Novinky

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Milan Paľa

Marec v košickom Domu umenia otvorí dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova - Symfonické tance. Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara uvedie huslista Milan Paľa. Orchester ŠFK povedie vo štvrtok 7. marca večer dirigent Tomáš Brauner.

Koncert pre husle a orchester od Edwarda Elgara v podaní orchestra so vzácnym sólistom – slovenským virtuózom Symfonické tance od Sergeja Rachmaninova – to je ponuka prvého marcového koncertu Štátnej filharmónie Košice. Orchester ŠFK povedie český dirigent Tomáš Brauner. Sólistom večera bude oceňovaný Milan Paľa. Koncert z abonentného cyklu A s názvom ELGAR & RACHMANINOV sa uskutoční vo štvrtok 7. marca 2024 o 19:00 v Dome umenia. 

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Na koncerte ELGAR & RACHMANINOV povedie orchester ŠFK šéfdirigent Symfonického orchestra hl. m. Prahy FOK Tomáš Brauner. Do Košíc sa vracia po úspešných minulých spoluprácach. 

Sólista Milan Paľa je zárukou špičkového výkonu

Sólistom koncertného večera bude husľový virtuóz Milan Paľa. Slovenský huslista žijúci v Brne je jednou z najvýraznejších postáv aktuálnej hudobnej scény. Je zárukou špičkového oduševneného výkonu. Milan Paľa ako vyhľadávaný interpret nových diel má za sebou veľké množstvo premiér svetových, českých a slovenských skladateľov. Hoci je jeho repertoár značne široký a zasahuje do všetkých období od baroka po súčasnosť, jeho doménou zostáva hudba 20. a 21. storočia. Práve tú prezentuje na prestížnych pódiách. Nezvyčajne rozsiahla, kvantitatívne a obsahovo unikátna je i umelcova diskografia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Koncertné stretnutie otvorí Koncert pre husle a orchester od Edwarda Elgara z roku 1910, ktorý je jedným z jeho najlepších diel. Elgar sám bol huslistom, no pri komponovaní koncertu konzultoval s viacerými virtuózmi problematiku husľovej hry a keď bol koncert dokončený, konala sa jeho premiéra za účasti slávneho Fritza Kreislera. Pochodová výrazná hlavná téma, spevná vedľajšia téma, lyrická pomalá časť, dynamická téma finále, toto všetko si získalo uznanie ako ideál klasických vzorov formy a výrazu. Je to typická neoromantická skladba, veľmi osobitá a pritom oveľa viac virtuózna než všetky známe husľové koncerty tých čias.

Milan Paľa
Milan Paľa

Koncert pre husle a orchester od Edwarda Elgara vznikol v roku 1910 a je jedným z jeho najlepších diel. Milan Paľa o ňom povedal: Elgarov husľový koncert patrí medzi raritné diela nielen pre svoj neobvyklý rozsah, ale i pre posolstvo, ktoré nesie medzi riadkami partitúry. Z môjho pohľadu ide o dielo, ktoré je nositeľom najhlbšieho vyjadrenia hlbokých citov a lásky v hudbe. Snažiť sa uchopiť túto hudbu slovami je asi nemožné a hádam aj zbytočné – všetko je vyjadrené v citáte, ktorý Elgar vpísal k partitúre: ´Aquí está encerra el Alma de…´ alebo Tu je duša…

Rachmaninove Symfonické tance uvedie aj košická filka

V druhej časti večera odznejú Symfonické tance. Orchestrálna suita v troch častiach od ruského majstra Sergeja Rachmaninova Bola poslednou z jeho veľkých skladieb. „Sergej Rachmaninov, tvorca troch veľmi známych a pôsobivých symfónií a symfonických básní, dokončil svoju poslednú veľkú skladbu Symfonické tance v roku 1940,” približuje dirigent Tomáš Brauner. Svoju premiéru mala v Spojených štátoch v tom istom roku.

Tomáš Brauner.
Foto: Lenka Hatšsová
Tomáš Brauner. Foto: Lenka Hatašová

Nostalgia za vlasťou

Skladateľ navždy opustil svoju vlasť už krátko po revolúcii v roku 1917 a Symfonické tance, podobne ako jeho Symfónia č. 3, predstavujú nostalgickú spomienku na rodnú krajinu. Rachmaninov zároveň v skladbe využil svoju celoživotnú fascináciu ruskými sakrálnymi spevmi. Prvá časť disponuje dravou energiou, po nej prichádza kontrastný melancholický valčík. V záverečnej tretej časti nasleduje ďalší výbuch intenzity, ktorý tentoraz rozoznieva starobylú tému Dies irae zo zádušnej omše. Ten istý chorál možno počuť aj v jednom z najznámejších diel skladateľa, v jeho Rapsódii na Paganiniho tému. Rachmaninov v Symfonických tancoch využil úryvky z ruských pravoslávnych spevov a citoval časti mnohých svojich vlastných skladieb, napríklad úvodnú tému svojej Symfónie č. 1, ktorá je odvodená z motívov charakteristických pre ruskú cirkevnú hudbu.

Dielo plné energických tanečných rytmov, nápaditých inštrumentačných postupov i hlbokej nostalgie dnes patrí do repertoáru všetkých svetových orchestrov. Toto dielo je mi veľmi blízke a som veľmi rád, že ho môžem uviesť práve so Štátnou filharmóniou Košice, dodáva dirigent Tomáš Brauner.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala
Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Koncert z abonentného cyklu A s názvom ELGAR & RACHMANINOV sa uskutoční vo štvrtok 7. marca 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková/archív ŠFK, Lenka Hatašová, archív Milana Paľu

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »