Novinky

Špeciál: Silvester 2022 i Nový rok 2023 s koncertmi či v divadle

Silvester 2022 i Nový rok 2023 s koncertmi či v divadle

Advent, Vianoce, Silvester, Nový rok či Traja králi - dôvodov na oslavy či výnimočné divadelné zážitky viac než dosť. Sviatky si tohto roku opäť môžete vychutnať nielen pred televíznymi obrazovkami, ale aj na koncertoch či v divadlách. Slovenské divadelné scény siahajú po najkrajších tituloch, ktoré dýchajú uvoľnenou náladou. Prezradíme viac, kde môžete osláviť Silvester 2022 a privítať Nový rok 2023.

Či už medzi sviatkami dovolenkujete, alebo pracovné dni trávite v práci, večer si slávnostnú atmosféru môžete navodiť nielen doma, ale aj v slovenských koncertných sieňach či v divadlách. Posledné i prvé dni v roku by mali byť naplnené radostnou atmosférou.  Tradičné silvestrovské zábavy i novoročné koncerty nemusíte sledovať iba pred televíznymi obrazovkami. Po pandemickej prestávke sa obľúbené silvestrovské a novoročné koncerty, slávnostné predstavenia a galaprogramy opäť vracajú a stávajú súčasťou kultúrneho vyžitia na prelome rokov. Silvester 2022 i Nový rok 2023 oslávite v Slovenskej filharmónii. Kým Slovenské národné divadlo nasadzuje medzi vianočným trojdním a Silvestrom Straussovu operetu Netopier (Fledermaus). Presne na Silvestra zaznie Netopier v podobe galaprogramu s hviezdnym Pavlom Bršlíkom ako hosťom. Štátne divadlo Košice uvedie operetu Emmericha Kálmána Vojvodkyňa z Chicaga. S nemenej pútavým divadelným silvestrovským darčekom prichádza tiež Štátna opera Banská Bystrica. Je ňou nedávno premiérovaný titul – Lehárova opereta Paganini.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Nielen Silvester 2022, ale i Nový rok oslávite v bratislavskej Redute

Práve také niečo sľubuje napríklad Slovenská filharmónia. Skvelú atmosféru navodí kombinácia významných diel britskej a americkej hudobnej scény s dielami Georga Gerschwina, My Fair Lady Fredericka Loeweho výberovým programom z filmu a operety od Leonarda Bernsteina. Večer vyvrcholí suitou z opery Brita Andrewa Lloyda Webbera, Fantóm opery. Klasický i jazzový hudobník Ladislav Fančovič sa predstaví v parte Gerschwinovej Rapsódie v modrom.  Podľa pôvodného avíza, mali koncerti zaznieť pod taktovkou jedného z najlepších dirigentov, ktorého ovenčuje prestížna cena BBC Music Magazine Award, Roberta Jindru. Z dôvodu ochorenia českého dirigenta Roberta Jindru bude Silvestrovské koncerty 30. a 31. decembra 2022 a Novoročný koncert 2. januára 2023 dirigovať domáci excelentný dirigent, Rastislav Štúr.

Novoročný koncert ŠfK / šéfdirigent Robert Jindra
Šéfdirigent ŠFK Robert Jindra na Novoročnom koncerte v Štátnej filharmónii Košice v roku 2021. Zdroj: ŠFK

Robert Jindra pôsobí ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla v Prahe a šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice. Pod jeho taktovkou sa tak na silvestrovských, ako aj na novoročných koncertov predstaví orchester Slovenskej filharmónie s trojicou sólistov. Sú medzi nimi sopranistka Martina Masaryková, tenorista Ľudovít Ludha a trojicu uzatvára už spomínaný klavirista Ladislav Fančovič.  

Článok pokračuje pod reklamou
Bojnice / Vianoce / Kam na výstavu / Duch Vianoc / výstava

Divadelné scény v Bratislave silvestrujú s najkrajšími titulmi

Slovenské divadelné scény siahajú po najkrajších tituloch, ktoré dýchajú uvoľnenou náladou. Divadlo Nová scéna prináša v predsilvestrovský večer muzikál THE BODYGUARD s nesmrteľnými hitmi Whitney Houstom v réžii Patrika Vyskočila. Priamo v silvestrovský večer ponúkne nemenej krásny titul, veľkolepú muzikálovú fresku – JÁNOŠÍK. Ten len nedávno ovenčilo nové CD s jeho hitmi.

Kým Činohra SND na Silvestra pohostí svojich divákov obľúbenou inscenáciou KÝM PRÍDU STOUNI, Opera SND nadväzuje na svoju tradíciu silvestrovským špeciálom. Koniec roka 2022 a vstup do 2023 pozýva osláviť v SND s najhranejšou svetovou operetou NETOPIER v réžii Miroslava Grisu. Straussova opereta sa na javisko Opery SND vracia v silvestrovskom období i v januári viac ráz. Tešiť sa môžete na veselý príbeh plný nečakaných zápletiek, humoru a najmä iskrivej hudby Johanna Straussa ml. v rytme valčíkov a čardášov.

Netopier / SND / A Kropackova / Silvester 2022
Netopier na doskách SND. Foto: Alena Klenková

Silvestrovské Gala bude v znamení významných hostí, ktorými ako sme avizovali, budú sopranistka Simona Šaturová a hviezdny tenorista Pavol Bršlík. Vystúpia v 2. dejstve na plese u Princa Orlofského (Monika Fabianová). Na návštevníkov čaká welcome drink, dve predĺžené prestávky a po predstavení stretnutie s účinkujúcimi.

Článok pokračuje pod reklamou
Romeo a Júlia / William Shakespeare

Divadelný Silvester v Trnave

Doprajte si kráľovský zážitok a privítajte nový rok 2023 v jedinečných priestoroch Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave. Exkluzívny divadelný Silvester v Trnave píše teraz svoj tretí ročník. Večerný program začne divadelným predstavením Pavučina, diela svetoznámej autorky Agathy Christie. Program spestrí špeciálny divadelný kvíz. Bude to zaručená zábava nielen pre tých, ktorí radi súťažia. Sprevádzať celým večerom bude DJ.  Nebude chýbať slávnostná večera, polnočná kapustnica či novoročný prípitok. V spoločnosti svojich blízkych sa tak môžete zabávať až do skorého Novoročného rána.

Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Silvester 2022 v Banskej Bystrici bude s Paganinim

S nemenej pútavým divadelným silvestrovským darčekom prichádza tiež Štátna opera Banská Bystrica. Je ňou naozaj nedávno – len začiatkom decembra premiérovaný titul – Lehárova opereta PAGANINI. Patrí k najkrajším z Lehárových diel. Rozpráva príbeh o neprekonateľnom husľovom velikánovi Niccolovi Paganinim z pohľadu jeho ľúbostných avantúr. Ten na doskách Štátnej opery znovu ožije v silvestrovský predvečer i presne na Silvestra.

Iskrivá rozlúčka so starým rokom v Prešove

Divadlo Jonáša Záborského pripravuje na predsilvestrovský večer iskrivú divadelnú nádielku. Je ňou komédia plná zapeklitých situácií, ktoré sa ako pohroma rútia jedna za druhou. Vášeň k divadlu, vrtochy herečiek, tlak producentov, žiarlivosť, pokušenie, ale hlavne láska sa pripletú do života mladého Edmonda Rostanda a inšpirujú ho pri písaní slávnej hry o romantickom búrlivákovi, rojkovi Cyranovi z Bergeracu. To všetko prináša hra EDMOND v réžii Michala Náhlika.

Silvestrovská Vojvodkyňa z Chicaga

Štátne divadlo Košice uvedie populárny, po hudobnej a dramaturgickej stránke netradičný, ale majstrovský operetný titul VOJVODKYŇA Z CHICAGA od Emmericha  Kálmána. Charleston a slowfox tu súťažia s viedenským valčíkom a maďarským čardášom. Dielo ukazuje i protiklady vtedajšej spoločenskej a politickej situácie v medzivojnovom období.  Súperia v ňom aj postavy starej Európy s postavami z Nového sveta, hoci Kálmán dovtedy nebol v Amerike.  Opera Štátneho divadla Košice operetu uvedie 30. a 31. decembra pod taktovkou svojho šéfdirigenta Petra Valentoviča.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Štátna opera, Štátne divadlo Košice

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (smp) ***

One thought on “Špeciál: Silvester 2022 i Nový rok 2023 s koncertmi či v divadle”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »