Novinky

Košická filharmónia pod vedením dirigentky


Košická filharmónia pod vedením dirigentky


Košická filharmónia sa po dlhšom čase predstaví pod vedením dirigentky. Príjemné osvieženie a program s hudbou Beethovena a Cherubiniho sľubuje najbližší štvrtkový koncert v Dome umenia.

Po dlhšom čase sa pred orchester Štátnej filharmónie Košice postaví dirigentka. Túto príjemnú zmenu zastane debutantka Pražskej jari Alena Hron. Úlohu sólistu v Beethovenovom Koncerte pre klavír a orchester č. 3 prijala legenda českej klavírnej scény Ivan Klánský. V druhej polovici večera zaznie Cherubiniho Symfónia D dur. Košická filharmónia odohrá koncert z abonentného cyklu B s názvom POD TAKTOVKOU DIRIGENTKY vo štvrtok 26. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, podujatiu  predchádza verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hudobnými hosťami o 18:00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

Hosťom bude legenda českej klavírnej školy a dirigovať bude vynikajúca Alena Hron

Špička českej klavírnej scény, sólista, komorný hráč a vyhľadávaný pedagóg Ivan Klánský má na svojom konte vyše 5000 koncertov. Je laureátom mnohých zahraničných súťaží. Pôsobil ako sólista v Českej filharmónii a nahral kompletné dielo Bedřicha Smetanu. Jeho majstrovské kurzy patria k vyhľadávaným v rôznych európskych mestách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu

Ivan Klánský pozýva na košický koncert s odkazom: Beethovenov Klavírny koncert c mol je dielom, ktoré je geniálnym zosobnením osvieteneckej filozofie – viera v človeka, viera v budúcnosť a všadeprítomný optimizmus. Akú vážnosť a silu má táto hudba práve v dnešnom svete!

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Alena Hron je stále žiadanejšou dirigentkou nastupujúcej generácie. Veľký triumf – tak nazvali kritici jej debut na Pražskej jari v máji 2023 s Orchestrom hlavného mesta Prahy – FOK. Od roku 2022 pravidelne spolupracuje s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, s ktorou nahrala i kompletné orchestrálne dielo Vítězslavy Kaprálovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Spoluprácu so ŠFK približuje nasledovne:  „V prvej polovici koncertu zaznie Beethovenov 3. klavírny koncert v podaní Ivana Klánského. Mám veľkú radosť, že budem stáť s touto českou legendou na jednom pódiu. Luigi Cherubini, ktorého jedinú symfóniu zahráme v druhej polovici, bol pre Beethovena veľkým vzorom, takže spojitosť je jasná. Myslím, že poslucháč bude môcť rozpoznať aj isté spoločné prvky. Veľmi sa teším na spoluprácu so Štátnou filharmóniou Košice, čo bude zároveň moja prvá ,štácia´ u našich najbližších susedov.

Košická filharmónia s Beethovenom i Cherubinim

Na rukopise Koncertu pre klavír a orchester č. 3 c mol pracoval Ludwig van Beethoven v čase, keď mu strpčovala život postupujúca hluchota. V samotnom koncerte možno poľahky nájsť ozveny pochybností i nádejí, rezignácie i mocných poryvov. Koncert c mol už výrazne anticipuje obdobie romantizmu. Prvýkrát v histórii inštrumentálneho koncertu vzájomné súťaženie sólového a orchestrálneho partu podriadil symfonickej zásade. Orchester už netvorí iba sprievod, ale aktívne sa spoluzúčastňuje na hudobnom priebehu, ktorému podlieha aj sólista.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Z diel talianskeho skladateľa Luigiho Cherubiniho dnes najviac rezonujú najmä jeho Requiem a opera Médea. Jeho súčasníci, vrátane Beethovena, ho považovali za najväčšieho žijúceho skladateľa a veľmi si ho vážili. Cherubiniho jediná symfónia prináša jemné ozveny diel Schuberta a Rossiniho. Zároveň disponuje brilantnou záverečnou časťou. Je to mimoriadne nápadité a formovo pozoruhodne proporčné dielo. Prináša nielen dramatické prvky plné napätia, ale aj úseky nežnej lyriky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Koncert z abonentného cyklu B s názvom POD TAKTOVKOU DIRIGENTKY sa uskutoční vo štvrtok 26. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice zakúpite  aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. V predaji sú aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy si môžete uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív ŠFK
Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
*** Správu sme redakčne upravili. (red) Posledná aktualizácia: 2023-10-25 (adm/gf) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »