Novinky

Na výlete: Gemersko-malohontské múzeum s dvojicou exkluzívnych výstav

Cesta okolo sveta / Kam za kultúrou / výstavy / Gemersko-malohontské múzeum

Začiatkom posledného prázdninového týždňa vás pozývame na výlet. Naším cieľom je Gemersko-malohontské múzeum s dvojicou exkluzívnych výstav. Vydajte sa spolu s nami na cestu okolo sveta a spoznajte módnu ikonu menom Sisi. A nezabudnite, že na ich návštevu máte už len niekoľko desiatok hodín...

Už niekoľko týždňov v našich tipoch Kam za kultúrou spomíname dvojicu inšpiratívnych výstav, ktoré ponúka Gemersko-malohontské múzeum. Osobne už počujem nekompromisný tikot hodín: tik-tak, tik-tak… Oznamujú blížiacu sa finisáž oboch výstav, ktoré si nesmiete nechať ujsť. Kým prvá poteší všetkých milovníkov nesmrteľnej verneovky a cestovania, druhá je skôr pre nás ženy. Zo sveta módy aj histórie.  A presne tam sa spolu aj vyberieme. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v závere letných prázdnin 2024?
Kam za kultúrou v závere letných prázdnin 2024?

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Hoci je jeho hlavným zameraním dokumentácia prírody a spoločnosti regiónu Gemer-Malohontu, výstavnú činnosť múzea charakterizuje tematická pestrosť. Na výstavách prezentuje nielen výsledky vlastnej akvizičnej a dokumentačnej činnosti múzea, ale priestor tu majú aj spolupráce múzea s kultúrnymi inštitúciami a záujmovými združeniami pôsobiacimi v regióne. Nejako tak je to práve pri dvoch končiacich výstavách, pri ktorých však presahuje do široka-ďaleka.

Dve výstavy plné zážitkov

Cieľom našej cesty sú dve výstavy, ktoré Gemersko-malohontské múzeum sprístupnilo v rámci programu Noc múzeí a galérií ešte v máji tohto roka. Obe však končia posledným augustovým dňom, a mám za to, že ak ste ich ešte nevideli, naplánujte si návštevu Rimavskej Soboty aj oboch výstav.

Letom-svetom so Julesom Vernom

Prvá z výstav nesie príznačný názov Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky. Táto výstava netradične a inovatívne prezentuje 36 rôznych exotických artefaktov zo zbierok Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Tieto pochádzajú z rokov 1850 – 1950.  Jedným z výrazných prvkov je vlnitá prenosná stena, ktorá symbolizuje morské vlny s obrovskými cestovnými kuframi uprostred miestnosti evokuje pocit cestovania v čase.

Cesta okolo sveta / Gemersko-malohontské múzeum

Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum území od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Aj keď nepoznáme mená darcov všetkých zbierkových predmetov a identita väčšiny z nich je neznáma, mnohé predmety odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov 19. a 20. storočia.

Cesta okolo sveta / Kam za kultúrou / výstavy / Gemersko-malohontské múzeum
Cesta okolo sveta pozýva aj do múzea, Zdroj: GMM

Cestovatelia regiónu

Výstava okrem cenných zbierok prezentuje aj informácie o exotických zbierkach v Gemersko-malohontskom múzeu. Zaoberá sa problematikou cestovateľstva a zberateľstva počas tzv. dlhého storočia. Zároveň návštevníkom z oblasti Gemera a Malohontu. Cestovatelia, zberatelia a múzejníci generácií z druhej polovice 19. storočia a z prelomu 19. a 20. storočia sa podľa trendov danej doby zameriavali nielen na zbieranie predmetov nájdených a typických pre región, Gemersko-malohontskú župu alebo Uhorsko, ale aj na dokumentáciu zaujímavých predmetov, ktoré sa dostali do župy predovšetkým z dôvodu ich vzácnosti a exotickosti. Jedným z preslávených zberateľov a cestovateľov bol gróf Emanuel Andrássy. Významná osobnosť Gemera-Malohontu miloval cestovateľské dobrodružstvá. Zo svojich ciest nielen do Ďalekého východu si priniesol cenné kúsky, z ktorých mnohé môžete pobdivovať aj v jedinečnom Kaštieli Betliar.

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Okrem exponátov, ktoré získal cestovateľ Emanuel Andrássy, uvidíte na výstave aj pamiatky po ďalších veľkých cestovateľoch svojej doby. Veľkostatkár István Süteő Munkácsi, ako právnik a statkár reprezentuje túžbu po turistike a cestovaní, ktoré boli v móde na prelome 19. a 20. storočia. Herečka Margita Maróthy-Gömöry stelesňuje únik do mystickej východnej náboženskej filozofie, ďalej chemického inžiniera Gedeona Tihaméra charakterizujú cesty za vedeckým výskumom a objavmi.

Cesta okolo sveta / Gemersko-malohontské múzeum

Gemersko-malohontské múzeum patrí móde. Šaty cisárovnej Sisi

Ďalšia výstava, ktorú ukrýva Gemersko-malohontské múzeum vo svojich priestoroch, je výstava Sisi: Život vyrozprávaný v šatách. Predposlednú rakúsku cisárovnú Alžbetu Bavorskú (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), známejšiu ako Sisi, iste nikomu nemusím predstavovať. Bola módnou ikonou svojej doby a jej šaty obdivujeme vo viedenských múzeách dodnes. A viete, že práve róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, nazývanej Sisi venovali výstavu v Rimavskej Sobote? Je ťahákom pre všetkých milovníkov historickej módy.

Na výstave uvidíte hodnotné repliky, ktoré verne vychádzajú z historických originálov. Šaty sú šité ručne a zhotovené na základe originálnych fotografií alebo malieb. Autorkou replík ikonických cisárovniných šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Pokračovateľkou módneho salónu D´Elia je práve Mónika Czédly. Presné kópie historických šiat, ktoré sú spojené s jej menom, boli vystavené na mnohých miestach v Maďarsku, Nemecku i na Slovensku. V Rimavskej Sobote si ich môžete pozrieť už druhýkrát, a to po úspešnej výstave z roku 2019 s názvom „Vaše veličenstvo Sisi – Šaty a kostýmy cisárovnej Sisi“. Kolekcia sa odvtedy rozšírila o nové kusy oblečení. 

Venované svadbe cisárskeho páru

Ústrednou témou tejto výstavy nie sú tentoraz korunovačné šaty cisárovnej, ktoré si Sisi obliekla podľa fotografie Emila Rabendinga z roku 1866 počas korunovačných slávností. Ústredné šaty tohtoročnej výstavy Móniky Czédly sa však viažu k inému výročiu. K aktuálnemu – tohtoročnému 170. uzavretiu manželstva Alžbety a Františka Jozefa I., ktoré sa uskutočnilo v apríli 1854. Návštevníci si pri tejto príležitosti môžu zblízka pozrieť repliku svadobných šiat kráľovnej Alžbety. A nielen tie.

Sisi / Gemersko-malohontské múzeum

Na výstave okrem svadobných šiat môžu návštevníci vidieť repliky Sisiných jazdeckých šiat, maďarského ornátu, spoločenských šiat s diamantovými hviezdami, jej šaty z Korfu, a tiež šaty, v ktorých cisárovnú 10. septembra 1898 zavraždili v Ženeve. Okrem Alžbetiných šiat a kostýmov si môžu návštevníci pozrieť taktiež kópie šiat dvornej dámy a predčítačky kráľovnej. Nechýbajú kópie odevov patriacich Andrássyovcom či odevov panovníčkiných detí. 

Sisi / Gemersko-malohontské múzeum

Výstava si za cieľ kladie predstavenie a popularizácia doby kráľovnej Alžbety. Druhá polovica 19. storočia prekypovala spoločensko-politickými premenami a prinášala mnoho pozitívnych dianí a zmien pre obyvateľov Uhorského kráľovstva a neskôr Rakúsko-Uhorska. Dôležitým cieľom a poslaním výstavy je aj popularizácia práce a životného diela tvorkyne  týchto honosných šiat. Tie sú vernými kópiami historických originálov z dielne Móniky Czédly, ktorá stojí na čele Salónu D´Elia, a ktorá už dlhé roky vyrába kvalitné a prekrásne repliky historických šiat.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kaiservilla
Bad Ischl patrí oslave cisárskych narodenín, Bratislava korunováciám

Tak, ako? Navnadili sme vás? Ak áno, to sa veľmi tešíme! Obe výstavy totiž patria k skvelým tipom na záver leta. Nezabudnite, že počas leta má Gemersko-malohontské múzeum otvorené denne okrem pondelka v čase 10:00 – 18:00. A nezabudnite, že keď už budete na Gemeri, nezabudnite si vychutnať krásu a bohatstvo regiónu či okolia. Navštívte stredoveké sakrálne bohatstvo Gotickej cesty, ale zamierte aj do jedinečného neďalekého Betliara. A trošku ďalej vás snáď zvábi na výstavu inšpirovanú Egyptom aj Fiľakovský hrad.

Foto: Gemersko-malohontské múzeum

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Kam na výstavy
Architektúra Culture Eventy Kam za kultúrou Výtvarné umenie

Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu

Múzeá a galérie volajú. Októbrový špeciál rubriky Kam za kultúrou so zaujímavými tipmi na atraktívne výstavy je už tu…

Read More
Dom umenia Fatra
Culture Hudba Koncerty News

ŠKO Žilina počas októbra 2024 v znamení zážitkov i debutu

ŠKO Žilina pozýva v októbri 2024 publikum na atraktívne koncerty. Pozýva na klavírny koncert, detskú operu, Vivaldiho aj európsku hudbu v znamení debutantov v Žiline.

Read More
Dom umenia SF Piešťany
Culture Divadlo Eventy Hudba News PR

Dom umenia SF v Piešťanoch sprostredkuje jedinečné zážitky s newyorskou Met

Dom umenia SF v Piešťanoch pozýva aj v novej sezóne na jedinečné operné zážitky s newyorskou MET. Vychutnajte si živé prenosy s TOP castom!

Read More
Translate »