Novinky

PRIPOMÍNAME: Rok českej hudby si v Slovenskej filharmónii pripomenú už dnes dielom Antonína Dvořáka

Slovenská filharmónia

Rok českej hudby si v Slovenskej filharmónii pripomenú opäť. A to už na štvrtkovom koncerte s dielami Antonína Dvořáka v podaní orchestra Slovenská filharmónia, s ktorým program naštudoval dirigent večera - umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel.

Aktuálny kalendárny týždeň ponúka pestrý výber atraktívnych koncertných podujatí nielen z festivalovej ponuky Konvergencií alebo z bohatej koncertnej palety tohto týždňových koncertov košickej filky či Slovenskej filharmónie. V Slovenskej filharmónii rezonuje počas týždňa nielen piesňový repertoár, koncert mladých alebo mimoriadny koncert Slovenského filharmonického zboru. Patrí k ním aj ďalšia hudobná oslava Roku českej hudby. Bratislavskou Redutou sa pripomienka tohto výročia ponesie na štvrtkovom koncerte s dielami Antonína Dvořáka

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

Vo štvrtok 22. februára 2024 zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie štvrtý koncert Populárneho cyklu. Za dirigentským pultom sa predstaví umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel, ktorý sa po dlhšom čase vracia za dirigentský pult orchestra SF. V jeho naštudovaní zaznie program zostavený z diel Antonína Dvořáka venovaný  Roku českej hudby. 

Tri opusy k oslave

Z rozsiahlej tvorby Antonína Dvořáka zaznejú na štvrtkovom koncerte  jeho tri opusy. Program otvorí Serenáda d mol pre dychové nástroje, violončelo a kontrabas, op. 44, ktorú skladateľ skomponoval po návrate zo svojej prvej návštevy Viedne. Serenádu d mol zaradil medzi pätnásť diel, s ktorými sa uchádzal o udelenie rakúskeho štátneho štipendia. Vystrieda ju Suita A dur, op. 98b, ktorá vznikla počas skladateľovho pobytu v USA (1892 – 1895), kde popri pôsobení na konzervatóriu v New Yorku  aktívne komponoval.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Suita pôvodne vznikla ako päťčasťová klavírna skladba. Skladateľ ju upravil pre symfonický orchester až o rok neskôr, tesne pred návratom do rodného Česka. V tomto období prežíval veľký úspech svojej slávnej deviatej symfónie, ktorá uzavrie program štvrtkového programu. Symfónia č. 9 e mol „Z nového sveta“, op. 95 Antonína Dvořáka je jedným z najpopulárnejších diel skladateľa. V premiére zaznela s veľkým úspechom v roku 1893 v Carnegie Hall. Vďaka svojej popularite sa stala repertoárovým titulom orchestrov a koncertných sál po celom svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PRIPOMÍNAME: Štvrtok v ŠFK so žiarivým talentom. Klaviristka Alexandra Dovgan zavíta do Košíc
PRIPOMÍNAME: Štvrtok v ŠFK so žiarivým talentom. Klaviristka Alexandra Dovgan zavíta do Košíc

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »