Novinky

Noc múzeí a galérií sa blíži.V roku 2024 ho okúsite už v sobotu 18. mája

Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií sa blíži. Aj v roku 2024 prináša v tretiu májovú sobotu po celom Slovensku skutočne pestrý program. Čaká vás pri tom aj niekoľko noviniek.

Jedným z ďalších TOP podujatí tohto týždňa, ktoré rezonuje v našom najnovšom prehľade Kam za kultúrou, je sobotňajšia Európska noc múzeí a galérií. Tá už v sobotu 18. mája 2024 ovládne aj Slovensko. Noc múzeí a galérií tradične pripadá na tretiu májovú sobotu, ktoré tento rok píše svoj jubilejný, v poradí 20. ročník. Organizačne sa do neho zapojili  nielen múzeá Slovenského národného múzeá, Slovenská národná galéria či Galéria mesta Bratislavy a Múzeum mestá Bratislavy, ale desiatky ďalších múzeí, galérií a inštitúcií po celom Slovensku. S pár TOP tipmi prídeme aj my v samostatnom článku. Kompletný program nájdete však aj na webe podujatia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Slovenské národné múzeum a Zväz múzeí na Slovensku pozývajú milovníkov kultúry a umenia do viac ako 130 objektov múzeí a galérií na Slovensku na celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií 2024, ktoré sa koná v sobotu 18. mája. Nad 20. ročníkom podujatia prevzala záštitu prezidentka republiky Zuzana Čaputová. „Je nám cťou, že nad jubilejným 20. ročníkom Noci múzeí a galérií 2024 prevzala záštitu prezidentka republiky Zuzana Čaputová, hovorí Diana Miškovičová, predsedníčka Zväzu múzeí a galérií na Slovensku.

Múzeá a galérie otvoria brány aj večer

Počas dvadsiatich rokov svojej existencie pod patronátom Rady Európy získala kredit etablovaného a populárneho podujatia, ktoré sa na Slovensku s názvom Noc múzeí a galérií teší veľkej obľube širokej verejnosti. Atraktívnou formou programu v netradičnom čase sa múzejníci a galeristi snažia priblížiť návštevníkom všetkých vekových kategórií problematiku a význam národného kultúrneho dedičstva a upozorniť na dôležitosť jeho ochrany.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

V sobotný večer 18. mája 2024 mnohé kultúrne inštitúcie po celom Slovensku otvoria svoje brány v netradičnom čase. Od popoludňajších hodín až do neskorého večera návštevníkov čakajú obľúbené prezentačného formáty. Patria k ním zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, prednášky či premietania, živé divadelné i koncertné vystúpenia. Organizátori si pre tento jubilejný ročník pripravili aj niekoľko noviniek. Odhalia pritom aj bežne neprístupné miesta a dozviete sa aj (ne)tušené zaujímavosti. 

Článok pokračuje pod reklamou

Pripravované kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie. Môžete sa ponoriť do jedinečného vesmíru múzea, galérie či iného kultúrnej inštitúcie, často plného prekvapení a niekedy aj mágie. Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry, poprechádzať sa tajomnými chodbami, a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.

Noc múzeí a galérií prepojí nielen obľúbená súťaž, ale aj nová appka

Obľúbená súťaž fotografií z podujatia, zdieľaných na sociálnych sieťach (na: ≠nmag2024sutaz) s možnosťou vyhrať ceny pre celú rodinu či školské kolektívy chýbať nebude. V tomto roku sa rozšíri i do ďalších regiónov Slovenska. Vďaka ústretovosti softvérovej spoločnosti Blue Lemons budú môcť návštevníci Bratislavského kraja objavovať čaro Noci po prvý raz s praktickým sprievodcom – novou mobilnou aplikáciou s názvom: Noc múzeí a galérii Bratislavský kraj. „Slovenské národné múzeum je od počiatku vzniku podujatia jedným z jeho hlavných organizátorov. Teší nás, že v spolupráci so spoločnosťou Blue Lemons môžeme verejnosti ponúknuť opäť niečo nové – tentoraz mobilnú aplikáciu ako pilotný projekt v Bratislavskom kraji a v prípade, že sa osvedčí, ju o rok radi rozšírime na zvyšok Slovenska,“ prezradil Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Múzeá a galérie spojili nielen sily, ale aj vstupenky

Slovenské národné múzeum opäť spojilo kultúrne inštitúcie Bratislavského kraja spoločnou vstupenkou v cene 5,- €, s ktorou možno navštíviť viac ako 40 múzeí a galérií, uvedených v príslušnom programovom bulletine. Partneri podujatia Dopravný podnik BratislavaŽelezničné múzeum Slovenskej republiky sa už tradične postarali o špeciálnu dopravu historickými vozidlami na bezplatnej trase v centre mesta a v cene vstupenky po bratislavských železničných spojkách.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
K dejiskám Noci múzeí a galérií patrí aj perla Malých Karpat - Hrad Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

V Banskobystrickom kraji sa dostanete aj na dobový vlak

Spájanie kultúrnych inštitúcií najmä vo väčších mestách poskytuje návštevníkom podujatia pridanú hodnotu vo forme zvýhodneného vstupného, propagačných materiálov či špeciálnej dopravy. Benefit spoločnej vstupenky a špeciálnej dopravy spojí na Noc múzeí a galérií aj dve stredoslovenské metropoly – Banskú Bystricu a Zvolen. V cene vstupenky (5,- €), ktorú je možné zakúpiť si v predpredaji v zapojených inštitúciách, informačných centrách alebo na železničných staniciach je možné navštíviť 7 múzeí a galérií a množstvo jedinečných podujatí. Vstupenka zároveň platí aj ako cestovný lístok na dobový vlak, ktorý bude premávať  medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, ako aj na hromadnú dopravu v oboch mestách od 16.00 do 24.00 h.

Kaštieľ Betliar
Noc múzeí a galérií ovládne aj Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Košice všetkými zmyslami

Dvere do sveta umenia, vedy a histórie otvorí aj Košická noc múzeí a galérií, kde sa pod spoločnou hlavičkou Visit Košice do podujatia zapája 19 múzeí a galérií. Interaktívne expozície, výstavy, workshopy doplnia aj unikátne kulinárske a gastronomické zážitky – počnúc rýchlym občerstvením až po 7-chodové degustačné menu v réžii šéfkuchárov. Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť ochutnať špeciálne menu pripravené ôsmimi vybranými reštauráciami. Hostia Východoslovenskej galérie a Múzea Vojtecha Löfflera budú mať možnosť ochutnať aj výberové nápoje, čo celý kulinársky zážitok umocní.

Noc múzeí a galérií

Pútavý program do podujatia zapojených inštitúcií – od menších regionálnych, až po tie národné, ponúka široký výber pre všetky kategórie návštevníkov. Bohatý program mapujeme v troch častiach. Sledujte preto naše stránky a nechajte sa inšpirovať.

— 

Zdroj: Múzeum.SK, Noc múzeí a galérií, Slovenské národné múzeum, Zväz múzeí na Slovensku

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »