
Je tu piatok a s ním prichádza aj ďalšie pokračovanie rubriky Kam za kultúrou. Týždeň na prelome februára a marca sľubuje atraktívne zážitky pre všetky vekové kategórie. Ponesú sa nielen nielen v duchu jarných prázdnin pre deti Trnavského, Nitrianskeho a Bratislavského kraja. Týždeň plný zážitkov sľubujú tiež fašiangové dozvuky a iné exkluzívne kultúrne podujatia v rôznych regiónoch Slovenska.
Kam za kultúrou? Na túto otázku zoširoka odpovieme v najnovšom vydaní výberovky tipov na najatraktívnejšie kultúrne podujatia. Mapujeme zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj podujatia. Najbližšie dni 9. kalendárneho týždňa sa nesú v znamení jarných prázdnin a fašiangov, no pestrá a atraktívna je aj ponuka koncertných siení či divadiel. Ani v tomto vydaní Kam za kultúrou nechýba prehľad strhujúcich divadelných a hudobných zážitkov, ktorými žijú kultúrne inštitúcie v jednotlivých regiónoch Slovenska. Ak hľadáte inšpirácie, ste na správnom mieste. Prezradíme, kam sa vydať v týždni od pondelka 24. februára 2025.
Divadelný svet prináša aj premiéru
Najnovší diel tipov Kam za kultúrou začneme tipmi zo sveta divadla, ktoré okrem iného sľubuje aj jednu premiéru a tradičný detský festival. Divadlá na západnom Slovensku žijú v uvoľnenejšom duchu aj kvôli jarným prázdninám. Prvou zástavkou bude bratislavské Divadlo Aréna. Tam prázdninový pondelok (24.2.2025) venovali príbehu o najznámejšom upírovi všetkých čias. Predstavenie Dracula poňali ako poctu legendárnemu čierno-bielemu filmovému spracovaniu.
Druhou bratislavskou divadelnou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Slovenské národné divadlo. Z jeho programu nás oslovilo niekoľko podujatí. V stredu 26. februára 2025 navštívte podujatie Hommage a Ivan Mistrík. SND vzdápoctu jednému z najvýraznejších divadelných, filmových a televíznych hercov Ivanovi Mistríkovi (1935 – 1982), ktorého nedožité 90. výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. Prítomné publikum bude slovom sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV. Chýbať však nebude ani Ivan Mistrík na striebornom plátne. Výnimočnosť Ivana Mistríka si pripomenieme televíznou inscenáciou Dvanásť nahnevaných mužov (1979), ktorá bola natočená podľa divadelnej inscenácie zo SND (premiéra v roku 1977), v oboch prípadoch v réžii Miloša Pietora. Okrem Mistríka v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – František Dibarbora, Michal Dočolomanský, Ctibor Filčík, Oldo Hlaváček, Mikuláš Huba, Štefan Kvietik, Elo Romančík a ďalší.
Od pocty k premiére
Ďalším tipom nedávno premiérované predstavenie adaptácie humoristického románu Roberta Crichtona Tajomstvo Santa Vittorie, ktoré uvedú v piatok 28.2.2025.
Vzhľadom na prázdninový status Bratislavského kraja myslí Slovenské národné divadlo aj na deti. Tým v prvý marcový víkend ponúkne premiéru opernej rozprávky Perníková chalúpka. Humperdinckova Perníková chalúpka (Hänsel und Gretel) je skvelou adaptáciou známej rozprávky o Jankovi a Marienke. Veľký orchester hrá malé detské pesničky, bravúrna inštrumentácia obaľuje chytľavé melódie a napriek tomu je zachovaná prehľadnosť ľudovej piesne a farebná rozprávková atmosféra.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na prázdninujúce detské publikum stavilo aj Divadlo Jána Palárika v Trnave. Pripravilo si pre nich dopoludňajších predstavení. Rozprávku Traja Tučniaci s pesničkami o sile priateľstva, ktoré prekoná všetky prekážky ponúkne v stredu dopoludnia (o 10:00 hod.) a taktiež v sobotu popoludní. Vo štvrtok doobeda na divadelné dosky príde Princ Bajaja, ktorý hrdinsky bojuje so zlom. Porazí nie jedného, ale rovno troch drakov a splní ďalšie neľahké úlohy, aby získal ruku princeznej?

Ďalšou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Slovenské komorné divadlo v Martine. Záver februára tam prinesie dvojicu hosťovaní. Ako prvé sa v stredu 26. februára v dvoch termínoch – o 10:00 a 17:00 hod. predstaví Potulné dividlo J+T, ktoré tiež cieli na detského diváka. V jeho podaní si vychutnajú rozprávkové predstavenie Maťko a blázni, ktoré na motívy rozprávky Pavla Dobšinského napísal a pesničky zložil Tomáš Pohorelec. Vo štvrtok si na svoje príde dospelé publikum. Zvolenskí divadelníci na martinských doskách uvedú inscenáciu Verná nevera, ktorá prekypuje zmesou šťavnatého humoru, šteklivých slovných hier, bláznivých situácií ako i komických gagov.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Divadelné tipy nekončia, no presúvame sa na východné Slovensko. Spišské divadlo myslí taktiež rovnako tak na deti, ako aj na dospelých. Kým detské publikum resp. rodiny s deťmi poteší v pondelok o 10:00 hod. predstavením Mimi a Líza a vo štvrtok v rovnakom čase rozprávkovým príbehom Janka Hraška, ťahákom pre dospelákov je oceňované predstavenie Šeptuchy. Tie Spišské divadlo divadlo uvedie napríklad v sobotu večer.

Poslednou tohto týždňovou zástavkou divadelných tipov Kam za kultúrou bude Národné divadlo Košice. Shawov Pygmalion, slávna literárna predloha muzikálu My Fair Lady, je našim prvým tipom v Košiciach. Pozrieť si ho môžete už v posledný februárový pondelok. Druhým tipom potešíme milovníkov hudobného divadla, konkrétne operety. Opera NDKE predstaví svetoznámu operetu Emmericha Kálmána Čardášová princezná vo výnimočnom obsadení a v galakoncertnom šate. Galakoncert prinesie operetu v novom speváckom naštudovaní počas dvoch galakoncertov v piatok 28.2. a v sobotu 1.3. na javisko v spoločensky aktuálnej podobe. V hlavných úlohách Eva Katráková-Bodorová, Juraj Hollý, Silvia Ondočko, Aneta Hollá, Maksym Kutsenko a ďalší.
Prvý marcový deň bude v Národnom divadle Košice patriť deťom. Pripravená je totiž fašiangová divadelná oslava prichádzajúcej jari – Detský divadelný festival. A to je zo sveta divadla všetko. Kam za kultúrou však nekončí.
Kam za kultúrou? Koncertné tipy pre najatraktívnejšie zážitky
Tipy zo sveta hudby na najbližšie dni nechýbajú. Týždeň na prelome mesiacov februára a marca sa v bratislavskom, trnavskom i nitrianskom regióne nesú v pomerne prázdninovom duchu. Na úvod tejto časti sa zastavíme v Slovenskej filharmónii. Prázdninový týždeň ponúkne v bratislavskej Redute dvojicu koncertov, oba s nádychom komornej atmosféry s klávesovými nástrojmi.

Utorok 25. 2. 2025 o 19:00 bude v tamojšej Malej sále SF v znamení klavírnej hudby. V poradí tretí koncert cyklu Klavír a klaviristi mal pôvodne patriť klaviristky Agnieszky Riess. Z dôvodu jej zdravotnej indispozície sa v Slovenskej filharmónii predstaví poľský klavirista Piotr Sałajczyk. Tento pedagóg, korepetítor, organizátor hudobných podujatí je známy svojim zanietením interpretovať opomínanú hudbu poľského romantizmu. Na svojich albumoch postupne mapuje klavírnu tvorbu Juliusza Zarębského, Władysława Żeleńského či Mieczysława Wajnberga.
Nevyhýba sa ani súčasnej hudbe, na koncerte budeme môcť počuť Šeherezádu Karola Szymanowského. Určite potešia aj Tri prelúdiá Georgea Gershwina, ktoré sú krásnym príkladom vplyvu jazzovej hudby v klasickom prostredí. Recitál dopĺňajú diela Franza Schuberta a Johannesa Brahmsa, ktoré patria medzi základné kamene svetovej klavírnej literatúry. Sonáta B dur býva pomerne často považovaná za Schubertovu rozlúčku so životom ba až nadpozemské posolstvo zo záhrobia. Ticho v sonáte dosahuje až mystické sféry.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Od klavíra k organu
Kým v utorok potešia priaznivcov klavíra, prvá marcová nedeľa (2. 3. 2025) bude s úderom 16:00 hod. patriť v Koncertnej sieni SF fanúšikom kráľovského nástroja. Druhý organový koncert tejto sezóny Slovenskej filharmónie odohrá český organista a profesor Akademie múzických umění v Prahe, Jaroslav Tůma.

Nedeľné popoludnie s organom otvorí v Redute Hommage à Dietrich Buxtehude od Petra Ebena, ktorý výraznou mierou obohatil svojou tvorbou pôsobivú literatúru pre organ. Nasledovať bude Prelúdium na moravskú svadobnú pieseň Vítězslava Nováka. Skladateľ Vítězslav Novák sa usilovne zaoberal výskumom ľudovej piesne na Morave a na Slovensku. Jeho metóda sa však diametrálne odlišovala od metódy Leoša Janáčka. Z jeho diela uvedie hosť nedeľného koncertu Janáčkovo Postlúdium z Glagolskej omše. Aj v skratkových motívoch búrlivého Postlúdia je zreteľný vplyv ľudovej hudby.
Jaroslav Tůma sa bratislavskému publiku predstaví tiež s vlastnou transkripciou emočne intenzívnej Sonáty pre čembalo, H. 368 Bohuslava Martinů. Toto dielo je jedným z posledných diel tohto českého skladateľa. Jaroslav Tůma uvedie aj dielo Miloslava Kabeláča, Fantázia d mol, op. 32 č. 1. Dielo jedného z najaktívnejších českých modernistov 20. storočia, ktorý často využíval klasické vzory, v závere vystrieda slovenská premiéra diela Romana Bergera. Na pôde Reduty zaznie v slovenskej premiére jeho Nostalgia pre husle a organ. Jaroslav Tůma ho uvedie po boku Ewalda Danela, umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra.

Hosťom jeho recitálu však bude tiež domáce umelecké teleso Slovenskej filharmónie, Slovenský komorný orchester. K hosťovi sa pripojí v Koncerte g mol pre organ, tympany a sláčikový orchester, FP 93 Francisa Poulenca, ktorý je skvelým reprezentatívnym dielom klasiky 20. storočia.

V Bratislave ešte na chvíľočku zotrváme. Taktiež v nedeľu 2. marca, ale o 18:00 hod. sa vyberte do Moyzesovej siene. Predstaví sa tam Hilaris Chamber Orchestra s programom viedenského klasicizmu. Na koncerte MOZART – HAYDN vzdajú poctu dvom géniom viedenského klasicizmu a fanúšikovia budú môcť počuť orchester Hilaris obohatený o dychovú sekciu! Na koncerte zaznejú symfónie od Mozarta a Haydna. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Pri tomto koncerte máme však jednu aktualizáciu. V pondelok 24. februára v popoludňajších hodinách oznámil manažment orchestra zmenu termínu konania tohto koncertu. Nový termín stanovili na 11. mája o 18:00 hod. a konať sa bude v pôvodnom mieste konania. Zakúpené vstupenky zostávajú platné aj na koncert v novom termíne.
Organové koncerty v Trenčíne a Prievidzi
Prelom februára a marca myslí na priaznivcov organového umenia. Do Trenčína a Prievidze prichádza ukrajinská organistka Olga Striletska. V piatok 28. februára o 19:15 hod. rozozvučí chrámový nástroj u trenčianskych piaristov. Na druhý deň, v sobotu 1. marca v rovnakom čase po 19:15 hod. sa predstaví na pôde Piaristického kostola v Prievidzi.
Oba chrámy rozozvučí dielami s veľkonočnou tematikou. Už totiž v stredu 5. marca sa začína 40 dní trvajúce obdobie pôstu, ktoré bezprostredne predchádza najväčším kresťanským sviatkom Veľkej noci. Užite si nevšedný hudobný zážitok pred obdobím pôstu v sakrálnych priestoroch. Nevšedný, pretože je pohľadom do umenia organistov, ktoré bežne zostáva skryté. Vďaka premietaniu na plátno budete mať možnosť vidieť zblízka sledovať interpretku. Koncert je aj symbolom medzinárodnej spolupráce v rámci Trenčín 2026. Vstup na koncerty je voľný.
Fašiangový spevácky galakoncert v Žiline, strhujúci husľový zážitok v Košiciach
O koncertné zážitky nie je núdza ani v Žiline či v Košiciach. Ďalšou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Dom umenia Fatra v Žiline. Tamojší Štátny komorný orchester ponúkne v ostatný februárový štvrtok a piatok koncertnú dvojicu vo fašiangovom duchu. Návštevníkov čaká spevácky galakoncert medzinárodne uznávaných sólistov pod taktovkou šéfdirigenta ŠKO Františka Macka.

Vypočujú si najkrajšie operné árie a duetá z tvorby Verdiho, Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Belliniho, Gounoda a ďalších autorov. V programe, ktorý naštudoval a oddiriguje šéfdirigent ŠKO Žilina, sa predstavia sólisticky mladá sopranistka Zoe Hippius a renomovaný bas Gustáv Beláček.

Koncertné tipy 9. tohtoročného vydania Kam za kultúrou uzavrieme v Košiciach. Štátna filharmónia Košice pozýva do Domu umenia taktiež vo štvrtok 27. februára 2025. Na programe večerného koncertu s názvom Beethovenove husle zaznie nielen Beethovenovo dielo, ale k slovu sa dostane aj Felix Mendelssohn-Bartholdy so svojou Talianskou symfóniou. Košickí filharmonici v Dome umenia privítajú dvojicu hostí, pričom program zaznie pod taktovkou prvého z nich. Za dirigentský pult sa tentoraz postaví dirigent Adam Sedlický.

V Beethovenovom Koncerte pre husle a orchester D dur sa sólisticky predstaví renomovaný huslista Juraj Čižmarovič. Bude to zážitok! Večernému koncertu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.

Janko Kráľ v šatách hudby
Koncertné tipy tohto vydania Kam za kultúrou doplníme podujatím v Bratislave-Petržalke. V tamojšom kultúrnom stánku – v CC centre na Jiráskovej 3 v bratislavskej Petržalke už vo štvrtok 27. februára 2025 o 19:00 hod. uskutoční koncert s názvom „In the broad field near the water“. Prináša jedinečný program. Kvarteto klaviristu a skladateľa Františka Báleša prichádza s novým hudobno-poetickým programom. Po Hviezdoslavovi, Smrekovi, Kostrovi, Dilongovi, Seifertovi a Rúfusovi, tentokrát zhudobnili štúrovského básnika Janka Kráľa. Konkrétne známu baladu Zakliata panna vo Váhu a divný Janko.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Magické obrazy tejto kultovej balady z roku 1844 zaznejú v súčasnom anglickom prebásnení Johna Minahanea (rok 2022) v podobe jazzových piesní, v interpretácii popredných slovenských hudobníkov.

Ansámbel Františka Báleša je známy svojim originálnym zhudobňovaním diel klasikov slovenskej poézie. Doposiaľ vydal dvojicu oceňovaných albumov. Za album Hviezdoslav – Sonety, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Musica Slovaca, si odniesol cenu za najlepší jazzový album Radio Head Awards za rok 2021. Úspešné boli aj Básne Múzické. Album z vydavateľstva Hevhetia si odniesol cenu verejnosti v ankete Esprit za rok 2022.

Na koncerte s názvom „In the broad field near the water“, ktorý premiérovo zaznie v priestoroch CC Centra v náhradnom termíne, sa predstaví nielen autor hudby, skladateľ František Báleš, ale aj kontrabasista Vladimír Máčaj a za bicie sa posadí Juraj Šušaník. Dušu diela umocní spevák Matúš Uhliarik, ktorý je objavom roka v súťaži Nové tváre slovenského jazzu.
Kam za kultúrou?
A tým sme vyplnili vyhradený priestor pre tento diel tipov na atraktívne kultúrne podujatia, koncerty a predstavenia z rubriky Kam za kultúrou. Ak vás zaujímajú atraktívne výstavy, odporúčame začítať sa do tipov publikovaných v špeciálnom februárovom prehľade tipov na výstavy. Zaujímavé tipy na atraktívne kultúrne podujatia v končiacom mesiaci ako aj tipy na prázdninové voľnočasové aktivity prináša článok Kam za kultúrou? Februárový špeciál aj s tipmi na ďalšie atraktívne podujatia. To, kde a ako oslávite fašiangy, sa dozviete v článku Fašiangy v roku 2025 prinášajú atraktívne podujatia. Kam nielen v posledný februárový víkend?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali. Budeme sa na vás tešiť nielen pri ďalších pokračovaniach týždenných pokračovaniach tipov Kam za kultúrou. Radi vás budeme sprevádzať aj pri iných zaujímavých článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.
—
Titulka: Mária Kleinová
Foto: Peter Brenkus, Bara Podola, Jakub Šimoňák, Robert Tappert, Alexander Trizuljak, archívy umelcov, divadiel a múzeí
Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Jána Palárika, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátny komorný orchester Žilina,
Spracovali: Mária Kleinová (divadelné tipy) a Silvia Mária Petrovitsová (koncertné podujatia)
*** Posledná aktualizácia – aktualizácia informácií a doplnenie podujatí: 2025-02-26 (smp) ***