Novinky

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch

Advent je tu a Vianoce sa nám nezadržateľne blížia. Vianoce sú časom, kedy rozžiarené očká našich detí hltajú svetielka, stromčeky, ozdoby, darček i rozprávky. A priznajme sa aj my, „dospeláci“ sa akosi stávame deťmi a spolu s nimi si vychutnávame atmosféru najkrajších sviatkov roka. Tá sa začína otvorením adventných či vianočných trhov, pokračuje Mikulášom a vrcholí na Vianoce. Duch Vianoc ovláda aj slovenské hrady a zámky.

(Pred)vianočný čas nie je len o zhone. Vianoce sú sviatkami rodinnej pohody a voľných dní s priateľmi. Čaro adventu a duch Vianoc ovládnu aj slovenské hrady a zámky už začiatkom decembra a kde-tu pretrvajú aj do januára. Spoločne sa pozrieme, ktoré hrady a zámky si oblečú sviatočný šat.

Mikuláš poteší deti na Bojnickom zámku aj tento rok

Svätý Mikuláš sprevádzaný anjelom a čertom už síce prišiel do škôlok či škôl, ale zavíta aj na Bojnický zámok. Stane sa tak v piatok 9. 12.2022 od 10:00 do 15:00 hod. a cez najbližších víkend 10. a 11. 12.2022 v čase  od 12:00 do 17:00 hod. Malí aj veľkí návštevníci sa s nimi môžu stretnúť na záver prehliadky Zimného okruhu zámku v Huňadyho sále, ako avizujeme TU.

Mikuláš 2022 / Bojnický zámok

Duch Vianoc zavíta i na zámok princeznej Fantaghiró

Priestory Bojnického zámku sa po roku opäť zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. Vianoce na zámku určite očaria vaše zmysly a spoznáte vône, chute a zvyky šľachtických Vianoc. Poodkryjete závoj nad aristokratickými Vianocami. Nahliadnete k vianočnému stolu posledného bojnického grófa Jána Pálffyho, ale aj Matúša Čáka Trenčianskeho či Jána Korvína. Spoznáte atmosféru príprav štedrovečerného stolovania u Thurzovcov.  Ak vás zaujíma v akej spoločnosti trávili vianočné sviatky Pálffyovci, tak Bojnicky zámok je tá najpovolanejšia adresa. Okrem  vianočných stromčekov, dobových dekorácií doplnia priestory zámku aj štylizované ukážky stolovania.  

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch
Vianoce v Bojniciach. Zdroj: Zámok Bojnice

Na Bojnickom zámku vám to umožnia od 14.12. 2022 do 8.1.2023 v čase od 10:00 – 15:00 hod., kedy budú aj lektorované prehliadky vianočne vyzdobeným zámkom. Prehliadková trasa sviatočne vyzdobeného Bojnického zámku má 7 zastavení. Na nich návštevníkom priblíži ako mohli Vianoce sláviť jeho bývalí obyvatelia. Každé zastavenie predstaví iné historické obdobie, prinesie informácie o zvykoch, výzdobe, sviatočnom menu, dobovej hudbe i zaujímavosti. Všetko podfarbí hudba a zvuky, ktoré návštevníkov prenesú priamo do deja.

Bojnice / Vianoce / Kam na výstavu / Duch Vianoc / výstava

Napríklad v Zimnej záhrade stačí zatvoriť oči, započúvať sa do zvukov okolo a návštevníci sa razom ocitnú priamo vo víre zábavy obkolesení veselou vravou, štrnganím pohárikov, hudbou a hrami,“ prezradili nám z múzea na Bojnickom zámku. Ale pozor: v dňoch  24., 25.12.2022 a 1.1.2023 bude múzeum pre verejnosť uzatvorené.

Vianoce môžu byť aj tvorivé

Tradičné Vianoce na Kežmarskom hrade prinášajú od 1. do 14.12.2022 v čase od 9:00 do 15:00 hod. vianočné tvorivé dielne. Počas nich spoznáte ako prežívali obdobie Vianoc naši predkovia, a tak sa môžete aj inšpirovať a možno práve tieto Vianoce niečím ozvláštniť. Ukážu vám ako a z čoho sa kedysi vyrábali dekorácie, a zároveň  si sami vyrobíte tradičné vianočné ozdoby z dostupných prírodných materiálov. Na tvorivé dielne sa však treba vopred objednať na lektori@kezmarok.com

Vianoce 2022 / Duch Vianoc na Kežmarskom hrade

Duch Vianoc prišiel aj na Betliar

Múzeum Betliar v spolupráci s Gemerským umeleckým inštitútom – GemArt  začína už adventnými trhmi. Areál pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari ožije počas sobôt a nedieľ vianočným trhom. Na nich budú prezentovať svoje výrobky miestni remeselníci z Gemera a blízkeho okolia. V stánkoch budete môcť vidieť a zakúpiť si ručne vyrábané sviečky ozdoby, hračky, textil či obrazy, ale aj chutné pečivo, med a mnoho iného. Nezabudli ani na Mikuláša. Vyrobíte si salónky a umožnia vám zblízka spoznať  aristokratické Vianoce, či ochutnať benefičný punč. Súčasťou adventných trhov bude aj drevený betlehem so živými zvieratami. Za návštevu stojí aj výstava historických fotografií zo zbierok múzea so zimnou tematikou, ale aj vianočný fotorám a stromček pri kaštieli. Počas víkendov nájdu návštevníci otvorený aj bufet Spanga, kde si budú môcť vychutnať teplé nápoje ako kávu, čaj či varené víno.

Spangove Vianoce i tvorivé dielne

V piatok 9. decembra je na programe večerné posedenie so živou hudbou Milana Vargu, tzv. Spangove Vianoce. V sobotu 10. decembra sa do múzea môžu tešiť rodičia s deťmi, pre ktorých bude od 14.00 do 17.00 h otvorená tvorivá dielňa s reštaurátorkou Annou Lachovou, kde si budú vyrábať salónky. 11. decembra budeme mať jedinečnú možnosť spoznať zblízka ako svoje Vianoce prežívali členovia aristokracie, a to počas komentovanej prehliadky kaštieľa, ktorú si pre verejnosť pripravila riaditeľka SNM – Múzea Betliar, Tímea MátéováSobota 17. decembra sa bude v kaštieli niesť v duchu šľachtických hodnôt, ku ktorým patrí aj dobročinnosť. O 17.00 h sa v spolupráci s občianskym združením Andoras uskutoční benefičný punč na podporu obnovy “Bosniaku”.

Článok pokračuje pod reklamou
Vianoce vo filme ŠFK

K predvianočnému času patrí aj hudba

Hudba a advent k sebe ladia. Na túto overenú kombináciu nadväzuje aj Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň. Stane sa tak adventným koncertom, ktorý sa uskutoční 16. decembra 2022 o 15.30 h v barokovej sále kaštieľa. Spríjemnite si čakanie na vianočné sviatky a spolu so svojimi blízkymi sa nalaďte na adventné obdobie prostredníctvom hudby. Sviatočnú náladu znásobia aj historické priestory kaštieľa.  Na koncerte budú účinkovať žiaci a pedagógovia Súkromnej základnej umeleckej školySúkromného konzervatória PinkHarmony zo Zvolena, detský spevácky zbor Superar Slovakia z Veľkého Krtíša a žiaci Základnej školy A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši pod vedením Mgr. Izabely Bayerovej, DiS.art. Hosťom programu bude Mgr. art. Ivana Chrapková, ArtD. 

Duch Vianoc zavíta aj na Bratislavský hrad

Vianoce na Bratislavskom hrade zažijete 18. decembra 2022. Spestria ich aj Stredoveké remeselné trhy, ktoré múzeum spoluorganizuje s historickou skupinou Schatmansdorf. Uskutočnia sa v dňoch 17. 12. – 18. 12. 2022 od 10.00 do 17.00 hod. na nádvorí Bratislavského hradného paláca. Vstup je voľný.

Stredoveké remeselné trhy / Duch Vianoc na Bratislavskom hrade

No zďaleka to nie je všetko. Tešiť sa 18.12.2022 môžete aj na komentovanú prehliadku pre dospelých s autorkou výstavy Pokoj ľuďom dobrej vôle. Betlehemy na Slovensku Magdalénou Mrázovou či vianočné tvorivé dielne pre deti v SNM – Historickom múzeu na 3. poschodí U lišiaka.

Zdroj: program SNM: Hrad Modrý Kameň, Zámok Bojnice, Kaštieľ Betliar, SNM-Historické múzeum. Múzeum Kežmarok

One thought on “Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch”

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »