DAB pripravuje k inscenácii Pomlčka aj unikátnu výstavu dobových reportážnych fotografií

Pomlčka / DAB

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje k pripravovanej premiérovej inscenácii Pomlčka aj unikátnu výstavu dobových reportážnych fotografií. Prvou premiérou tejto sezóny si pripomenie príbeh rozdelenia i nezmyselnosti hraníc.

Príbeh o rozdelení Československa, ktorý sa udial pred 30 rokmi, rozpovie Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Stane sa tak už v piatok 20. októbra 2023, kedy uvedie premiéru inscenácie Pomlčka. Tá vzniká v réžii Ivety Ditte Jurčovej a v česko-slovenskej koprodukcii DAB a Horáckého divadla Jihlava. Zároveň k uvedeniu inscenácie pripravilo nitrianske DAB aj výstavu dobových reportážnych fotografií s názvom Ako sa delilo Česko-Slovensko

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Sprístupnia ju vo foyer Štúdia DAB19. októbra, teda v deň predpremiéry inscenácie Pomlčka. Pozostávať bude z viac ako dvadsiatky panelov a z desiatok reportážnych fotografií Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Prístupná bude pre divákov DAB v čase konania predstavení.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Výstava dokumentuje udalosti z rokov 1990 až 1993, ktoré viedli k rozdeleniu Československa i udalosti bezprostredne po vzniku samostatnej Slovenskej a Českej republiky. „Fotografie zachytávajú notoricky známe skutočnosti ako napríklad rokovanie pod platanom v záhrade vily Tugendhat, pálenie vatier zvrchovanosti či hádzanie vajíčok na tribúnu počas mítingu s Václavom Havlom v Bratislave,“ uviedla autorka výstavy a dramaturgička hry Pomlčka Slavka Civáňová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
DAB / Pomlčka
Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení a aj o nezmyselnosti hraníc

Ako pripomenula, niektoré udalosti, ktoré zachytáva inscenácia v autentickom materiáli zozbieranom v rámci výskumu, si budú môcť diváci pozrieť aj na autentických dobových fotografiách na výstave. „Fotografie na výstavu sme vyberali z archívu TASR. Snažili sme sa, aby zachytávali a reflektovali aj autentické udalosti a spomienky, ktoré sa nachádzajú aj v samotnej inscenácii Pomlčka ako napríklad silvestrovská noc a vítanie Nového roka 1993 v Prahe i v Bratislave a ďalšie, ktoré sú zachytené v našej hre a súčasne aj zdokumentované na vystavených dobových fotkách,“ doplnila Slavka Civáňová.

INZERCIA
Bratislava Mozart Festival 2023 / Kam za kultúrou

TS, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, www.dab.sk

Zdroj: DAB

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »