Novinky

Divadelný ústav vyhlásil Bienále divadelnej fotografie 2024

Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND.

Divadelný ústav vyhlásil 6. ročník Bienále divadelnej fotografie. Bienále je súťažné a je otvorené profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách. Cena Grand Prix Bienále divadelnej fotografie 2024 zahŕňa realizáciu výstavy víťaza a aj jednorazový honorár.

Fotografky a fotografi s portfóliom divadelných spoluprác sa môžu opäť zapojiť do jedinečnej súťaže vo svojom zameraní, Bienále divadelnej fotografie 2024. Divadelný ústav vyhlasuje Bienále divadelnej fotografie šiestykrát od roku 2010. Cena Grand Prix Bienále divadelnej fotografie sa udeľuje za jednu prácu (respektíve sériu). Ocenenie zahŕňa realizáciu výstavy víťaza, ktorú organizuje Divadelný ústav. Minulý rok cenu získa mladý a úspešný fotograf Robert Tappert, ktorého výstavu s názvom Divadlo hostili v novej budove SND. I tento rok si nový víťaz odnesie finančnú odmenu, ktorá je súčasťou ocenenia. Jednorazový honorár činí 1 000 eur.

Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND.
Výstava Roberta Tapperta Divadlo. Foto: Jozef Barinka

Šiesty ročník úspešného projektu

Spojenie medzi fotografiou a divadlom je absolútne jedinečné. „Divadelná fotografia dokáže vyslať správu o divadle ďaleko za hranice divadelnej sály a publika. Fotografia dokáže spomaliť efemérnosť divadelnej inscenácie, zachytiť pominuteľné, neprenosné a neopakovateľné divadelné okamihy. Má potenciál prerozprávať divadelné posolstvá a zaznamenať či archivovať divadelný život na javisku a v zákulisí. Či už fotograf zvolí dokumentárnejší prístup alebo využije kreativitu v komponovaní obrazov, súťaž popri ocenení tých najlepších prináša predovšetkým vzácne súdobé obrazové svedectvo o divadelnom živote na Slovensku, ktorého súčasťou sú nielen tvorcovia divadla, ale aj jeho fotografi. Aj preto je pre Divadelný ústav Bienále divadelnej fotografie zásadným projektom už od roku 2010,“ povedala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Fotograf Robert Tappert a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete, foto Jozef Barinka / Bienále divadelnej fotografie
Fotograf Robert Tappert a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Foto: Jozef Barinka

Tento rok môžu fotografky a fotografi prihlasovať svoje práce od sezóny 2022/2023 v sekciách divadelný portrét (séria), dokumentárna séria a divadelná inscenácia (séria). Zároveň si môžu vybrať ľubovoľný počet kategórií, do ktorých prihlásia svoje diela. Požadovaný formát fotografie je 30 x 40 cm. Špeciálnu sekciu tvorí študentská divadelná fotografia, ktorú realizujú v spolupráci s Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Sekciu otvárajú pre študentky a študentov konzervatórií, stredných odborných a vysokých škôl. Uzávierka súťaže je 15. júna 2024. Následne zasadne hodnotiaca komisia, ktorá vyberie víťazov, uskutoční sa prezentácia najlepších fotografií a udelia sa ocenenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

Bienále divadelnej fotografie 2024

Podmienkou pre prihlásenie sa do bienále je vyplnenie registračného formulára, ktorý nájdete na webovej stránke vyhlasovateľa www.theatre.sk. Vytlačené fotografie v požadovanom formáte sa následne majú odovzdať osobne v Divadelnom ústave alebo poslať poštou na adresu:

  • Divadelný ústav
  • „Bienále divadelnej fotografie“
  • Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava, Slovenská republika
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Partnerom súťaže je Katedra fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Jozef Barinka

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »