Novinky

DAB pripravuje k inscenácii Pomlčka aj unikátnu výstavu dobových reportážnych fotografií

Pomlčka / DAB

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje k pripravovanej premiérovej inscenácii Pomlčka aj unikátnu výstavu dobových reportážnych fotografií. Prvou premiérou tejto sezóny si pripomenie príbeh rozdelenia i nezmyselnosti hraníc.

Príbeh o rozdelení Československa, ktorý sa udial pred 30 rokmi, rozpovie Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Stane sa tak už v piatok 20. októbra 2023, kedy uvedie premiéru inscenácie Pomlčka. Tá vzniká v réžii Ivety Ditte Jurčovej a v česko-slovenskej koprodukcii DAB a Horáckého divadla Jihlava. Zároveň k uvedeniu inscenácie pripravilo nitrianske DAB aj výstavu dobových reportážnych fotografií s názvom Ako sa delilo Česko-Slovensko

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Sprístupnia ju vo foyer Štúdia DAB19. októbra, teda v deň predpremiéry inscenácie Pomlčka. Pozostávať bude z viac ako dvadsiatky panelov a z desiatok reportážnych fotografií Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Prístupná bude pre divákov DAB v čase konania predstavení.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Výstava dokumentuje udalosti z rokov 1990 až 1993, ktoré viedli k rozdeleniu Československa i udalosti bezprostredne po vzniku samostatnej Slovenskej a Českej republiky. „Fotografie zachytávajú notoricky známe skutočnosti ako napríklad rokovanie pod platanom v záhrade vily Tugendhat, pálenie vatier zvrchovanosti či hádzanie vajíčok na tribúnu počas mítingu s Václavom Havlom v Bratislave,“ uviedla autorka výstavy a dramaturgička hry Pomlčka Slavka Civáňová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
DAB / Pomlčka
Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení a aj o nezmyselnosti hraníc

Ako pripomenula, niektoré udalosti, ktoré zachytáva inscenácia v autentickom materiáli zozbieranom v rámci výskumu, si budú môcť diváci pozrieť aj na autentických dobových fotografiách na výstave. „Fotografie na výstavu sme vyberali z archívu TASR. Snažili sme sa, aby zachytávali a reflektovali aj autentické udalosti a spomienky, ktoré sa nachádzajú aj v samotnej inscenácii Pomlčka ako napríklad silvestrovská noc a vítanie Nového roka 1993 v Prahe i v Bratislave a ďalšie, ktoré sú zachytené v našej hre a súčasne aj zdokumentované na vystavených dobových fotkách,“ doplnila Slavka Civáňová.

INZERCIA
Bratislava Mozart Festival 2023 / Kam za kultúrou

TS, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, www.dab.sk

Zdroj: DAB

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »