Galéria ÚĽUV v Košiciach otvára novú výstavu. V krajine remesiel 2023 predstaví práce 9. ročníka výtvarno-remeselnej súťaže detí a mládeže. Vernisáž naplánovali na štvrtok 7. decembra 2023 o 10.00 hod. v Galérii ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach.
Aby sa tradičné remeslá nevytrácali z našich životov, ÚĽUV kráča cestou ich zachovania pre ďalšie generácie. Aj preto sa koncom novembra 2022 po deviaty raz otvorili brány „krajiny remesiel“ pre 8 až 16-ročné deti a mládež naprieč Slovenskom. Mnohí zruční učni a tovariši vstúpili do nej opakovane. Ďalší sa nechali viesť svojimi majstrami a zaslali súťažné práce po prvýkrát. Spoločným menovateľom kreativity a remeselnej tvorby z prírodných materiálov bola detská fantázia a šikovné ruky. Reinštaláciou výstavy V krajine remesiel chcú v Galérii ÚĽUV Košice priblížiť umeleckú hodnotu týchto diel aj na východe krajiny.
V rámci otvorenia výstavy sa uskutočnia ukážky zdobenia medovníkov, paličkovanej čipky a rôznych textilných techník, ako aj prehliadka remeselných dielní Regionálneho centra remesiel ÚLUV v Košiciach – rezbárskej, drotárskej, hrnčiarskej či dielne výroby zo šúpolia.
Súťaž s tradíciou
Ústredie ľudovej umeleckej výroby vyhlasuje súťaž detskej remeselnej tvorivosti bienálne od roku 2007. Do aktuálneho ročníka bolo zaslaných 639 súťažných prác z rôznych základných škôl, základných umeleckých škôl, ale aj výtvarno-remeselných kurzov v centrách voľného času, kultúrno-osvetových strediskách a pod. zo všetkých kútov Slovenska.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vypísaných bolo 6 súťažných tém – Zakliate v dreve (rezbárske práce), Noty pre drôty (využitie drotárskych techník), Nite nebláznite (tradičné textilné techniky, napr. tkanie, paličkovanie, vyšívanie, tkanice, plstenie a pod.), Na sklo maľované (podmaľba na tabuľové sklo), Pletky s pletivami (techniky pletenia a výroby z prírodných materiálov, napr. prútie, slama, šúpolie a pod.) a Veci, čo nevedia všetci (úžitkové a dekoratívne predmety z keramiky, kože, rohoviny, mosadze, cínu, zdobenie kraslíc), v dvoch vekových kategóriách: 8 až 11 a 12 až 16 rokov.
Rekordný počet prihlásených prác
V prvom kole, ktoré sa konalo online, rozhodovala odborná porota zložená z etnologičiek, výtvarníčok a výtvarných pedagogičiek zameraných na oblasť vzdelávania. Do ďalšieho kola poslali 292 súťažných prác. Prvé i druhé kolo – to už za osobnej účasti porotkýň – sa nieslo v duchu posudzovania a zaslaných výrobkov podľa troch zadaných kritérií. Patrili k ním realizačná, estetická a výtvarná kvalita diela a miera inšpirácie žiackej práce tradičným remeslom. Rozhodnúť o najlepších prácach nebolo jednoduché. Odborná porota udelila spolu 85 ocenení. Z toho 12 prvých miest, 20 druhých miest, 21 tretích miest a 29 uznaní. Tromi oceneniami vyzdvihla dôležitosť práce pedagógov, ktorí mladých remeselníkov na súťaž pripravovali.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Nárast prihlásených súťažných prác oproti minulým rokom podčiarkuje zmysluplnosť súťaže. Zároveň svedčí o tom, že systematickou prácou s deťmi a mladými možno posilniť u nich vedomie kultúrnej identity, manuálnu zručnosť i výtvarnú kreativitu. Predsedníčka odbornej poroty Daniela Valachová to potvrdzuje slovami: „Rozmanitosť tradičnej ľudovej kultúry v slovenských regiónoch v kontexte s poznávaním a rozvíjaním pozitívneho vzťahu k nej nesie v sebe veľký potenciál, ktorý má význam pre jej ďalšie zachovávanie a rozširovanie, ako aj pre osobnostný rozvoj dieťaťa. Pri poznávaní regiónov, ich kultúrnych, historických, duchovných a prírodných krás, pri oživovaní a zachovávaní našich remesiel a tradícií zastávajú dôležité miesto okrem škôl aj inštitúcie s podobnou filozofiou, ako majú predmety regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, ÚĽUV, www.uluv.sk
Zdroj: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Redakciu informovala Alena Pastorková, projektová manažérka z Úseku komunikácie a podpory ĽUV, Ústredie ľudovej umeleckej výroby
*** Posledná aktualizácia: 2023-12-06 (adm+recov)