Novinky

Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Započal sa nový týždeň, a tak prichádza ten správny čas na ďalšie pokračovanie rubriky Kam za kultúrou. Prvý augustový týždeň roka 2023 prináša bohatú nádielku kultúrnych podujatí naprieč Slovenskou republikou. Spoločne sa vypravíme za zaujímavými podujatiami, atraktívnymi výstavami či jedinečnými koncertnými zážitkami. Rytieri prídu na Devín a Bratislavu navštívia vzácni hudobní hostia. K slovu sa dostane súzvuk klarinetov či majestátny zvuk organa v troch slovenských lokalitách. To nie je ani zďaleka všetko, tak poďte sa pozrieť s nami, čo sa tento týždeň oplatí navštíviť!

Ak si voľné dni neviete predstaviť bez kultúrnych zážitkov, ste na správnom mieste. Vitajte pri ďalšom pokračovaní prehľadu TOP tipov Kam za kultúrou, ktoré portál Art & History Magazine prináša aj počas letných prázdnin. Tentoraz sa do programu kultúrnych liet a na ponuku galérií a múzeí pozrela redaktorka Mária Kleinová. Hudobnými tipmi sa z dovolenky pridala Silvia Mária Petrovitsová. Nechajte sa inšpirovať aj aktuálnou výberovkou Kam za kultúrou, pretože je si z čoho vyberať.

Kam za kultúrou? Na cestu za históriou

Prehľad toho najlepšieho v kultúre začnime atraktívnymi podujatiami. Výpočet tých NAJzaujímavejších začneme v Bojniciach na zámku. Tam sa každý prázdninový utorok večer s úderom 20:00 hod. vydáte na Cestu slovenskou históriou. V Huňadyho sále na Bojnickom zámku vás zábavným spôsobom zoznámi so slovenskou históriou šermiarsko-divadelná spoločnosť Via Historica. Obdivovať môžete šermiarske umenie, dobové kostýmy či historické zbrane. Humorne ladené scénky a šermiarske súboje prinášajú okrem zábavy tiež množstvo fascinujúcich informácií z našej histórie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Rytieri opäť na hrade Devín

Tradičné podujatie Rytieri na Devíne nechýba ani tento rok. Na hrad strážiaci sútok Moravy a Dunaja zavítajú už v sobotu 5. 8. 2023. Návštevníkom pripomenú obdobie stredoveku, kedy hrad písal významné kapitoly svojej histórie, s bohatým programom. Šermiarska skupina TOSTABUR, ktorá je organizátorom podujatia,  opäť prinesie šermiarske, tanečné a divadelné predstavenia, odborné prednášky, hudobné recitály, sokoliarov a kaukliarov. Nebudú chýbať interaktívne hry, dobová strelnica a remeselné stánky. Vyvrcholením každého podujatia je predstavenie s koňmi, a tak tomu bude aj teraz.

Keďže má podujatie aj edukatívny charakter, cieliť bude nielen na deti. Z tohtoročného programu vyberáme niekoľko tipov. Deti poteší veršovaná rozprávka Ruže a meč z obdobia stredoveku s nežnou princeznou, mocným kráľom, dobrým i zlým princom a rozprávačkou, ktorá kúzlom dokáže meniť osud.

Priaznivcov tanca potešia aj Stredoveké tance – rozprávkový príbeh plný tanca z prostredia jednoduchého ľudu plný snenia i mágie. 

Priestor dostane tiež významná osobnosť stredoveku, kráľ Richard Levie srdce a udalosti, ktoré predchádzali jeho zajatiu na území Rakúska.

Detské očká poteší tiež kúzelnícke okienko či Stredoveký rytiersky turnaj, ktorý divákov pozve do druhej polovice 14. storočia. Turnajom vo veršoch sprevádza šaško, ktorý komentuje jednotlivé rytierske disciplíny aj záverečné rytierske klanie s drevcami. Atmosféra stredovekých rytierskych zápolení, ktorá nenechá chladným žiadneho diváka!

Počas celého dňa sa môžete tešiť na všakovaké zábavky a kratochvíle. Deti sa môžu voziť na živom a drevenom koni a k dispozícii im bude tiež detský kútik s rôznymi hrami.

Tvorivé dielne v martinských múzeách

Počas prázdninových tipov Kam za kultúrou nechýbajú ani tipy na prehliadky expozícií múzeí a galérií. Jedným z nich je prehliadka Múzea slovenskej dediny, ktorú každý prázdninový utorok v čase od 10:00 do 15:00 hod. môžete doplniť návštevou tvorivej dielne. Vyskúšate si plstenie vlny, tkanie na „špuľke”, na prstoch či stolových krosnách, urobíte si jednoduchú handrovú bábiku či filcovú hračku. Zabaviť sa môžu deti aj dospelí a z dielne si odnesú vlastný originálny výrobok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pozri Prešporok / Galéria mesta Bratislavy / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Výstava Pozri, Prešporok! v GMB

SNM – Etnografickom múzeu v Martine čaká počas prázdninových stried v čase od 10:00 do 16:00 hod. na malých i veľkých návštevníkov cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Tú najbližšiu stredu (2.8.2023) deti ovládne heraldika. Workshop Chcem mať vlastný erb im prezradí aj to ako taký erb vlastne vzniká. A nielen to, deti si, dokonca, aj jeden – svoj vlastný vyrobia.   

Zámocké nádvoria po zotmení

Zažili ste čaro zámockého nádvoria po zotmení? Ak nemáte kladnú odpoveď, máte šancu toto čaro spoznať a poprechádzať sa miestami presiaknutými históriou. Samozrejme vtedy, ak do konca augusta navštívite Bojnický zámok, kde pre návštevníkov pripravili večerné prehliadky. Nechať sa očariť atmosférou zámockých veží a nádvorí môžete vždy v stredu a štvrtok v čase od 19:00 do 21:30 hod. Súčasťou prehliadky sú aj priestory kaplnky, rodinnej hrobky, travertínovej jaskyne pod zámkom či francúzsky park so zvláštnou atmosférou ktorú mu dodáva jeho nasvietenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Kam za kultúrou? Pozrite si naše výstavné tipy pre celé Slovensko

A teraz sa Kam za kultúrou pozrieme na niekoľko zaujímavých výstav. V Bratislave si v Galérii mesta Bratislavy nenechajte ujsť príležitosť vydať sa na inšpiratívnu púť do dejín Bratislavy. Vývoj vtedajšieho Prešporka od čias prvej korunovácie po rok 1918 prináša výstava Pozri, Prešporok! Na priaznivcov talianskej módy zase čaká atraktívna výstava v Sídelnej budove SNM s názvom Roberto Capucci. Od návrhu k šatám, ktorú do Bratislavy prinieslo tohtoročné vydanie obľúbeného festivalu Dolce Vitaj!

Od stavebného vývoja mesta k móde až po klenoty holíčskej fajansy

Na Bratislavskom hrade, ktorého priestory sčasti slúžia Historickému múzeu SNM, nevynechajte výstavu Príbeh holíčskej fajansy. Historické múzeum SNM prezentuje príbeh manufaktúry, ktorú v Holíči založil manžel Márie Terézie, cisár František Štefan Lotrinský, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine. Výrobky holíčskej manufaktúry sú stále atraktívnymi a dobre predávanými po celom svete.  

Príbeh holíčskej fajansy / SNM / Kam za kultúrou
Holíčska fajansa. Zdroj: SNM

Jedálenské servisy, dekoratívne stolové predmety, predmety dennej potreby predstavujú život a stolovanie nielen vysokej šľachty, pre ktorú boli pôvodne určené, ale aj odberateľov z radov mešťanov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / fresky Stará Halič
Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí. Grant získali vzácne fresky v Starej Haliči.

Bojnice sú prekrásne a dejiny Bojnického zámku zaujímavé. Okrem Pálffyovcov bolo v držbe Baťovcov. Tí Bojnické panstvo kúpili od Pálffyovcov v roku 1939 za približne 14 miliónov korún. Dobová tlač sa predbiehala v hodnoteniach, aké skvelé obdobie naň čaká. V samotnom zámku, ktorý najskôr slúžil ako administratívna budova, sídlila správa panstva. Zámok, ktorého iba časť slúžila ako múzeum, využívali Baťovci aj na komerčné účely. V  40. rokoch 20. storočia sa tu organizovali už aj sobáše. Aké zámery mala firma Baťa so zámkom i s priľahlým veľkostatkom? Čo sa jej podarilo zrealizovať?  A aj to, čo sa udialo na Bojnickom zámku v rokoch 1939 – 1950, sa dozviete na výstave Baťovský zámok. Pozrieť si ju môžete do konca septembra 2023.

Kam za kultúrou prináša aj kráľovský TIP. Je ním jedinečná replika Uhorskej kráľovskej koruny

V priestoroch Klenotníckeho domu Mikuš Diamonds v centre Trenčína si môžete každú prvú sobotu v mesiacoch od júna do septembra 2023 pozrieť jedinečnú repliku uhorskej kráľovskej koruny. Uplynulo už 400 rokov, čo vyslanci rakúskeho cisára a uhorského kráľa Ferdinanda II. priniesli do Trenčína jeden z najstarších zachovaných klenotov v Európe, uhorskú resp. svätoštefánsku kráľovskú korunu.

Korunou korunovali viac ako 50 uhorských kráľov a kráľovien. Posledným z korunovaných panovníkov bol Karol IV., pričom sa tak stalo v roku 1916. Medzi kráľovskou elitou sa vynímala aj kráľovná reforiem Mária Terézia, ktorú v roku 1741 zdobil tento klenot z perál, drahých kameňov a filigránu pri jej korunovácii. Z historického hľadiska je zaujímavé, že koruna vznikla spojením dvoch častí rozličného pôvodu: byzantskej a latinskej.

Korunu v roku 1945 odviezli do USA, kde bola uchovávaná v pevnosti Fort Knox. Maďarsku ju vrátili v roku 1978 a dnes je uložená v parlamente v Budapešti. Jej replika, ktorú si môžete prezrieť v Trenčíne, obsahuje 362 prírodných perál a 98 drahokamov, z ktorých je až 85 kusov prírodného pôvodu. Ako hovorí autor repliky koruny, klenotnícky majster Augustín Hôrka, korunu vyrobili zo striebra a vo finálnom kroku ju pozlátili. Pritom je jej celková hmotnosť viac ako 2 kilogramy.

Naše tipy na zaujímavé výstavy na strednom Slovensku

Ak dovolenkujete na strednom Slovensku, určite sa s deťmi oplatí vidieť výstavy v múzeách SNM v Martine. Navštíviť môžete nielen už zmienené Múzeum slovenskej dediny, ale aj Múzeum Andreja Kmeťa, ktoré ovládli legendárne hračky.

Kindervajíčka ovládajú Múzeum Andreja Kmeťa

Ktože by nepoznal miniatúrne postavičky ukryté v Kinder vajíčkach?! Atmosféru nostalgie počas leta do Múzea Andreja Kmeťa prináša výstava Svet detskej fantázie. V rámci nej sa zoznámite so zbierkou hračiek z Kindervajíčok, ktoré už viac ako 30 rokov zbiera Ľuboš Richtárech. Za ten čas už zhromaždil viac než 12 000 kúskov. Výstavu dopĺňajú ilustrácie rozprávkových hrdinov z dielne Tomáša Dobríka. Svet detskej fantázie na vás i vaše deťúrence čaká až do konca septembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Korunovačné vajíčko /Fabergé / Veľká noc
Veľkonočná darček pre náročných v znamení luxusu s Fabergé

Pre deti do 10 rokov pripravilo Múzeum Andreja Kmeťa k tejto výstave aj letnú súťaž. Stačí nakresliť prázdninové dobrodružstvo škriatka Ďumbiernika a Kindervajíčka, obrázok odovzdať do 15. 9. 2023 v pokladni múzea a ste v hre o milé ceny – kinderhračky alebo darčekové predmety s motívom škriatka Ďumbiernika.

Spoznajte Hrady Turca

Ďalším zaujímavým tipom je výstava Hrady Turca. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov vás prenesie na Znievsky, Blatnicky, Sklabinsky a Sučiansky hrad. Okrem rekonštrukcií hradov nájdete na výstave tiež archeologické nálezy pochádzajúce z oblasti Turca. Uvidíte remeselnícke výrobky každodennej potreby, časti konského postroja, chladné i palné zbrane a ďalšie zaujímavé artefakty.

Hrady Turca / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Ján Palárik v Kysuckom múzeu

Výstava Ján PalárikKysuckom múzeu je venovaná bohatému životu a dielu tohto jedného z najvšestrannejších a literárne nadaných katolíckych kňazov 19. storočia. O výstave sme vás už informovali v jednom z našich starších vydaní Kam za kultúrou.

Kam za kultúrou? Tipy na výstavy z východného Slovenska

Výstavné tipy tohto vydania Kam za kultúrou zakončíme na východnom Slovensku. No ponajprv si predstavme dvojicu výstav, ktoré spája rovnaká téma. SNM-Múzeum Betliar prichádza v rámci osláv jednej z významných osobností európskej histórie s výstavou In Effigie: Rozprávanie o živote Júliusa Andrássyho st. Autori ju venovali fascinujúcemu životu a odkazu tohto významného uhorského politika, od narodenia ktorého tohto roku uplynulo 200 rokov. Ostatne, jeho osobnosť si svojou výstavou pripomína aj Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove.

Andrássy 200 / Kam za kultúrou

Tri zaujímavé mincové nálezy

Staré mince nezaujímajú len zberateľov. Skúma ich aj pomocná historická veda – numizmatika. Pre ňu majú nálezy mincí veľký význam. Prinášajú poznatky, ktoré neobsahujú iné historické pramene. Okrem štruktúry obeživa dokumentujú nálezy platidlá, ktorými sa platilo, ich pôvod, kvalitu, či výtvarnú stránku. Minciam venovanú výstavu s názvom Ligotavé poklady prináša Východoslovenské múzeum v Košiciach. Návštevníkom tiež približujú tri mincové nálezy – Folkmarský poklad, Bohdanovský poklad a Malý košický poklad.

Cechové artefakty košických zámočníkov

Od Andrássyho a mincí sa  opäť vďaka Východoslovenskému múzeu v Košiciach presunieme k remeslu košických zámočníkov. Ich cech rezonuje na výstave Precíznosť starých majstrov zhmotnená v kove. Nájdete ju v Dome remesiel. Z dejín zámočníkov v Košiciach prezentuje písomnosti a iné cechové artefakty košických zámočníkov. Hoci títo v Košiciach samostatný cech nemali, spájali sa s viacerými príbuznými odvetviami do jedného cechu. Tak v Košiciach aj v roku 1461 vznikol Cech zámočníkov, ostrohárov, mečiarov a výrobcov pancierov. Keďže v priebehu 16. – 17. storočia boli košickí zámočníci združení s ostrohármi, hodinármi a puškármi, táto výstava prezentuje aj výrobky ostrohárov a puškárov.

999 Morituri te salutant

V Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach nájdete z bohatej ponuky aj ďalšiu výstavu, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Ide o autorskú výstavu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove: 999 Morituri te salutant. Táto výstava reflektuje 80. výročie prvého transportu židovských žien a dievčat z východného Slovenska do vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Hlavnou myšlienkou výstavy je priblíženie dejín židovského obyvateľstva na východnom Slovensku a zmenám viažucim sa na rok 1938, kedy sa postavenie Židov v spoločnosti začalo výraznejšie meniť.

Kam za kultúrou? Koncerty organovej hudby, debutu i premiér a divadlo plné zábavy

Po dávke výstavných tipov a šarmantných podujatí pre malých i veľkých, si pozrime tipy na inšpiratívne divadelné a koncertné zážitky. Tie začneme paradoxne na východnom Slovensku. Výnimočné zážitky na vás čakajú v košickom Kulturparkuv piatok, 4. augusta večer. Organizátori Leta v Kulturparku chystajú ďalší divácky atraktívny open air koncert. O skvelú zábavu sa vám postarajú elektrizujúci Fallgrap a čarodejníci groovy mágie Tolstoys.

Organové festivaly v Kremnici, v Španej Doline aj v Bratislave

Pre milovníkov vážnej hudby, no najmä organových koncertov, máme tento týždeň štyri dobré správy. Tou prvou je, že Kremnický hradný organ pokračuje ostatnou dvojicou koncertov 27. ročníka aj v auguste, ktoré v prehľade Kam za kultúrou chýbať nemôžu. Ďalší festivalový koncert zaznie v kostole kremnického mestského hraduv sobotu 5. augusta 2023. Opäť sa na ňom predstaví stabilná festivalová tvár – koncertný a chrámový organista vynikajúcich interpretačných kvalít, István Nagy.

Predposledný festivalový koncert 27. ročníka opäť s wagnerovskou trilógiou

Publikum si ho vypočuje ako interpreta obsahovo a interpretačne nesmierne náročnej veľkej wagnerovskej trilógie – Tristan a Isolda, Jazda valkýr či Tannhäuser, ktorá k festivalu tradične patrí. István Nagy sa okrem toho predstaví aj ako v Nórsku a v Maďarsku známy skladateľ a improvizátor.

Organová bude opäť aj Špania Dolina. Stanislav Šurin oslávi recitálom 430. výročie kostola

Zavítajme teraz do Španej Doliny, kde taktiež v sobotu 5. augusta 2023 pokračuje medzinárodný organový festival Vivat vox Organi. Týmto festivalovým koncertom si pripomenú 430. výročie stavby kostola v Španej Doline. V Kostole Premenenia Pána sa v prvú augustovú sobotu predstaví slovenský umelec, koncertný organista, pedagóg, skladateľ a spoluuorganizátor tohto festivalu, Stanislav Šurin. Program zostavil z diel G. Frescobaldiho, J. C. Kerlla, F. Correu di Arauxo, J. Podprockého, J. Pachelbela, B. Marcella, B. Galuppiho či G. F. Händela. Zároveň si publikum vypočuje i autorské dielo Stanislava Šurina.

V znamení organového festivalu je aj Bratislava

Na záver zamierime Bratislavy. Pre tých, ktorí milujú nadpozemský zvuk organa, máme tip na ďalší organový festival. Tentoraz treba zájsť do Bratislavy. Tu, v Katedrále sv. Martina pokračuje v porovnaní s Kremnicou o niečo mladší festival – Katedrálny organový festival. Už 14 rokov na ňom pravidelne participujú špičkoví svetoví organisti.

Druhý koncert 14. ročníka prinesie vo štvrtok 3. augusta 2023 o 19.30 hod. program s názvom Il Festival Sinfonico Italiano. Uvedie ho taliansky organista Tommaso Mazzoletti. V jeho podaní zaznejú diela skladateľov ako M. E. Bossi, F. Germani, G. Rosetta, P. A. Yon. Vstupenky na tento koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Piešťany so zvukom organa

V sobotu 5. augusta sa organ rozozvučí aj v Piešťanoch. Začína tam totiž 24. ročník Piešťanských organových dní. Sú podujatím, ktoré vytvára priestor pre prezentáciu umelcov z celého sveta. Počas uplynulých  ročníkov sa na ňom predstavili umelci zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Česka, Poľska, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Francúzska, Holandska. Stálicou festivalu je významný organový virtuóz David di Fiore z USA. A tento rok nebude výnimkou. Interpretom otváracieho koncertu v Evanjelickom kostole a. v. v Piešťanoch už v sobotu večer bude slovenský organista Martin Bako.

Bratislavský debut excelentnej mezzosopranistky

Tradične excelentné a exkluzívne zážitky sľubuje obľúbený festival Viva Musica!, ktorý patrí najväčším letným festivalom klasickej hudby na Slovensku. A preto má svoje stabilné miesto aj v tipoch Kam za kultúrou. Tohto týždňovou hudobnou delikatesou bude štvrtkový koncert (3.8.2023). Pozvanie festivalu prísť koncertovať do Bratislavy prijala kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo. Patrí k najvýraznejším zjavom súčasného vokálneho umenia. Spievala v Metropolitnej opere v New Yorku, v Teatro alla Scala v Miláne, v Operách v Londýne, Paríži, Berlíne, Mníchove či Zürichu a presadila sa aj na prestížnych koncertných pódiách a festivaloch.

V Bratislave sa Emily D’Angelo predstaví po prvýkrát. Sprevádzať ju bude americká klaviristka Sophia Muñoz. Dramaturgia koncertu bude nadväzovať na jej hlbokou poetickou výpoveďou dýchajúci debutový album enargeia, ktorý vyšiel v roku 2021 vo vydavateľstve Deutsche Grammophone.  Časť repertoáru z tohto albumu zaznie aj na koncerte v rámci festivalu Viva Musica!, ktorý sa uskutoční v prvý augustový štvrtok (3.8.2023) v nádherných priestoroch novo zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Viva Musica! opäť s Aurum Quartet

Netradičné zážitky prináša do programu Viva Musica! aj nový cyklus Hudobných záhrad. V poradí šiesty koncert série privíta v sobotný podvečer (5.8.2023) v Medickej záhrade členov klarinetového kvarteta Aurum Quartet. Na festivale Viva Musica! nie sú nováčikom. Ich tohtoročný koncert ponúkne návštevníkov jedinečný hudobný zážitok spojený s možnosťou bližšie sa zoznámiť s klarinetom ako nástrojom so špecifickým a zvukovo bohatým svetom. Núdza nebude ani o premiérové kúsky.

Ružinovský Štrkovec s atmosférou dovolenky na Jadrane

Ak klasika nie je pre vás tou pravou šálkou kávy, tak si nenechajte v bratislavskom Ružinove ujsť koncert s atmosférou dovolenky na brehoch Jadranu. Nechajte unášať známymi chorvátskymi melódiami plnými vášne, romantiky, slnka i mora, ktoré zaznejú v podaní jednej z najvýznamnejších chorvátskych hudobných hviezd.  Jadranský tenorista so zamatovým hlasom – Goran Karan sa so svojou akustickou kapelou Vagapunto vracia na slovenské pódium, aby tu opäť rozprúdil pravú dovolenkovú atmosféru. Nezabudnuteľný večer plný známych jadranských melódií, romantiky, vášne so vzdialeným šumom mora, zažijete vo štvrtok 3. augusta 2023 v miestnom amfiteátri na brehu Štrkoveckého jazera.

Divadelné tipy aj na prvý augustový týždeň

Prvé augustové vydanie Kam za kultúrou zakončíme divadelnými tipmi. A mierime na Bratislavský hrad. Ten patrí nielen expozíciám a výstavám, ale počas leta už tradične patrí aj svetu divadla. Je totiž zas a znova dejiskom populárneho open air divadelného festivalu Letné shakespearovské slávností.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

V najbližších dňoch – denne od štvrtka do nedele (3. – 6. augusta 2023) dostane zo Shakespearovej ponuky hier slovo jeho najkratšia Komédia omylov.

Na Bratislavský hrad za Shakespearom aj počas tohto týždňa

William Shakespeare v nej prekračuje hranice tradičných žánrov. Spočiatku to vyzerá na tragédiu, čoskoro sa však hra preklopí až do polohy frašky. Najmä dialógy pána a sluhu sú priam lekciami, ako by mohla vyzerať aj moderná cirkusová klauniáda. Fraška o dvoch súrodeneckých dvojiciach – identických dvojčatách – ponúka nielen závratné tempo zvratov, zábavu, ale aj dômyselnú hru s protikladmi a paradoxami, ktorú autor vždy skvelo ovládal. Rozvinul v nej brilantnú úvahu o vzťahoch muža a ženy, o význame ich lásky a úcty. „Svojim spôsobom je Komédia omylov bláznivým kolotočom strát a nálezov,“ hovorí shakespearista Martin Hilský.

Režisér Roman Polák sa pre inscenovanie tejto hry a jej komickej grotesknosti inšpiroval v ére nemého filmu. Čiernobiela scéna a kostýmy sú podčiarknuté hudobnou improvizáciou klaviristu. Klavirista Róbert Mankovecký svojou hudbou bude miestami manipulovať aj činnosťou postáv na javisku. Mnohokrát aj rýchlosť ich pohybu bude závisieť od jeho klavírnej improvizácie.

Tešiť sa môžete na herecké výkony Aleny Pajtinkovej, Dominiky Žiaranovej, Pavly Vitázkovej, Gregora Hološku, Roberta Rotha, Martina Šalachu, Juraja Hrčku, Silvie Soldanovej, Jakuba Rybárika a Tomáša Stopu. Vstupenky na predstavenie zakúpite v sieti Ticketportal.

Cigáni idú do neba zažijete aj v Terchovej

V znamení hudby a tanca sa v prvý augustový štvrtok (3.8.2023) ponesie Terchová. Tamojší Amfiteáter Nad Bôrami privíta o 20:15 hod. na svojom pódiu BobáňovcovTerchovský orchester ľudových nástrojov. Po ich profilovom koncerte o 21:00 hod. ožije amfík hudobno-tanečnou feériou Cigáni idú do neba. Hudobno-tanečná feéria Jána Ďurovčíka „je inšpirovaná legendárnym príbehom lásky, túžby, slobody a voľnosti moldavského režiséra Emila Loteanu, ktorý v 70. rokoch vypredával kiná a získaval ceny na filmových festivaloch. Prekypuje dych vyrážajúcimi tanečnými scénami v podaní Slovenského divadla tanca. Zároveň je plná virtuóznych cimbalových sól Ernesta Šarköziho a ostatných členov orchestra Cigánski diabli. Vstupenky na predstavenie zakúpite v sieti Ticketportal.

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.  Nezabudnite, že sledovať naše stránky pre ďalšie tipy a zaujímavosti. Kam za kultúrou tu pre vás bude opäť aj o týždeň.

 

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza, Cultus Ružinov, Galéria mesta Bratislavy, Kremnický hradný organ, Letné shakespearovské slávnosti, Rytieri na Devíne, Slovenské národné múzeum, Viva Musica!, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Kaštieľ Andrássyovcov, Ticketportal

Toto vydanie Kam za kultúrou spracovali Silvia Mária Petrovitsová a Mária Kleinová 

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News PR

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?

Tretí týždeň roka 2025 praje kultúre. Prináša premiéry, sviatočné koncerty, atraktívne dramaturgie i oslavu výročia. Viete kam za kultúrou?

Read More
Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Culture Hudba Koncerty News PR

Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie už v utorok

Slovenská filharmónia pokračuje v januárovom programe, a to už v utorok komorným koncertom z cyklu Komorná hudba Slovenskej filharmónie, ktorého hosťom bude Zemlinsky Quartet…

Read More
Melanchólia vzdoru
Culture Divadlo News PR

Divadlo Jána Palárika chystá premiéru inscenácie Melanchólia vzdoru

Melanchólia vzdoru. Tak znie nový prírastok repertoáru Divadla Jána Palárika v Trnave, ktoré divadlo v premiére uvádza 17. januára 2025.

Read More
Translate »