Novinky

Divadelný ústav k Svetovému dňu divadla 2024 pripravuje komentovanú prehliadku pre verejnosť Ako sa uchováva pominuteľnosť

Divadelný ústav

Divadelný ústav sa zapája k oslavám Svetového dňa divadla. Verejnosti sa otvorí počas komentovanej prehliadky Ako sa uchováva pominuteľnosť. Tá sa uskutoční 27. marca, o 15.00 hod. v sídle na Jakubovom námestí 12.

Každoročne 27. marca si pripomíname Svetový deň divadla. Jeho iniciátorom je Medzinárodný divadelný inštitút (ITI), ktorý zverejňuje aj posolstvo k Svetovému dňu divadla. Tento rok je jeho autorom Jon Fosse, nórsky dramatik, spisovateľ a od roku 2023 laureát Nobelovej ceny za literatúru. Zamýšľa sa v ňom nad tým, ako dokáže umenie prepájať jedinečné a univerzálne, prekračovať hranice jazykov, krajín či kontinentov. Divadelný ústav pri príležitosti zajtrajšej oslavy divadla pripravil pre všetkých, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o aktivitách inštitúcie, komentovanú prehliadku Ako sa uchováva pominuteľnosť. Uskutoční sa 27. marca o 15.00 hod. na Jakubovom námestí 12. Vstup na prehliadku je voľný. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jozef Kroner Náš tip: Výstava Legenda zvaná Jozef Kroner v SND / Divadelný ústav
Náš tip: Výstava Legenda zvaná Jozef Kroner v SND

Divadelný ústav má Deň otvorených dverí

Návštevníci a návštevníčky sa dozvedia viac o tom, ako sa v Divadelnom ústave uchováva divadelná pamäť a dostanú sa aj na miesta, ktoré nie sú bežne dostupné pre verejnosť, a to napríklad do Izby manželov Borodáčovcov, ktorá je v každom svojom kúte plná histórie a vzácnych kníh. Tešiť sa môžu aj na listovanie v scénických návrhoch. „Počas komentovanej prehliadky predstavíme nielen výtvarné diela najstarších zakladateľov a priekopníkov slovenskej scénografie, ale ukážeme aj tvorbu súčasných autorov s prihliadnutím na súčasné výtvarné techniky spracovania scénických a kostýmových návrhov,“ priblížil kurátor scénografických zbierok v Divadelnom ústave a scénický výtvarník Miroslav Daubrava.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc v kultúre. Podujatia a výstavy, ktoré vás na sviatky naladia
Veľká noc v kultúre. Podujatia, ktoré vás na sviatky naladia

V daný deň môžete navštíviť aj Špeciálnu knižnicu Divadelného ústavu, v ktorej aktuálne pri príležitosti marca – mesiaca kníh prebieha viacero akcií. Z duplicitných kníh, ktorými knižnica disponuje v počte viacerých kusov, si môžu čitateľky a čitatelia vziať zdarma tú knihu, ktorá ich zaujme. A za špeciálnu vstupenku do IC Prospero, ktorú tento týždeň dostanú za osobnú návštevu knižnice, si môžu vziať zadarmo ďalšiu knihu z vyčlenenej ponuky v IC Prospero. Rovnako môžu využiť aj týždeň vrátenia kníh po termíne bez pokuty za omeškanie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »