Novinky

Navždy odišla vynikajúca herečka, dlhoročná členka Divadla Nová scéna pani Eva Rysová

Navždy odišla vynikajúca herečka, dlhoročná členka Divadla Nová scéna pani Eva Rysová

Do hereckého neba navždy odišla vynikajúca herečka, dlhoročná členka Divadla Nová scéna a pedagogička, pani Eva Rysová.

Vo štvrtok 12. októbra 2023 vo veku 91 rokov skonala vynikajúca herečka a dáma s veľkým srdcom, pani Eva Rysová. Štyridsať rokov bola pevnou súčasťou hereckého súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila desiatky nezabudnuteľných dramatických i komediálnych postáv.

Smutná správa zasiahla dlhoročných kolegov

Smutná správa sa dotkla aj dlhoročných hereckých kolegov i vedenia Divadla Nová scéna. Do radu kondolujúcich sa pripojila s krátkou spomienkou i generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pani Ingrid Fašiangová: Nezameniteľné herectvo a šarm pani Evy Rysovej sme desiatky rokov obdivovali nielen na divadelných javiskách, kde stvárnila vyše 200 charakterovo aj žánrovo rozmanitých postáv, ale aj v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Dlhé roky spolupracovala s rozhlasom a dabingom, vďaka čomu si jej charizmatický hlas budeme môcť aj v budúcnosti pripomínať z rozhlasového archívu. Ako pedagogička na VŠMU a Cirkevnom konzervatóriu vychovala celé generácie mladých umelcov. Je nám to veľmi ľúto a v mene všetkých bývalých kolegov z Divadla Nová scéna vyslovujeme rodine i blízkym úprimnú sústrasť.“ 

Eva Rysová
Eva Rysová. Zdroj: TV Markíza

Ku kondolujúcim sa pripojil aj umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik: Odchod každého človeka je bolestivý. Pre nás je to o to bolestivejšie, že odišla vynikajúca herečka, nezabudnuteľná kolegyňa s veľkým srdcom. Pokorná služobníčka Thálie. Milá naša Evička, nikdy na Teba nezabudneme, ako aj tvoji verní diváci, ktorí Ťa milovali, tak ako aj my. Česť Tvojej pamiatke!

Talent i zmysel pre komiku, krásu i šarm

Rodáčka z Hajnáčky študovala na gymnáziu v Lučenci a na VŠMU v Bratislave v triede Júliusa Pántika. Okrem neho Evu Rysovú počas štúdia ovplyvnili takí pedagógovia ako Andrej Bagar, Viliam Záborský, Ladislav Chudík alebo Mikuláš Huba. Hereckú cestu začínala ako ochotníčka, po zavŕšení štúdií nastúpila mladá herečka do Armádneho divadla SNP v Martine (1955 – 1960). Jej prvou rolou bola Hanka v Karvašovom Pacientovi 113.

Tri sestry / I.Rapaičová, E.Rysová, M. Vášáryová
Ida Rapaičová, Eva Rysová a Magda Vášáryová v hre Tri sestry. Zdroj: DNS

Ďalších päť rokov účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a jeden rok v Krajskom divadle Nitra. Počas desiatich rokov v mimo bratislavských divadlách vytvorila veľkú paletu rozmanitých postáv, v ktorých uplatnila svoj talent, zmysel pre komiku, krásu i šarm: Agnesa (Škola žien, 1955), Colomba (volpone, 1957), Helena (Sen noci svätojánskej, 1961), Rosaura (Prefíkaná vdova, 1962) či Beatrice (Sluha dvoch pánov, 1963). V roku 1966 nastúpila do činohry Novej Scény, kde za 40 divadelných sezón vytvorila množstvo dramatických ženských postáv. Na konte mala postavy ako Oľga (Tri sestry, 1972),  Gertrúda (Hamlet, 1974), Irina Arkadinová (Čajka, 1976). Uplatnila však aj svoj zmysel pre komiku a grotesku: Pokorná (Jožko Púčik a jeho kariéra, 1979,  Belorítka (Kocúrkovo, 1982), Vybubnovaná (Najdúch, 1983), Ženíchová matka (Malomeštiakova svadba, 1985).

Eva Rysová / Obchodník s dažďom
Eva Rysová v inscenácii Obchodník s dažďom. Zdroj: DNS

Cenné vedomosti odovzdávala Eva Rysová mladým umelcom

Eva Rysová sa predstavila aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch (Americká tragédia, Portrét Doriana Graya, Eden a potom, Olejkár), veľkú popularitu jej prinieslo účinkovanie v seriáli Búrlivé víno televízie Markíza. Dlhé roky pôsobila v Slovenskom rozhlase a venovala sa dabingu. Svoje skúsenosti odovzdávala študentom herectva a operného spevu na VŠMU a Cirkevnom gymnáziu v Bratislave, kde vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč. V lete v roku 2019 po účinkovaní v klipe Mira Jaroša ohlásila koniec hereckej kariéry.

Búrlivé víno
Obľúbená herečka si zahrala po boku Ivana Letka v seriáli Búrlivé víno. Zdroj: TV Markíza

Česť jej pamiatke!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Umenie pre život
Umenie má silu pomáhať. SND pozýva na galavečer Umenie pre život aj tento rok.

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Civilné foto,  zdroj TV Markíza

Foto: archív DNS

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

*** Správu sme redakčne upravili (red) *** 

Posledná aktualizácia: 2023-10-14 (mk)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »