Novinky

Eva Virsik odohrá utorkový klavírny recitál v Malej sále SF

Eva Virsik

Cyklus Klavír a klaviristi nechýba ani v jubilejnej 75. koncertnej sezóne. Slovenská filharmónia ponúkne svojim abonentom i návštevníkom šesticu koncertov. V rámci nich sa predstavia klaviristi z rôznych kútov Európy. Slovenskú školu bude zastupovať Eva Virsik, ktorej recitál cyklus otvorí. Programom vzdá hold tvorbe Roberta Schumanna.

V utorok 24. októbra pozýva Slovenská filharmónia do Malej sály SF všetkých milovníkov klavírneho umenia. Koncerty cyklu Klavír a klaviristi otvorí bratislavská rodáčka Eva Virsik, absolventka prestížneho Konzervatória P. I. Čajkovského v Moskve. Umelkyňa má bohatú koncertnú a pedagogickú činnosť na viacerých vysokých hudobných školách v Nemecku a USA. Jej recitál so začiatkom od 19:00 hod. cyklus Klavír a klaviristi otvorí. Programom vzdá hold tvorbe Roberta Schumanna.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Viaceré skladby z bohatej klavírnej tvorby Roberta Schumanna patria vôbec k tomu najvýznamnejšiemu, čo v oblasti klavírnej literatúry vzniklo. Mnohé zo Schumannových najoceňovanejších skladieb vznikli v ranom období jeho tvorby, medzi rokmi 1830 – 1840, kedy sa venoval takmer výhradne klavíru. Jeho diela boli často ovplyvnené jedným z jeho dvoch najvýznamnejších inšpiračných zdrojov – ľúbostným vzťahom i samotnou osobnosťou Clary Schumann a literatúrou, ktorá bola skladateľovou takmer rovnako veľkou vášňou ako hudba. Clara bola častokrát prvou interpretkou jeho nových skladieb, a zároveň poskytovala Schumannovi námety na prípadné úpravy v skladbách, ktoré od nej ako výnimočnej interpretky a zároveň obdivuhodnej skladateľky mnohokrát akceptoval. Sám Schumann bol aj literárne činný,uvádza v texte ku koncertu muzikologička Jana Majerová.

NEVYNECHAJTE / Článok pokračuje pod reklamou

Hudobný portrét nemeckého skladateľa budú reprezentovať štyri diela z jeho početnej klavírnej tvorby, ktorá dýcha skrytými významami či kryptogramami – Kreisleriana, op. 16, Pappilons, op. 2, Romanca Fis dur, op. 28 č. 2 s Noveletta, op. 21 č. 8.

Aký je ďalší program tohto cyklu?

Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne počas 75. koncertnej sezóny návštevníkom ďalších 5 recitálov. V Malej sále SF sa predstavia klavírni virtuózi z rôznych kútov Európy. Schumannova tvorba zaznie aj 12. 3. 2024 na recitáli popredného francúzskeho klaviristu Érica le Sage, ktorý bude pri príležitosti 100. výročia úmrtia Gabriela Faurého hrať i výber z Nokturn francúzskeho skladateľa. Recitál Iva Kahánka bude 6. 2. 2024 oslavou Roku českej hudby. Výber z diel Dvořáka, Smetanu, Janáčka a Martinů obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina, nádejného skladateľa, obete holokaustu druhej svetovej vojny. Ojedinelý repertoár prinesie mladá poľská klaviristka Joanna Sochacka, ktorá 16. 1. 2024 predstaví tvorbu výlučne ženských autoriek. Diela priekopníčky Fanny Mendelssohn sa skĺbia so sonátami významnej poľskej autorky Grażyny Bacewicz. Súčasnú tvorbu pre klavír prinesie dielo mladej ukrajinskej skladateľky a klaviristky Anfisy Bobylovej. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Priestor dostanú aj mladé vychádzajúce hviezdy klavírneho sveta. O Dmitrym Ishkhanovovi sa noviny Luzerner Zeitung vyjadrili ako o nasledovníkovi Grigoryho Sokolova a  Evgeny Kissina. Publiku sa predstaví 28. 11. 2023. Španielska klaviristka Eugenia Sánchez Duran nadchne publikum výberom zo suity Goyescas Eriqueho Granadosa koncom sezóny, konkrétne 4. 6. 2024. Za interpretáciu španielskej hudby získala viaceré ocenenia na medzinárodných súťažiach. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF a na webe. Viac informácií a odkaz na vstupenkový portál nájdete TU.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »