Novinky

Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov

Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov

"Aj, zde leží zem ta, před okem mým slzy ronícím" Zdá sa vám tento verš povedomý? Určite si spomínate nielen na verše Předzpěvu, či na meno Mína a názvy spevov ako Labe, Vltava, Dunaj, Léthé či Acheron. Reč je o lyricko-epickej básnickej skladbe Slávy dcéra z pera Jána Kollára. Viete, že práve v januári tohto roka "slávi" 200 rokov od jej vydania, ktoré pripomína nielen výstava či vydanie mimoriadnej známky?

Kollárova Slávy dcéra má už dvesto rokov. Je prvou významnou básnickou skladbou o láske k žene a slovanskej vlasti. Básnik, publicista, jazykovedec, zberateľ ľudovej poézie, politik evanjelický teológ a profesor archeológie vo Viedni, Ján Kollár sa inšpiroval svojou láskou k Frederike Wilhelmíne Schmidtovej – Míne. Dielo jedného z najvýznamnejších klasikov slovenskej literatúry, ktorého posolstvom je láska k žene a vlasti, poznáme od školských čias ako poéziu vrcholného obdobia literárneho klasicizmu. Pôvodne mala len tri spevy – Sála, Labe a Dunaj, každý po 50 znelkách. Neskôr ju rozšíril na 5 spevov, ktoré majú spolu 600 zneliek: Sála, Labe, Rén a Vltava, Dunaj, Léthé a Acheron, pričom začína slávnym Předzpěvom. Ponúka mytologické odkazy na podsvetie či zabudnutie a jednotlivé spevy evokujú cestu básnika z Nemecka cez Čechy až domov na územie dnešného Slovenska.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!

Za všetkým je láska. Tá k žene i k vlasti

Hoci sa Ján Kollár po prvý raz zaľúbil ako pätnásťročný, skutočná láska na neho čakala v nemeckej Jene, kam prišiel študovať na univerzitu. Prvé stretnutie s ňou bola úplná náhoda. V apríli roku 1818 sa vydal so spolužiakmi na hody do dediny Winzerl, kde ho upútala mladá žena, ktorú neskôr stretol aj v miestnom chráme. Až pri návšteve pastora Schmidta v Lobede, sa Kollár dozvedel, že onou neznámou je najstaršia pastorova dcéra, Friederika Wilhelmína. Keď pastor Schmidt zomrel, požiadali Kollára, aby zostal zatiaľ vo farnosti ako pastor a viedol Služby Božie. Keďže doučoval jej dve mladšie sestry, mohol Friederike naďalej dvoriť. Z tohto obdobia je známy Kollárov zápis do jej pamätníka: „Život nadobúda krásu a ozajstnú hodnotu len vtedy, keď sa stane poetickým prostredníctvom ideálov lásky a priateľstva. Tomuto poslednému venuje aj túto pamiatku Váš priateľ Ján Kollár z Uhorska.“

Útrapy aj víťazstvo lásky

Ján Kollár

Keď matka Friederiky požadovala, aby si Kollár našiel zamestnanie v Nemecku, on to odmietol. Slávna osobnosť našich dejín teda dostala košom, a tak sa zdalo, že Ján Kollár z Jeny akoby ušiel. Navyše sa zdalo, že jeho láska nebola opätovaná, a tak sa vrátil do Uhorska. Ako píše odborník na život a dielo Jána Kollára, Peter Podolan v článku Nehrdzavejúca láska Jána Kollára: mýtus a realita, nečakané rozuzlenie priniesol rok 1834. Vtedy sa Kollár dozvedel, že Friederika žije. Jeho láska bola silnejšia, a tak vycestoval do Weimaru, kde sa 22. septembra 1835 v tichosti konala ich svadba. V roku 1837 sa im narodila jediná dcéra Ľudmila. Keďže jeho rodinu politickí odporcovia prenasledovali, poslali dcéru do bezpečia Viedne. Na jar 1849 Pešť opustil aj s manželkou a uchýlili sa tiež vo Viedni, kde Ján Kollár 24. januára 1852 aj zomrel.

Slávy dcéra bol epochálny počin

Vydanie Slávy dcéra bol epochálny počin. Kollár v nej vyspieval svoju lásku k milej, k vlasti a celému slovanstvu. Ján Kollár počas svojho pôsobenia v Jene spoznal tienisté stránky nemeckého nacionalizmu. Nielen jeho rozpínavosť, nadradenosť či podceňovanie iných národov, a presne to reflektoval aj vo svojej Slávy dcére.

Ako prvé básnické dielo vyjadrovalo umeleckým slovom vtedajšie problémy národného života. Rozvinul v nej ľúbostný a vlastenecký motív do veľkej lyricko-epickej skladby. Najsilnejším miestom je Předzpěv s hlavnou myšlienkou “Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten, kdo do pout jímá otroky, sám je otrok.” Je to mohutná elégia nad slovanskou minulosťou a jadrom, okolo ktorého vytvoril ďalšie sonety.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marija Jurić Zagorka
Marija Jurić Zagorka - kráľovná historických románov

Ľúbostný i vlastenecký motív

Hoci sa Kollárovi nepodarilo zo sonetov vytvoriť jednotný kompozičný celok. Predspev uvádza hlavné motívy ďalších spevov a každý z nich nesie nejakú myšlienku. Ľúbostná inšpirácia sa opiera o ideál básnikových túžob, ktorá má Slovanom odčiniť všetky krivdy. Kollár sa priznáva, že ho ženská krása očarila skôr, ako spoznal lásku. Kollárova Mína (Friederika) je krásna a má všetky prednosti ducha. I keď Kollár daroval svoje srdce Míne i vlasti, väčšia časť srdca patrila predsa len domovine.

Slávy dcéra

Základnú črtu Kollárovho vlastenectva tvoria tie sonety, v ktorých nenávidí “život hnilý, prázdny, tmavý “, ktorými aktivizuje do činnosti za národ a vlasť. Spája ich myšlienka rovnoprávnosti všetkých národov, humanity a slobody. Myšlienky humanizmu, láska k slobode, rovnoprávnosť a vlastenectvo boli v jeho dobe mohutnou ideologickou zbraňou vtedajších pokrokových síl.

Pripomeňte si s nami obsah básnickej skladby Slávy dcéra

V Predspeve žiali nad osudom ponemčených Lužických Srbov a obáva sa, aby podobný osud nestretol aj Slovákov. Jedinú záchranu vidí v Rusku, prirovnajúc ho k mocnému dubisku, ktoré ako jediný slovanský národ mal vlastný štát. Zároveň odsudzuje všetky štáty vedúce vojny proti iným národom. Ľúbostné sonety dominujú v speve Sála. Z Míny vytvoril Kollár ideál slovanskej devy, dcéry bájnej bohyne Slávy. Na otázku, koho viac miluje – Mínu a či vlasť, odpovedá že svoje srdce rozdelí na rovnaké polovice a rozdelí ich medzi obe. V druhom speve Labe – Rén – Vltava prechádza krajinami, v ktorých kedysi Slovania žili. Zároveň na svoju milú Mínu spomína, lebo je už od nej ďaleko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
1843 slovenčiny / Pripomíname si 180 rokov od kodifikácie spisovnej slovenčiny štúrovcami
V roku 2023 sme si pripomenuli 180 rokov od kodifikácie spisovnej slovenčiny štúrovcami

Domov, na územie dnešného Slovenska prichádza v treťom speve. V Dunaji hovorí o biedach, krivde a utrpení, ktoré tu vidí. Zjavuje sa mu mŕtva Mína a on túži zomrieť. Mína sa mení na vílu. Vo štvrtom a piatom speve, ktoré pomenoval po gréckych mytologických riekach zabudnutia (Léthé) a rieky pretekajúcej podsvetím (Acheron) ho sprevádza po slovanskom nebi a pekle, pričom v nebi si všetci slovenskí dejatelia a v pekle odrodilci a neprajníci Slovanov.

Ján Kollár / Syn slávy

Na výstavu o Jánovi Kollárovi do Banskej Bystrici

Navyše, minulý rok uplynulo 230. výročie narodenia Jána Kollára, ktoré reflektovali v Banskej Bystrici výstavou “Syn Slávy “. Pozrieť si ju môžete do 26. januára 2024 na 2. poschodí v budove Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Venovali ju významnému slovenskému intelektuálovi, ktorý svojím pôsobením zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskej kultúre a histórii. Návštevníkom predstavuje jeho život a dielo prostredníctvom historických a novších vydaní jeho prác, unikátnych fotografií a pamätných predmetov.

Pri príležitosti 200. výročia vydanie Kollárovej Slávy dcéra vydá Slovenská pošta už v piatok 26. januára 2024 poštovú známku s portrétom Jána Kollára a tvárou dievčaťa. Návrh vytvoril akad. mal. Karol Felix a rytinu známky vyhotovil František Horniak.

200. výročie od vydania básne Slávy dcéra

Foto: Wikimedia

Zdroj: internet

Koláž: autorka

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »