Novinky

Múzeum SNP pripravuje celoštátne oslavy 79. výročia SNP v Banskej Bystrici

Múzeum SNP pripravuje celoštátne oslavy 79. výročia SNP v Banskej Bystrici

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici pripravuje celoštátne oslavy Slovenského národného povstania už viac ako 15 rokov v zmysle svojej marketingovej koncepcie otvoreného múzea, ale najmä z úcty k národným dejinám. Organizátori sľubujú atraktívny program, no v hre sú aj dopravné obmedzenia.

Na základe množstva atraktívnych sprievodných programov, aktívnej spolupráce mladej generácie, sa Múzeu SNP podarila zásadná zmena vnímania štátneho sviatku u domácej i zahraničnej verejnosti. Dôkazom toho je zahraničná účasť zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšuje účasť jednotlivých národov a národností v Slovenskom národnom povstaní. Tohtoročné oslavy Slovenského národného povstania organizátori venované v prvom rade širokej verejnosti. Vlastne vďaka bezplatnému vstupu všetkým, ktorí chcú vzdať úctu hrdinom národnooslobodzovacieho boja. Múzeum SNP a Ministerstvo obrany SR s týmto cieľom pristúpili k zmenám v organizácii podujatia. Výsledkom je, že 29. augusta 2023 bude areál Múzea SNP v Banskej Bystrici prístupný pre širokú verejnosť po celý deň, a to už od 10.00 do 18:00 hod. Múzeum SNP návštevníkom okrem svojej expozície bezplatne priblíži aj svoju činnosť prostredníctvom ukážok prác konzervátorov a kurátorov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo / Musica aeterna / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Jommelliho komorná opera Don Trastullo sa vracia do Záhrady Domu Albrechtovcov. Zaznie koncom augusta

Atraktívny program a bohaté sprievodné aktivity. Aj to prinesú oslavy SNP v roku 2023

Program osláv 79. výročia Slovenského národného povstania začne dňa 29. augusta 2023 o 10:00 hod. Otváracím ceremoniálom bude tradičná pietna spomienka spojená s kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP. Aj tohto roku položia vence najvyšší štátni a vládni predstavitelia. Samotný akt sa uskutoční v komornejšej podobe ešte pred oficiálnym začiatkom osláv. Po skončení kladenia vencov Múzeum SNP na hlavnom pódiu predstaví kompletný program celého dňa. Približne o 11:00 sa začne kultúrny program zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít. Atraktívny zoskok vojenských výsadkárov odštartuje vystúpenie folklórneho súboru Marína zo Zvolena, nasledovať bude vystúpenie kapely ČENDEŠ a Petra Lipu s kapelou. V podvečerných hodinách vystúpi v Záhrade Chavivy Reick Katarína Koščová s klavírnym sprievodom Daniela Špinera. Tohtoročné oslavy výročia SNP ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2023. 

Program oslavy SNP 2023 / Kam za kultúrou

Medzi ďalšie sprievodné aktivity patrí prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky – formou statických a dynamických ukážok. Okrem aktivít OS SR, areál Pamätníka SNP ponúkne návštevníkom aj prezentáciu aktivít Vojenského historického ústavu a športového vojenského klubu Dukla Banská Bystrica. Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor a prezentácie klubov vojenskej histórie. Uskutoční sa v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži návštevníkom históriu partizánskych bunkrov, a zároveň ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz. Ten môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym. Rodiny s deťmi zaujme modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov, ako aj športové aktivity klubu Dracula Gym. Prezentovať sa budú aj dravce zo sokoliarskej skupiny Biatec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera
Štátna opera bilancovala uplynulú divadelnú sezónu a prezradila aj svoje plány

Organizátori avizujú dopravné obmedzenia

Počas 25. augusta bude v určených uliciach v Banskej Bystrici umiestnené dopravné značenie súvisiace s organizáciou dopravy počas dní 28. – 29. augusta 2023. Obmedzenia sa budú týkať ulíc – Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova, Kuzmányho a Národná. Organizátori zároveň žiadajú o rešpektovanie pokynov mestskej a štátnej polície, ako aj zákazu parkovania na uvedených uliciach. Z dôvodu uzatvorenia vybraných ulíc, bude možné dostať sa na Námestie SNP len cez Švantnerovu a Národnú ulicu. V priestoroch múzea prosia tiež o dodržiavanie pokynov organizátorov, Vojenskej polície a ďalších relevantných zložiek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Horor
Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

TS, Múzeum SNP

Foto: Wikimedia Commons

Zdroj: Múzeum SNP

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »