Novinky

Nevšedné medzinárodné saxofónové sexteto Six Brown Brothers prichádza na Slovensko už tento víkend

Six Brown Brothers

Nevšedné medzinárodné saxofónové sexteto, nadväzujúc na legendárnych Six Brown Brothers, prichádza na Slovensko! Už v druhý augustový víkend čaká Nové Mesto nad Váhom i Bratislavu v našich končinách takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa svojej popularite tešil v rokoch 1910 - 1925. Publiku sa na originálnych nástrojoch predstaví rovnomenný súbor zložený zo šestice medzinárodných hudobníkov zo piatich krajín. V sobotu 12.8. vystúpia v Novom Meste nad Váhom a v nedeľu 13.8. v Záhrade Domu Albrechtovcov v Bratislave.

Šesť špičkových saxofonistov z Holandska, Španielska, Nemecka, Česka a Slovenska sa spojilo už pre minuloročný Golden Age Festival. Zoskupenie SIX BROWN BROTHERS zaznamenalo obrovský úspech, a tak sa na Slovensko vracajú opäť.  Stane sa tak na dvojici koncertov počas druhého augustového víkendu. Venuje ich tribute 100-ročnici rovnomenného amerického zoskupenia Six Brown Brothers, ktoré zažívalo svoju najväčšiu slávu práve v 20. rokoch minulého storočia. Oživia u nás v takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa svojej sláve tešil v rokoch 1910 – 1925. Poslucháčom hity predvedú v originálnom nástrojovom zložení šiestich saxofónov. A to nie hocijakých. Sexteto bude hrať na originálnych nástrojoch z historickej zbierky lídra zoskupenia Andreasa van Zoelena z 20. rokov.

Six Brown Brothers
Nové zoskupenie SIx Brown Brothers na Golden Age Festivale 2022. Foto: Rudolf Baranovič

Nadväzujú v tradíciách slávneho predchodcu Six Brown Brothers

Pôvodné zoskupenie Six Brown Brothers tvorili bratia William, Tom, Alec, Fred a Vern Brownovci pochádzajúci z kanadského Ontária. Najskôr pôsobili ako saxofónové kvinteto (bas, barytón, tenor a dva altsaxofóny) a v r. 1913 sa k nim ako druhý barytónsaxofonista pridal Harry Fink.

Six Brown Brothers

„Brownovci“ boli známi svojimi komediálnymi hudobnými vystúpeniami a ich popularite prispelo aj množstvo nahrávok, ktoré patrili medzi vôbec prvé masovo šírené zvukové záznamy hudby. Často vystupovali v kabaretných predstaveniach, tzv. vaudeville a v cirkusoch v klaunovských kostýmoch a ich repertoár zahŕňal prevažne hudobný žáner ragtime alebo spiritual. Six Brown Brothers mali zásadný vplyv na zavedenie a spopularizovanie saxofónu do americkej hudby v prvých dvoch dekádach 20. storočia. Sexteto absolvovalo aj turné po Európe a v roku 1925 koncertovali dokonca v Austrálii.

ODPORÚČAME / Článok pokračuje pod reklamou

Dnešné zoskupenie Six Brown Brothers tvoria špičkoví saxofonisti z piatich krajín, ktorí na koncertoch používajú saxofóny z historických zbierok – originály z rokov 1910 – 1920. Sú to Andreas van Zoelen (1. altsaxofón) z Holandska, Hannah Koob (tenorsaxofón) z Nemecka, Kateřina Pavlíková (1. barytónsaxofón) z Českej republiky, Adrián Vilaboa Martínez (2. barytónsaxofón) zo Španielska a šesticu uzatvárajú slovenskí hudobníci  Ján Gašpárek (2. altsaxofón) a Ladislav Fančovič (bassaxofón).

Vzkriesený Prométus. Uvedú raritne uvádzané diela žánru ragtime

Dramaturgia koncertov pozostáva z originálnych aranžmánov tohto sexteta transkribovaných z ich historických nahrávok, ktoré pochádzajú z rokov 1911 – 1920. O ich prepis sa postaral renomovaný slovenský klavirista a saxofonista Ladislav Fančovič. Pri zostavovaní repertoáru a písaní notového materiálu sa snažil vyhnúť známejším skladbám, aby divákom ukázali čo najzaujímavejšiu hudobnú mozaiku zo začiatku 20. storočia, ktorá veľmi výrazne ovplyvnila vývoj jazzovej hudby a saxofónu.

Six Brown Brothers

Budú to výnimočné zážitky, ktoré si nesmiete nechať ujsť! Bratislavský koncert tohto zoskupenia prináša do Záhrady Domu Albrechtovcov festival Hortus Artis, ako sme vás už pred časom informovali.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 7.8.2023?
Kam za kultúrou od 7.8.2023?

Koncerty Six Brown Brothers na Slovensku z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstup na podujatie v Novom Meste nad Váhom je voľný. Informácie k vstupenkám na koncert v Bratislave nájdete TU.

PR článok

Foto: internet, Rudolf Baranovič

Zdroj: Hortus Artis/Albrechtforum, o.z., Janka Dekánková, PR manager

Redakciu informovala a fotografie poskytla Janka Dekánková, PR manager

Správu sme redakčne upravili (red.)

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »