Novinky

Modrý kostolík otvára cez leto svoje brány turistom. Históriu prepojí hudbou

Modrý kostolík

Jedna z najikonickejších stavieb Slovenska i Bratislavy priťahuje davy turistov z domova i zo sveta v každom ročnom období. Slovenský reprezentant, známy aj z bruselského Parku miniatúr svoje brány otvára zväčša v časoch liturgií. V druhej polovici augusta 2024 je tomu inak. Počas pracovného týždňa v čase od 10:00 do 15:00 hod. privíta domácich a zahraničných turistov. Návštevníkov prevedú dejinami chrámu, predstavia zaujímavosti a zaznie aj zvuk miestneho kráľovského nástroja. Ten v krátkych skladbách majstrov organovej literatúry a v improvizáciách predstavia slovenskí organisti.

Pútavá história plná pohnutých osudov, posvätnosť priestoru i všadeprítomná modrosť exteriérov i interiéru či umelecké klenoty, to všetko charakterizuje jeden z najmladších katolíckych chrámov v Bratislave-Starom Meste. Modrý kostolík je sám o sebe architektonickým aj umeleckým klenotom. Navyše, je reprezentantom Slovenska v Parku miniatúr v Bruseli a TOP zástavkou turistov.

Modrý kostolík
Modrý kostolík je klenotom uhorskej secesie. Foto: Silvia Mária Petrovits
Reliéf cisárovnej Alžbety, Sisi
Súčasťou interiéru chrámu kedysi býval aj reliéf tragicky zosnulej cisárovnej. Za sprístupnenie ďakujem vdp. PaedDr. Mgr. Marianovi Kráľovi, správcovi farnosti Bratislava - sv. Alžbety. Foto: Silvia Mária Petrovits

Spája sa v ňom minulosť s prítomnosťou i budúcnosťou, svet viditeľný s neviditeľným, sakrálna éterickosť s pozemskosťou, človek s Bohom a Boh s človekom. Bratislava sa ním môže pýšiť už viac ako storočie. Pôvodne mal slúžiť ako gymnaziálna kaplnka. Od počiatkov bol však kostolom obyvateľov novej štvrti, ktorá od 80-tych rokov 19. storočia vyrastala v jeho blízkosti. Navyše, Modrý kostolík nesie v sebe aj spomienku na tragicky zosnulú predposlednú rakúsku cisárovnú, Uhorskom milovanú Alžbetu Bavorskú, známu ako Sisi.

S históriou a hudbou

Sprístupnenie Kostola sv. Alžbety Uhorskej, ako znie patrocínium tohto secesného klenotu, mimo štandardného času bohoslužieb priniesol turistom i domácim pilotný ročník projektu Cultura Humana, o. z. v spolupráci s Rímsko-katolíckym farským úradom sv. Alžbety. V druhej polovici augusta turistom kostol otvoria denne od pondelka do piatka v čase od 10:00 do 15:00 hod. v hodinových intervaloch. Komentované prehliadky chrámu skúseného moderátora a basbarytonistu Juraja Havaja doplnia diela organovej literatúry a improvizácie vystupujúcich umelcov. Turistov čaká nielen nahliadnutie do histórie kostola a jeho zaujímavostí, ale vypočujú si aj miestny organ, ktorý sprevádza liturgické slávenia v tomto chráme už niekoľko desaťročí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Modrý kostolík rozozvučí organ

Peter Pavol Szápáry / Modrý kostolík
Zosnulého syna iniciátorky výstavby chrámu pripomína reliéf pri vstupe na chórus. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pôvodný kráľovský nástroj, ktorý patril k najcennejším organom Slovenska, prežil náročné dejiny a mal pohnuté osudy. Podľa súčasníkov bol jedným z najzaujímavejších koncertných a chrámových nástrojov Slovenska. Z pozostalosti predčasne zosnulého syna Petra Pavla Szápáryho, atašé c. k. monarchie pri Svätej stolici, ho nechala postaviť jeho matka, iniciátorka stavby tohto chrámu, grófka Gabriela Szápáryová. Organ, ktorý sa tešil vzácnemu zvuku a obľube koncertných i chrámových umelcov, padol na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia za obeť vandalom. Zostala z neho len organová skriňa, zničený hrací stôl, niekoľko drevených píšťal a poškodená vzdušnica. Obnoviť sa ho nedalo, chýbali totiž jeho plány, a tak museli postaviť nový.

Druhý nástroj v dejinách chrámu

Píšťalový dvojmanuálový organ s pedálom, ktorý dnes môžete vidieť v chráme, je druhým organom v dejinách tohto chrámu. Jeho história siaha do roku 1934, kedy po zriadení farnosti sv. Alžbety, prvý správca farnosti Dr. Karol Martini, vyhlásil zbierku na nový nástroj. Novozriadenej farnosti sa vďaka úspešnej zbierke i obetavosti miestneho organára podarilo objednať nový nástroj.

Využili pritom pôvodnú organovú skriňu z dielne Antona Schönhofera, ktorá harmonizovala s interiérom chrámu. Zdobia ju ruže a na vrchole prospektu dvojkríž s erbom Szápáryovcov. Nový nástroj postavil podľa návrhu prof. Štefana Németha-Šamorínskeho organár Konštantín Bednár. A ako koncertne znie druhý organ v dejinách tohto chrámu z roku 1937 v úprave dispozície a po výmene niektorých registrov v novom miléniu, predstavia postupne dvaja slovenskí organisti.

Modrý kostolík
Pohľad na emporu, ktorej dominuje organ so Szápáryovskym erbom a od lode ho oddeľuje víťazný oblúk so symbolom Pelikána, mozaik arpádovských svätcov sv. Margity (vľavo), sv. Imricha (vpravo). Foto: Silvia Mária Petrovits

Počas týždňa od pondelka 19. augusta do piatka 23. augusta ho rozoznie organista, dirigent a zbormajster Eduard Kostelník, pôsobiaci ako zbormajster Choirchestra Brno. Štafetu v ďalšom týždni prevezme organista Dominik Murcko. Po koncerte máte krátku príležitosť poobzerať si interiér chrámu, alebo len tak pomeditovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou? Top TIPY na 34. týždeň

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť spoznať architektonický klenot uhorskej secesie, ktorý nemá obdoby nielen v Bratislave či na Slovensku! Spojte svet duchovna, histórie, architektúry a výtvarného umenia s organovou hudbou majstrov v podaní mladých slovenských interpretov.

— 

Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: AFÚSA, dobová tlač, Hudobné centrum, internet 

Posledná aktualizácia: 2024-08-22 (smp)

ŠFK / Košickí filharmonici / Rastislav Štúr
Culture News PR

ŠFK vstupuje do 56. sezóny s novou vizuálnou identitou

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vstupuje do novej, v poradí 56. koncertnej sezóny s novou vizuálnou identitou.

Read More
Kam na výstavy
Architektúra Culture Eventy Kam za kultúrou Výtvarné umenie

Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu

Múzeá a galérie volajú. Októbrový špeciál rubriky Kam za kultúrou so zaujímavými tipmi na atraktívne výstavy je už tu…

Read More
Dom umenia Fatra
Culture Hudba Koncerty News

ŠKO Žilina počas októbra 2024 v znamení zážitkov i debutu

ŠKO Žilina pozýva v októbri 2024 publikum na atraktívne koncerty. Pozýva na klavírny koncert, detskú operu, Vivaldiho aj európsku hudbu v znamení debutantov v Žiline.

Read More
Translate »