Novinky

Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Keďže do Vianoc zostáva niečo vyše mesiaca, prinášame pár tipov na zaujímavé knižné darčeky pod stromček. Literárny fond ocenil v októbri 2023 viaceré publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Poďte sa pozrieť s nami, ktoré sú to a nechajte sa inšpirovať skvelými tipmi na darček pod stromček aj Vy!

Literárny fond ocenil ešte začiatkom októbra tohto roka viaceré divadelné publikácie z dielne Divadelného ústavu, ktoré vyšli v roku 2022. Zabodovalo Feministické divadlo a jeho slovenská cesta Ivety Škripkovej. K oceneným patria tiež Dobro.Hry úspešného dramatika a režiséra Laca Keratu. Vavrín ocenenia si odnáša aj umelecký preklad hry Boh od Ferdinanda von Schiracha z pera poprednej prekladateľky a teatrologičky Jany Wild. Práve za vydanie ostatne menovaného diela získal Divadelný ústav zároveň Uznanie Literárneho fondu.

S úspechom v kategórii vedeckej a odbornej literatúry spoločenských vied

Výbor Sekcie pre vedeckú a odbornú literatúru a počítačové programy Literárneho fondu udelil 3. októbra 2023 Prémiu za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2022 v kategórii spoločenských vied dielu, ktoré vydal Divadelný ústav. Ocenili tak Feministické divadlo a jeho slovenská cesta (Divadelný ústav, 2022) Ivety Škripkovej. Je to vôbec prvá odborná publikácia, ktorá sa venuje prieniku feministického umenia a filozofie do slovenskej divadelnej praxe. Text slovenskej autorky, režisérky, divadelnej manažérky a teoretičky Ivety Škripkovej sa zameriava na dokumentáciu a hĺbkovú analýzu feministického divadla na Slovensku od 90. rokov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.
Knižná novinka Divadelného ústavu: Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta

Iveta Škripková sa systematicky, citlivo a umelecky na vysokej úrovni venuje rodovým témam ako divadelná autorka, režisérka a vedúca osobnosť divadla. Je pre nás všetkých cennou príležitosťou prečítať si mnoho o jej myslení a práci, s ukážkami z divadla aj dramatickej tvorby. O to viac, že sú podložené dlhoročným vzdelávaním a výskumom vo svetovej literatúre k tejto téme. Je to jedinečná a jediná kniha na Slovensku, ktorá môže osloviť nielen divadelníkov, ale aj študentov a odborníkov so zameraním na sociologické, rodové a etické otázky,“ povedala vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu Andrea Dömeová.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Hry, ktoré chytia za srdce

Prémiu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2022 si 27. septembra 2023 prevzal autor divadelných hier, prozaik, rozhlasový autor a bývalý herec divadla Stoka Laco Kerata. Jeho ocenené Dobro. Hry (Divadelný ústav, 2022) dokumentujú autorovu cestu od abstraktných domén absurdnosti existencie k širšej, historicky ukotvenej, spoločenskej perspektíve a k reflektovaniu kultúrnych a spoločenských zmien.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Hurajová a Laco Kerata / Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu
Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu Dobro.Hry Laca Keratu

Grotesky Laca Keratu prinášajú obrazy nášho sveta a napriek závažnosti tém, ktoré autor prináša, princípom jeho písania je nadhľad, paradox a obrazy absurdnosti bežných javov. Pri čítaní textov Laca Keratu, podobne ako pri ich inscenovaní, sa nahlas smejeme, a to je v dnešnom svete veľmi vzácne,“ priblížila A. Dömeová.

Ocenenú trojicu, ktorú vydal Divadelný ústav, dopĺňa umelecký preklad hry Boh

Prémiu Jána Hollého získala v rovnaký deň popredná prekladateľka a teatrologička Jana Wild za umelecký preklad hry Boh od Ferdinanda von Schiracha (Divadelný ústav, 2022). Po nemecky píšuci dramatik s medzinárodným renomé si v hre Boh vybral citlivú a zložitú tému eutanázie. Prostredníctvom viacerých postáv dáva hlas rôznym názorom na kontroverznú tému. Preklad Schirachovej hry je doplnený o odborné eseje o tom, ako táto téma rezonuje v Nemecku. Jej súčasťou je tiež o rozhovor so slovenským odborníkom.

Môžeme si byť istí, napriek pragmatizmu súčasnej spoločnosti, že máme právo rozhodovať o svojom živote? A je naše bytie len a len v našich rukách? Táto neľahká otázka je základným motivickým rámcom divadelnej hry Boh nemeckého dramatika Ferdinanda von Schiracha. Jana Wild preložila hru, eseje a iniciovala aj príspevok k slovenskej praxi a veľmi zaujímavý rozhovor s docentom Petrom Kováčom, súdnym znalcom v oblasti súdneho lekárstva, lekárom a advokátom. Uvažovanie odborníkov, ktorí prispeli svojimi skúsenosťami a odbornými znalosťami do tejto knihy, je určite cenným materiálom pre študentov a odborníkov z oblasti teologických, právnych vied, etiky a politiky, bioetiky, sociálnej práce či filozofie,“ povedala A. Dömeová. Divadelný ústav zároveň získal zároveň Uznanie Literárneho fondu za vydanie diela Jana Wild: Ferdinand von Schirach – Boh. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

Veríme, že sme vás inšpirovali knižnými tipmi na vianočný darček aj tentoraz.

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »