Novinky

Cirque du Soleil privezie do Bratislavy gigantické vajce. Neuveríte koľko meria!

Cirque du Soleil privezie do Bratislavy gigantické vajce. Neuveríte koľko meria!

Cirque du Soleil je po celom svete vychýrený nie len vďaka akrobatickému umeniu, ale aj vysokej úrovni dramaturgie a scénografie predstavení. V šou OVO, ktorá na naše územie zavíta už v druhej polovici októbra, vyrazí dych prítomným, vrátane hlavných hrdinov predstavenia, monumentálne vajce. Jeho symbolika je postavená na rovnakom základe ako pri veľkonočnom vajci! No gigantické nebude len vajíčko...

Hlavnou témou farebného predstavenia OVO (portugalsky “vajce“) z dielne Cirque du Soleil je práve vajce. Okrem tradičného významu, ktoré mu pripísali v našich končinách veľkonočné sviatky, má svoj význam aj v tejto šou.  Spôsobí totiž poriadny rozruch a hlavným hrdinom ponúkne i ďalší význam. Gigantické vajce však ani zďaleka nie je jedinou monumentálnou rekvizitou, ktorú predstavenie OVO prinesie.

Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou

Obrie objekty v miniatúrnom svete

OVO je šou plná zábavy, pohybu, humoru a v neposlednom rade aj ohromujúcej akrobacie. Zobrazuje farebný ekosystém a zabehnutý spôsob života malých chrobáčikov. Predstavenie začína pohľadom divákov na gigantické vajce o rozmeroch 8,5 metra na šírku a takmer 7 metrov na výšku. Tajomný objekt z vonkajšieho sveta hmyzej komunity je v očiach jej obyvateľov nevysvetliteľná záhada. Tento nadčasový symbol plodnosti a regenerácie sa tak  stáva dominantným vnemom návštevníkov podujatia. Okrem otváracej scény sa znovu objaví v niekoľkých rôznych formách v priebehu predstavenia, ako napríklad aj v podaní kladenia vajíčok hmyzích predstaviteľov.

Najväčším prvkom javiska je 20 metrov vysoká a takmer 10 metrov široká stena, ktorá sa nachádza v jeho zadnej časti. Zobrazuje súčasť prostredia, v ktorom si malí chrobáci nažívajú.  Tento monument má ale viacnásobné využitie. Účinkujúci na ňu počas predvádzania úchvatných akrobatických kúskov vylezú alebo v nej jednoducho zmiznú. Slúži aj ako javisko, či plošina a odrazová rampa, no v neposlednom rade tiež ako projekčná stena. 

Atmosféru hmyzieho ekosystému umocňujú zábery prírody, na ktorých získanie Cirque du Soleil použil špeciálnu technológiu na vybudovanie miniatúrneho lesa, ktorého natáčanie trvalo viac ako 40 dní. Les spravili zo skutočných rastlín v rozmere stola 24 x 8 palcov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Zrak divákov očarí  aj obrovský 30-metrový mechanický kvet. Nádherná rastlina počas predstavenia zakvitá a stáva sa oveľa viac ako len rekvizitou, ale aj plnohodnotnou postavou, ktorá zasahuje do deja. Zaujímavosťou je, že tento krásny kúsok je kombináciou umenia, techniky a ľudského nadania. Je sčasti socha, čiastočný robot a čiastočne bábka ovládaná artistami. Z pohľadu obyvateľov hmyzej komunity ide o uctievaný,  inšpiratívny prvok ich prirodzeného prostredia. 

Cirque du Soleil ohromí divákov nie len akrobatickými výkonmi! Kostýmy chrobáčikov v predstavení OVO evokujú ich skutočnú morfológiu!

Zastúpenie rastlín zobrazujú aj tyče vytŕčajúce z pódia, ktoré predstavujú stonky kvetov. Vystupujúci sa vďaka nim objavujú a prostredníctvom dych berúcich akrobatickým kúskov prihovárajú publiku na rôznych úrovniach nad javiskom. Veľké alebo malé, nízke či vysoké, vo vzduchu či na zemi… je to predsa len vec perspektívy… a predstavivosti!

INZERCIA / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Cirque du Soleil zasvätí divákov do farebného sveta hmyzej komunity, plného kontrastu malého a veľkého, prostredníctvom 7 predstavení OVO. Uskutočnia sa v bratislavskej TIPOS Aréne – Zimný štadión Ondreja Nepelu. A to s premiérou už vo štvrtok, 19.10.202320:00. Reprízy naplánovali v piatok, 20.10.2023 o 20:00 a v sobotu, 21.10.2023, kedy uvedú celkom tri predstavenia o 12:00, 16:00, 20:00. V nedeľu, 22.10.2023 si môžete predstavenie pozrieť v dvoch časoch od 13:00 a od 17:00.  Vstupenky na všetky podujatia nájdete na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.

TS, Vivien, www.vivien.sk

Zdroj foto: OVO-Cirque Du Soleil

Zdroj: Janka Marczellová/VIVIEN

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »