Novinky

Adventný koncert v Redute priblíži aj tvorbu skladateľov spätých so Slovenskom

Leoš Svárovský

K predvianočnému a vianočnému času už tradične patria aj (pred)vianočné či adventné koncerty. Naladia nás na nadchádzajúce najkrajšie sviatky roka. Sviatočné koncerty pripravuje aj v jubilejnej sezóne Slovenská filharmónia. Po minuloročnom adventnom koncerte Slovenského komorného orchestra prichádza čas na koncert ďalších dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie a sólistov.

Advent v Slovenskej filharmónii pokračuje. Už vo štvrtok 14. decembra 2023 zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie symfonický program z tvorby skladateľov, ktorých život bol spätý so Slovenskom. Adventný koncert predstaví výnimočných sólistov. Bude medzi nimi slovenský trubkár Stanislav Masaryk, sopranistka Mariana Sajko, mezzosopranistka Michaela Šebestová, tenorista Juraj Kuchár a bas Martin Mikuš. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) uvedú program v naštudovaní pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie Leoša Svárovského.

Adventný koncert v Redute priblíži aj tvorbu skladateľov spätých so Slovenskom
Adventný koncert v Redute priblíži aj tvorbu skladateľov spätých so Slovenskom

Na úvod večera zaznejú dve vianočné kompozície Jána Levoslava Bellu, skladateľa, zbormajstra, dirigenta, organistu, hudobného pedagóga a publicistu, ktorý po štúdiách na gymnáziu v Levoči a v Banskej Bystrici vstúpil na otcovo želanie do kňazského seminára vo Viedni. Až do svojho vysvätenia za kňaza v roku 1866 sa venoval predovšetkým hudbe. A to aj počas svojho pôsobenia v Banskej Bystrici vyučoval v seminári spev a hudobnú teóriu. Jeho chorálovú skladbu pre miešaný zbor Vianoce upravil Ľudovít Rajter.

Leoš Svárovský
Leoš Svárovský a Slovenská filharmónia. Foto: A. Trizuljak

Vystrieda ju prvá väčšia vokálno-symfonická skladba, ktorú skomponoval v Sibini Vianočná kantáta na text z knihy proroka Izaiáša Uns ist zum Heil ein Kind geboren. Po prvýkrát zaznela v decembri 1881. Na programe, ktorý prináša ďalší adventný koncert, je aj Koncert pre trúbku a orchester Es dur od bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Je jedným z najpopulárnejších pre tento nástroj. Hummel ho skomponoval v roku 1803 pre viedenského dvorného trubkára Antona Weidingera, ktorý sa zaslúžil o významné inovácie svojho nástroja. Koncert si návštevníci vypočujú v interpretácii výnimočného slovenského trubkára Stanislava Masaryka, nositeľa Ceny Ľudovíta Rajtera, ktorý od roku 2020 zastáva post prvého trubkára Českej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ODPORÚČAME: Laureát Ceny Ľudovíta Rajtera Stanislav Masaryk koncertom odprezentuje CD Postcards
ODPORÚČAME: Laureát Ceny Ľudovíta Rajtera Stanislav Masaryk koncertom odprezentuje CD Postcards

Adventný koncert uzavrie Missa in d minor Mikuláša Moyzesa, ktorú skladateľ skomponoval v najplodnejšej fáze svojej skladateľskej kariéry v roku 1929. Nadväzuje v nej na hudobnú reč neskorého romantizmu, no pritom čerpá aj z prvkov slovenského folklóru. Zaznie v interpretácií kvarteta vokálnych sólistov, ktorých môžete poznať i z úloh v Opere SND či na iných domácich scénach. Budú to sopranistka Mariana Sajko, mezzosopranistka Michaela Šebestová, tenorista Juraj Kuchar a bas Martin Mikuš. Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF alebo na webe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od 11. decembra 2023? TOTO sú naše TIPY

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »