Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Atraktívne divadelné a koncertné tipy z bohatého programu hudobných festivalov naprieč regiónmi Slovenska, či zaujímavé výstavy so sebou prináša týždeň od pondelka 30. septembra 2024. Čo odporúča portál Art & History Magazine tentoraz?
Nový týždeň je tu a s ním na stránky portálu Art & History Magazine prichádzajú aj nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia týždňa. Dominujúcim prvkom 40. tohtoročného vydania je festivalová nálada, no v ponuke nechýba ani divadelná premiéra. Spoločne zamierime do viacerých divadiel a navštívime hudobné festivaly. Nevynecháme ani zaujímavé podujatia pre malých a veľkých či v októbri vrcholiace výstavy. Čo všetko odporúčame? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou!
Za operou na striebornom plátne
V poradí 40. tohtoročné pokračovanie rubriky Kam za kultúrou začneme vo svete divadla, ale tak trochu netradičného. Do vybraných kín siete CINEMAX, a rovnako do Domu umenia SF v Piešťanoch prichádza nová operno-baletná sezóna. Začína sa práve počas najbližších dní. Ako prvé začínajú túto sezónu kiná siete CINEMAX už v stredu 2. októbra 2024. Divákov pozvú na spevácku hostinu. Presne tak nazvali svetoví recenzenti inscenáciu Verdiho opery Aida, ktorá mala v roku 2022 premiéru v drážďanskej Semperovej opere.
Jedinečné hudobné naštudovanie popredného svetového dirigenta Christiana Thielemanna prináša srdcervúce pretlmočenie romantického príbehu lásky etiópskej otrokyne k egyptskému vojakovi. V hlavných úlohách sa predstavia Krassimira Stoyanova, Francesco Meli, Andreas Bauer Kanabas, Oksana Volkova a ďalší interpreti, ktorí prinesú na javisko jednu z najveľkolepejších opier svetového repertoáru.
Jedinečná príležitosť zavítať do METky
Milovníkov opery pozýva v týždni na prelome septembra a októbra aj Dom umenia SF v Piešťanoch. V sobotu 5. októbra otvorí novú sezónu priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku The Met: Live in HD. Zaháji ju Offenbachova opera Hoffmannove poviedky. Titulnú rolu nešťastného básnika stvárni francúzsky tenorista Benjamin Bernheim. Spolu s ním vystúpi americká sopranistka Erin Morley v roli Olympie, juhoafrická sopranistka Pretty Yende ako operná diva Antónia a francúzska mezzosopranistka Clémentine Margaine ako Hoffmannova tretia láska Giulietta.
V pôsobivej réžii Bartletta Shera a pod taktovkou Marka Armiliata prepožičia americký basbarytonista Christian Van Horn svoj hlas štyrom zloduchom a ruská mezzosopranistka Vasilisa Beržanskaja bude v Metropolitnej opere debutovať v úlohe básnikovho priateľa Nicklaussa.
Divadelný Spiš sa začína
Divadelné tipy nekončia. Sústrediť sa v tomto i najbližšom (v poradí 41) pokračovaní rubriky Kam za kultúrou budeme najmä na ponuku najväčšej medzinárodnej divadelnej prehliadky profesionálnych divadiel na východnom Slovensku Divadelný Spiš. Jej 14. ročník sa začína v piatok 4. októbra 2024. Otváracím predstavením bude v prvý októbrový piatok vynikajúca inscenácia, ktorá vznikla na základe rovnomenného filmu provokatéra a enfant terrible dánskej kinematografie Larsa von Triera – Idioti, s ktorou na Spiš prichádza Národné divadlo Košice. Je určené dospelému publiku.
Sobotný večer bude na pôde Spišského divadla patriť Teatru Wüstenrot z Bratislavy. Na festival zavíta s výnimočným diváckym hitom – skvelou krimikomédiou Šialené nožničky, v ktorej o ďalšom priebehu rozhodujú diváci. V nedeľu 5. októbra 2024 sa na Divadelnom Spiši predstaví rožňavské Divadlo Actores s inscenáciou Stroj času. Dobrodružný príbeh Stroj času rozpráva o dobrodruhovi Leonardovi, ktorý zostrojuje stroj času a stretáva bytosti zo sveta fantázie.
Kam za kultúrou vás vezme aj do Košíc a Banskej Bystrici
Ani tak nekončia divadelné tipy. Pozrime sa ešte do Banskej Bystrici a Košíc. Štátna opera v Banskej Bystrici pozve v prvý októbrový večer (1. októbra 2024) na Verdiho operný evergreen – La Traviatu. Tešiť sa môžete na Katarínu Procházkovú ako Violettu, Dušana Šima ako Alfréda a Šimona Svitoka ako Germonta.
Národné divadlo Košice pozve priaznivcov činohry už v stredu 2. októbra na jednu z najslávnejších a najhranejších komédií na svete – Chrobák v hlave. Operných fajnšmekrov v Košiciach čaká v piatok 4. októbra dramatická Verdiho opera v štyroch dejstvách – Macbeth.
Kam za kultúrou aj s tipmi zo sveta hudby. Koncertné tipy plné zážitkov
A teraz sa spolu pozrime do bohatej koncertnej ponuky. Aj tentokrát je veľmi pestrá, bohatá a rozmanitá. Do veľkej mieri za to môžeme vďačiť ponuke jesenných festivalov. Spomeňme niektoré: Bratislavské hudobné slávnosti, Pro musica nostra, Musica Sacra Samariensis či Trstenská hudobná jeseň alebo Cíferská hudobná jeseň. A okrem nich so zaujímavou ponukou koncertných zážitkov prichádzajú tiež Štátny komorný orchester v žilinskom Domu umenia Fatra či Štátna filharmónia Košice. Jedinečné koncertné zážitky pritom sľubuje aj rozlúčkový koncert Gabriely Beňačkovej v banskobystrickej Štátnej opere. Nuž, čo koncert, to bohaté kultúrne zážitky. Pre krátkosť miesta vyberáme len niekoľko z nich.
Článok pokračuje pod reklamou
Veľkolepé finále Bratislavských hudobných slávností sa blíži
Miesto v našej rubrike Kam za kultúrou na prelome septembra a októbra patrí vrcholiacemu 59. ročníku Bratislavských hudobných slávností. V Bratislave a v Piešťanoch zostáva ešte niekoľko atraktívnych koncertov. Počas prvých októbrových dňoch sa na Bratislavských hudobných slávnostiach predstaví trojica zahraničných orchestrov. Už vo štvrtok 3.10.2024 večer privítajú Bratislavské hudobné slávnosti Kórejský národný symfonický orchester s dirigentom Davidom Reinlandom. Koncert predstaví vynikajúcu svetovú sopranistku Sumi Jo s áriami z opier Donizettiho Dcéra pluku, Belliniho Norma a Puritani. V druhej časti programu je zaradená Schumannova Symfónia č. 4 d mol, op. 120. Účinkovanie orchestra je výmenou za prezentáciu SF na záver uplynulého roka v Kórey.
Excelentné zaujímavé hudobné zážitky, ktoré potešia na tomto festivale priaznivcov starej hudby, sprostredkuje ďalší hosť bratislavského programu. Na Bratislavské hudobné slávnosti prichádza svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená so švajčiarskym barokovým orchestrom La Cetra Barockorchester Basel. Pod vedením dirigenta Andreu Marcona uvedie na koncerte v prvú októbrovú stredu (2.10.2024) program nazvaný Alcina – Začarovaná láska. Ten pozostáva z diel Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho, Alessandra Marcella a Francesca Mariu Veraciniho.
Priestor na festivale bude mať aj orchester mladých. Do Bratislavy prichádzajú v prvý októbrový piatok (4.10.2024) členovia Symfonického orchestra mladých z Barcelony s dirigentom Carlosom Checom a sólistom Ilyom Maximovom, víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže Viotti vo Vercelli a laureátom mnohých ďalších.
Oslava 90. narodenín rozhlasových symfonikov či pompézna rozlúčka
Okrem zahraničných hostí sa predstavia aj viaceré slovenské orchestre a priestor dostanú aj umelecké telesá Slovenskej filharmónie. K TOP zážitkom bude patriť koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu/SOSR pod vedením Rastislava Štúra. Týmto koncertom v predposledný festivalový večer, 5.10.2024 si rozhlasoví symfonici pripomenú aj 95. výročie svojho založenia.
Na festivale Bratislavské hudobné slávnosti sa bratislavskému i piešťanskému publiku predstaví aj Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Po ich boku vystúpi popredný slovenský violončelista Ján Bogdan, ktorý je niekoľkonásobným držiteľom ocenenia Talent novej Európy. Na ich festivalom programe sú diela skladateľov Alexandra Moyzesa, Antonína Dvořáka a violončelový koncert lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa. V utorok 1.10.2024 zaznie ich program v bratislavskej Redute a v stredu 2.10.2024 vo Foyeri na 2. poschodí Domu umenia Piešťany uzavrie aktuálnu piešťanskú edíciu BHS.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Avšak, v poradí 59. ročník festivalu BHS, v Bratislave vyvrcholí na záverečnom koncerte v prvú októbrovú nedeľu (6.10.2024). Na programe je monumentálne dielo Hetora Berlioza, dramatická symfónia Romeo a Júlia. V sprievode rezidenčného orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou francúzskeho dirigenta Sylvaina Cambrelinga sa predstaví aj ďalšie umelecké teleso Slovenskej filharmónie – Slovenský filharmonický zbor (Jan Rozehnal, zbormajster).
Sólových partov sa ujme medzinárodne etablovaná trojica vokálnych umelcov. Budú to mezzosopranistka Catriona Morison, tenorista Pavol Bršlík a basista Edwin Crossley-Mercer. Mimochodom, s týmto opusom sa Slovenský filharmonický zbor predstaví krátko po BHS na svojom koncerte v Hamburgu.
Gabriela Beňačková sa lúči
K TOP koncertným tipom tohto vydania Kam za kultúrou patrí galakoncert s názvom Gabriela Beňačková sa lúči. Sobota 5. októbra 2024 bude o 19:00 hod. patriť na doskách Štátnej opery v Banskej Bystrici sopranistke Gabriele Beňačkovej, ktorá je jednou z najväčších speváckych osobností sveta posledných 50 rokov. Aktuálne končí svoju profesionálnu spevácku kariéru a pri tejto príležitosti sa rozhodla usporiadať medzinárodné turné so zaujímavými zahraničnými hosťami.
Okrem jej stáleho operného partnera z Českej republiky – tenoristu Jakuba Pustinu sa na koncerte predstavia laureáti Medzinárodnej speváckej súťaže Gabriely Beňačkovej sopranistka Yae-Eun Seo (Kórea), mezzospranistka Farnoosh Rahimi (Irán), tenorista Anle Gou (Čína) a sopranistka Hiroko Katoh (Japonsko). V rámci koncertu zaznejú árie a duetá z tvorby G. Rossiniho, G. Donizettiho, W. A. Mozarta, G. Verdiho, L. Janáčka, A. Dvořáka, F. Cileu i piesne skladateľov L. Bernsteina, E. Kálmána, J. Offenbacha, F. Lehára, J. Straussa ml. či O. Nedbala.
Jedinečné zážitky prináša festival Pro musica nostra
Počas týždňa na prelome septembra a októbra pokračuje aj festival Pro musica nostra v regióne Gemera, Malohontu, Novohradu a v lokalitách Nitrianskeho kraja. Pozrieť si ich programovú ponuku s presnými termínmi môžete v článku Jeseň 2024 s festivalom Pro musica nostra. Prvý týždeň bude v sále fresiek kaštieľa Château Belá patriť husľovému virtuózovi Václavovi Hudečkovi a čembalistovi Martinovi Hrochovi.
Fascinujúco monumentálna Synagóga v Lučenci sa vtedy rozoznie skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmsa v podaní česko-slovenského dua – huslistu Ivana Ženatého a klaviristu Mariana Lapšanského. Na publikum čakajú podmanivé melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartók v podaní holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jan Rokyta.
Na festivale vystúpia napríklad flautisti Dominika Haramiová, Tomáš Janošík a violončelista Boseong Cho, ktorí sľubujú nielen diela majstrov, ale aj svetovú premiéru. V programe nebude chýbať ani spojenie architektonických a umeleckých skvostov s hudbou i poéziou na tzv. liederabende. Sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo uvedú piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza, ktoré doplní romantická poézia v prednese Štefana Bučka.
Jedinečné spojenie južanského temperamentu Bizetovej Carmen a prvkov džezovej hudby sľubuje Aurum Quartet Pražský súbor Collegium Marianum svoje publikum poteší tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až taká vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Milovníkov starej hudby poteší súbor pre starú hudbu Solamente naturali.
Za starou hudbou aj na festival sakrálnej hudby
Zároveň pokračuje aj druhý ročník festival sakrálneho umenia Musica Sacra Samariensis. Jeho tretí koncert prinesie do Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie hlboký ponor do sveta starej hudby. Publikum v sobotu 5. októbra poteší špičkový súbor Ensemble Thesaurus Musicum pod vedením Michala Hottmara, ktorý je známy svojou precíznou interpretáciou a vernosťou historickým prameňom.
Na koncerte so začiatkom o 16:00 hod. zaznie duchovný program Salve sancta caro, ktorého dramaturgia počíta s dielami skladateľov ako A. Hammerschmidt, G. Kapsberger, B. Strozzi, M. Marais a ďalších. Program zaznie v interpretácií speváčky Veroniky Zechelovej, čembalistky Agnesy Ferienčíkovej, theorbistu Michala Hottmara a Sándora Szaszvárosiho, hráča na violu da gamba. Návštevníci si program vypočujú vďaka autentickým dobovým nástrojom tak, ako túto hudbu vnímali generácie našich predkov, v celej jej autentickej podobe.
Jedinečné spojenie organu a Panovej flauty
Aj tentoraz sa pozrieme na festival Trstenská organová jeseň. V tamojšom Rímskokatolíckom farskom kostole sv. Martina sa v nedeľu 6. októbra 2024 uskutoční záverečný koncert podujatia. Pred publikom sa predstaví slovenský organista Stanislav Šurin. Na kráľovskom nástroji bude sprevádzať medzinárodne renomovanú holandskú hráčku na Panovu flautu, Liselotte Rokytu, ktorá patrí k prominentným a popredným umelkyniam ovládajúcim rumunský štýl hry na tento nástroj.
Dva klavíry v Žiline a Vojtěch Dyk v Košiciach
Za koncertmi sa oplatí vybrať aj inde. Dom umenia Fatra v Žiline ožije v prvý októbrový štvrtok (3.10.) večer komorným koncertom pre priaznivcov klavírnej hudby. Sólo pre dva Steinwaye – to je poslucháčsky obľúbený komorný koncert, na ktorom kraľujú na pódiu Domu umenia Fatra dva koncertné klavíry Steinway. Renomovaní slovenskí umelci – Peter Pažický a Aleš Solárik si pripravili pre žilinské publikum zaujímavý program zostavený z diel klasicizmu, romantizmu a 20. storočia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mimoriadny koncert sľubuje v sobotu 5. októbra aj Štátna filharmónia Košice. Košický Dom umenia totiž ponúkne koncert Vojtěcha Dyka v sprievode košických filharmonikov. Spoločne uvedú pod taktovkou Joela Hánu orchestrálne aranžmány.
Kam za kultúrou pozýva aj na výstavy
Aj v 40. vydaní tipov Kam za kultúrou sa spolu pozrieme na výstavy. Vyberú si z nich malí aj veľkí. Deti a milovníkov krasopisu pozývame na návštevu Kysuckého múzea v Čadci. Na výstave sa dozviete aj to, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta a spoznáte umenie krasopisu. Aj vy si budete môcť napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom. V krajine pisárov navštívite hradnú pisáreň, púštny stan arabského pisára i pagodu čínskeho písmomaliara. Pre tých, ktorí ešte nevedia písať, je pripravená Maľovaná abeceda, ktorú pre deti napísal Ján Smrek.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nevynecháme tiež ďalšie výstavy. Z októbrovej ponuky končiacich výstav vyberáme výstavu Doroty Sadovskej Otázky lásky. Sedem skutkov telesného milosrdenstva, ktorú do 31. októbra 2024 môžete navštíviť v Kláštornom komplexe minoritov SNM-Spišského múzea.
Tajný tip: Výstava Prázdna stolička: Pocta prešovským študentom
Do 25. októbra 2024 stíhate v Bratislave navštíviť výstavu Prázdna stolička, ktorá vznikla v spolupráci Slovenského národného múzea a Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove. Táto výstava je výsledkom projektu študentov prestížnej strednej školy, kde pred vojnou tvorili Židia jednu tretinu študentov. Skorá jeseň v roku 1941 bola časom vylúčenia všetkých Židov z akéhokoľvek štúdia. Po prijatí hanebného Židovského kódexu však židovskí študenti nemohli do školy viac chodiť. Jeden z najhanebnejších právnych predpisov na našom území sa stal osudným aj pre 102 žiakov na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove a zostali po nich len prázdne stoličky.
Dnes by títo žiaci mali presne 100 rokov a ich osud nezostal ľahostajný súčasnému vedeniu školy. Vymysleli projekt, ktorý pátra po ich menách a osudoch. Prešovskí študenti sa podujali zrekonštruovať ich krátke životy a rodinné väzby. Výstava, ktorá je nielen dojímavá, ale aj poučná, bude verejnosti sprístupnená až do októbra v expozícii Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2.Neváhajte a choďte si pozrieť aj vy túto výstavu, ktorá je výnimočným svedectvom histórie a odhodlania našej mládeže.
A to je, milí priatelia, na dnes z rubriky Kam za kultúrou všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Teší nás, že sa vám naša rubrika tipov Kam za kultúrou páči, no nezabudnite si prečítať aj ďalšie články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umení. Miesto má aj dianie v kultúre či články s lifestylovou tematikou.
—
Koláž: Mária Kleinová
Foto: Peter Brenkus, Silvia Mária Petrovits, Anton Sládek, Tomáš Telepák, archívy divadiel
Zdroj: Cinemax, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina
Spracovali: Mária Kleinová (výstavy) a Silvia Mária Petrovitsová (divadlo, koncerty)
*** Posledná aktualizácia: 2024-09-29 (mklein) ***
3 thoughts on “Kam za kultúrou na prelome septembra a októbra? (40/2024)”
Comments are closed.