POZOR, zmena: Silvestrovské a novoročné koncerty v Redute pod taktovkou Rastislava Štúra

Slovenská filharmónia

Slávnostná a radostná atmosféra vyvrcholí v Slovenskej filharmónii Silvestrovskými a Novoročným koncertom. V Koncertnej sieni zaznie ohňostroj melódií, v ktorom budeme počuť swing, valčík, polku, tango či jazz vo výbere diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Z dôvodu ochorenia pôvodne avizovaného českého dirigenta Roberta Jindru bude Silvestrovské koncerty 30. a 31. decembra 2022 a Novoročný koncert 2. januára 2023 dirigovať Rastislav Štúr. Sólistami večerov budú traja poprední slovenskí sólisti. Prvým bude klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina. Okrem neho aj dvojica vokálnych sólistov – sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Silvestrovské koncerty  sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie budú konať v piatok 30. decembra o 19.00, v sobotu 31. decembra 2022 o 16.00 hod. Nový rok 2023 oslávime hudbou v pondelok 2. januára 2023 o 19.00.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Koncert otvorí jedinečná a nápaditá hudba amerického skladateľa, dirigenta a významného propagátora hudby Leonarda Bernsteina.  Tri tanečné epizódy z filmu On the Town vystrieda  virtuózne číslo koloratúrnych sopránov Glitter and Be Gay, ária Cunegonde z operety Candide. Nebude chýbať Maria, slávna pieseň Tonyho z muzikálu West Side Story.

Silvestrovské koncerty 2022

Prvú časť koncertu uzavrie  jedna z najznámejších skladieb Georga Gershwina – Rapsódia v modrom, ktorá spája jazzové rytmy a romantické melódie a brilantne skomponovaný klavírny part. Vznikla na objednávku newyorského kapelníka  Paula Whitemana a orchestrálnu verziu skladby zaranžoval skladateľ Ferde Grofé. Premiéra diela priniesla skladateľovi obrovský úspech.  

Novoročný koncert 2023

Program bude pokračovať suitou z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho, uvedeného po prvýkrát s triumfálnym úspechom na Brodwayi v roku 1956.  Koncert ukončia časti zo slávneho muzikálu britského skladateľa Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery, ktorá si získala srdcia poslucháčov po celom svete.

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm)***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »