Galéria ÚĽUV otvára novú výstavu V krajine remesiel 2023

V krajine remesiel 2023 / Kam za kultúrou

Galéria ÚĽUV v Košiciach otvára novú výstavu. V krajine remesiel 2023 predstaví práce 9. ročníka výtvarno-remeselnej súťaže detí a mládeže. Vernisáž naplánovali na štvrtok 7. decembra 2023 o 10.00 hod. v Galérii ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach.

Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom. Mnohí zruční učni a tovariši vstúpili do nej opakovane. Ďalší sa nechali viesť svojimi majstrami a zaslali súťažné práce po prvýkrát. Spoločným menovateľom kreativity a remeselnej tvorby z prírodných materiálov bola detská fantázia a šikovné ruky. Reinštaláciou výstavy V krajine remesiel chcú v Galérii ÚĽUV Košice priblížiť umeleckú hodnotu týchto diel aj na východe krajiny.

V krajine remesiel

V rámci otvorenia výstavy sa uskutočnia ukážky zdobenia medovníkov, paličkovanej čipky a rôznych textilných techník, ako aj prehliadka remeselných dielní Regionálneho centra remesiel ÚLUV v Košiciach – rezbárskej, drotárskej, hrnčiarskej či dielne výroby zo šúpolia.

Súťaž s tradíciou

Ústredie ľudovej umeleckej výroby vyhlasuje súťaž detskej remeselnej tvorivosti bienálne od roku 2007. Do aktuálneho ročníka bolo zaslaných 639 súťažných prác z rôznych základných škôl, základných umeleckých škôl, ale aj výtvarno-remeselných kurzov v centrách voľného času, kultúrno-osvetových strediskách a pod. zo všetkých kútov Slovenska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Vypísaných bolo 6 súťažných tém – Zakliate v dreve (rezbárske práce), Noty pre drôty (využitie drotárskych techník), Nite nebláznite (tradičné textilné techniky, napr. tkanie, paličkovanie, vyšívanie, tkanice, plstenie a pod.), Na sklo maľované (podmaľba na tabuľové sklo), Pletky s pletivami (techniky pletenia a výroby z prírodných materiálov, napr. prútie, slama, šúpolie a pod.) a Veci, čo nevedia všetci (úžitkové a dekoratívne predmety z keramiky, kože, rohoviny, mosadze, cínu, zdobenie kraslíc), v dvoch vekových kategóriách: 8 až 11 a 12 až 16 rokov. 

Rekordný počet prihlásených prác

V prvom kole, ktoré sa konalo online, rozhodovala odborná porota zložená z etnologičiek, výtvarníčok a výtvarných pedagogičiek zameraných na oblasť vzdelávania. Do ďalšieho kola poslali 292 súťažných prác. Prvé i druhé kolo – to už za osobnej účasti porotkýň – sa nieslo v duchu posudzovania a zaslaných výrobkov podľa troch zadaných kritérií. Patrili k ním realizačná, estetická a výtvarná kvalita diela a miera inšpirácie žiackej práce tradičným remeslom. Rozhodnúť o najlepších prácach nebolo jednoduché. Odborná porota udelila spolu 85 ocenení. Z toho 12 prvých miest, 20 druhých miest, 21 tretích miest a 29 uznaní. Tromi oceneniami vyzdvihla dôležitosť práce pedagógov, ktorí mladých remeselníkov na súťaž pripravovali.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Nárast prihlásených súťažných prác oproti minulým rokom podčiarkuje zmysluplnosť súťaže. Zároveň svedčí o tom, že systematickou prácou s deťmi a mladými možno posilniť u nich vedomie kultúrnej identity, manuálnu zručnosť i výtvarnú kreativitu. Predsedníčka odbornej poroty Daniela Valachová to potvrdzuje slovami: „Rozmanitosť tradičnej ľudovej kultúry v slovenských regiónoch v kontexte s poznávaním a rozvíjaním pozitívneho vzťahu k nej nesie v sebe veľký potenciál, ktorý má význam pre jej ďalšie zachovávanie a rozširovanie, ako aj pre osobnostný rozvoj dieťaťa. Pri poznávaní regiónov, ich kultúrnych, historických, duchovných a prírodných krás, pri oživovaní a zachovávaní našich remesiel a tradícií zastávajú dôležité miesto okrem škôl aj inštitúcie s podobnou filozofiou, ako majú predmety regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

TS, ÚĽUV, www.uluv.sk

Zdroj: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Redakciu informovala Alena Pastorková, projektová manažérka z Úseku komunikácie a podpory ĽUV, Ústredie ľudovej umeleckej výroby

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-06 (adm+recov)

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »