Novinky

POZOR, zmena: Silvestrovské a novoročné koncerty v Redute pod taktovkou Rastislava Štúra

Slovenská filharmónia

Slávnostná a radostná atmosféra vyvrcholí v Slovenskej filharmónii Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V Koncertnej sieni zaznie ohňostroj melódií, v ktorom budeme počuť swing, valčík, polku, tango či jazz vo výbere diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Z dôvodu ochorenia pôvodne avizovaného českého dirigenta Roberta Jindru bude Silvestrovské koncerty 30. a 31. decembra 2022 a Novoročný koncert 2. januára 2023 dirigovať Rastislav Štúr. Sólistami večerov budú traja poprední slovenskí sólisti. Prvým bude klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina. Okrem neho aj dvojica vokálnych sólistov – sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Silvestrovské koncerty  sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie budú konať v piatok 30. decembra o 19.00, v sobotu 31. decembra 2022 o 16.00 hod. Nový rok 2023 oslávime hudbou v pondelok 2. januára 2023 o 19.00.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Koncert otvorí jedinečná a nápaditá hudba amerického skladateľa, dirigenta a významného propagátora hudby Leonarda Bernsteina.  Tri tanečné epizódy z filmu On the Town vystrieda  virtuózne číslo koloratúrnych sopránov Glitter and Be Gay, ária Cunegonde z operety Candide. Nebude chýbať Maria, slávna pieseň Tonyho z muzikálu West Side Story.

Silvestrovské koncerty 2022

Prvú časť koncertu uzavrie  jedna z najznámejších skladieb Georga Gershwina – Rapsódia v modrom, ktorá spája jazzové rytmy a romantické melódie a brilantne skomponovaný klavírny part. Vznikla na objednávku newyorského kapelníka  Paula Whitemana a orchestrálnu verziu skladby zaranžoval skladateľ Ferde Grofé. Premiéra diela priniesla skladateľovi obrovský úspech.  

Novoročný koncert 2023

Program bude pokračovať suitou z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho, uvedeného po prvýkrát s triumfálnym úspechom na Brodwayi v roku 1956.  Koncert ukončia časti zo slávneho muzikálu britského skladateľa Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom svete.

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm)***

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »