Novinky

POZOR, zmena: Silvestrovské a novoročné koncerty v Redute pod taktovkou Rastislava Štúra

Slovenská filharmónia

Slávnostná a radostná atmosféra vyvrcholí v Slovenskej filharmónii Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V Koncertnej sieni zaznie ohňostroj melódií, v ktorom budeme počuť swing, valčík, polku, tango či jazz vo výbere diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Z dôvodu ochorenia pôvodne avizovaného českého dirigenta Roberta Jindru bude Silvestrovské koncerty 30. a 31. decembra 2022 a Novoročný koncert 2. januára 2023 dirigovať Rastislav Štúr. Sólistami večerov budú traja poprední slovenskí sólisti. Prvým bude klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina. Okrem neho aj dvojica vokálnych sólistov – sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Silvestrovské koncerty  sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie budú konať v piatok 30. decembra o 19.00, v sobotu 31. decembra 2022 o 16.00 hod. Nový rok 2023 oslávime hudbou v pondelok 2. januára 2023 o 19.00.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Koncert otvorí jedinečná a nápaditá hudba amerického skladateľa, dirigenta a významného propagátora hudby Leonarda Bernsteina.  Tri tanečné epizódy z filmu On the Town vystrieda  virtuózne číslo koloratúrnych sopránov Glitter and Be Gay, ária Cunegonde z operety Candide. Nebude chýbať Maria, slávna pieseň Tonyho z muzikálu West Side Story.

Silvestrovské koncerty 2022

Prvú časť koncertu uzavrie  jedna z najznámejších skladieb Georga Gershwina – Rapsódia v modrom, ktorá spája jazzové rytmy a romantické melódie a brilantne skomponovaný klavírny part. Vznikla na objednávku newyorského kapelníka  Paula Whitemana a orchestrálnu verziu skladby zaranžoval skladateľ Ferde Grofé. Premiéra diela priniesla skladateľovi obrovský úspech.  

Novoročný koncert 2023

Program bude pokračovať suitou z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho, uvedeného po prvýkrát s triumfálnym úspechom na Brodwayi v roku 1956.  Koncert ukončia časti zo slávneho muzikálu britského skladateľa Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom svete.

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm)***

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »