POZOR, zmena: Silvestrovské a novoročné koncerty v Redute pod taktovkou Rastislava Štúra

Slovenská filharmónia

Slávnostná a radostná atmosféra vyvrcholí v Slovenskej filharmónii Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V Koncertnej sieni zaznie ohňostroj melódií, v ktorom budeme počuť swing, valčík, polku, tango či jazz vo výbere diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Z dôvodu ochorenia pôvodne avizovaného českého dirigenta Roberta Jindru bude Silvestrovské koncerty 30. a 31. decembra 2022 a Novoročný koncert 2. januára 2023 dirigovať Rastislav Štúr. Sólistami večerov budú traja poprední slovenskí sólisti. Prvým bude klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina. Okrem neho aj dvojica vokálnych sólistov – sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Silvestrovské koncerty  sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie budú konať v piatok 30. decembra o 19.00, v sobotu 31. decembra 2022 o 16.00 hod. Nový rok 2023 oslávime hudbou v pondelok 2. januára 2023 o 19.00.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Koncert otvorí jedinečná a nápaditá hudba amerického skladateľa, dirigenta a významného propagátora hudby Leonarda Bernsteina.  Tri tanečné epizódy z filmu On the Town vystrieda  virtuózne číslo koloratúrnych sopránov Glitter and Be Gay, ária Cunegonde z operety Candide. Nebude chýbať Maria, slávna pieseň Tonyho z muzikálu West Side Story.

Silvestrovské koncerty 2022

Prvú časť koncertu uzavrie  jedna z najznámejších skladieb Georga Gershwina – Rapsódia v modrom, ktorá spája jazzové rytmy a romantické melódie a brilantne skomponovaný klavírny part. Vznikla na objednávku newyorského kapelníka  Paula Whitemana a orchestrálnu verziu skladby zaranžoval skladateľ Ferde Grofé. Premiéra diela priniesla skladateľovi obrovský úspech.  

Novoročný koncert 2023

Program bude pokračovať suitou z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho, uvedeného po prvýkrát s triumfálnym úspechom na Brodwayi v roku 1956.  Koncert ukončia časti zo slávneho muzikálu britského skladateľa Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom svete.

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm)***

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »