa bude konať, ako sme avizovali, v termíne od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný v roku 2020, kedy sa z dôvodu koronavírusu neuskutočnil. Turné s plánovaným programom sa presunulo na leto 2023.  Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentmi – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa zaznie v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma. Program japonského turné pod taktovkou oboch dirigentov si vypočuli aj návštevníci Slovenskej filharmónie 25. a 26. mája a 8. a 9. júna 2023.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, L. Sváček, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia – doplnenie hypertextového pripojenia: 2023-06-20 (adm) *** 

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »