Novinky

Cirque du Soleil ohromí divákov nie len akrobatickými výkonmi! Kostýmy chrobáčikov v predstavení OVO evokujú ich skutočnú morfológiu!

Cirque du Soleil ohromí divákov nie len akrobatickými výkonmi! Kostýmy chrobáčikov v predstavení OVO evokujú ich skutočnú morfológiu!

V dňoch 19. – 22. októbra 2023 prenesie prestížny Cirque du Soleil bratislavskú TIPOS Arénu – Zimný štadión Ondreja Nepelu do farebného bzučiaceho života energických chrobákov. Prostredníctvom predstavenia OVO návštevníkom priblíži život komunity roztomilých chrobáčikov. Okrem dych berúcich artistických výkonov, divákov očarí aj excelentná premena protagonistov na rôzne druhy hmyzu! V súvislosti s plánovanými predstaveniami premenu okúsi tiež jedna známa slovenská osobnosť!

S jedinečnou produkciou OVO (latinsky i v ďalších románskych jazykoch “vajce“)  sa Cirkus Slnka doposiaľ predstavil pred zrakmi viac ako 7 miliónov ľudí. Potešil malých i veľkých divákoch v 155 mestách v 26 rôznych krajinách. Do svojho hľadáčika zaradili už i slovenské hlavné mesto. Do Bratislavy sa vracia Slnečný cirkus po minuloročnom úspechu a už teraz sľubujú výnimočné zážitky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Prípravu má na starosti viac ako 100 členov výpravy

Výprava OVO pozostáva z vyše 100-členného tímu z 25 rôznych krajín sveta vrátane 52 artistov. Práve títo na scénu prinášajú akrobatické výkony na najvyššej úrovni. Zážitok zo šou si však diváci odnesú aj vďaka ohromujúcim kulisám, skvelým hereckým i hudobným výkonom. Všetko totiž stojí na zohratej skupine profesionálov, ktorá pracuje za oponou a pozostáva z tvorcov predstavenia, produkcie, choreografov, hudobných tvorcov, režisérov, scenáristov,  technického zabezpečenia a v neposlednom rade kostymérov. Zrovna oni majú na svedomí perfektnú premenu účinkujúcich na desiatky rôznych druhov roztomilého hmyzu.

INZERCIA / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

OVO s jedinečnými kostýmami

Svetu látok, flitrov a mnohým ďalším materiálom v OVO kraľuje kostýmová dizajnérka  Liz Vandal, ktorá sa na profesionálnu dráhu vydala v roku 1988, vytvorila a inovovala kostýmy v oblasti módy, divadla, opery, hudby, ale aj filmu. Na konte má, okrem mnohých ďalších, aj spoluprácu s The Backstreet Boys. Boyband si ju najal na navrhnutie kostýmov pre svoje turné Black ‚n‘ Blue. Jej práca sa objavila i v niekoľkých filmoch. Šou OVO je prvou spoluprácou talentovanej módnej návrhárky so svetoznámym Cirque du Soleil.

Liz má k svetu hmyzu blízko už od útleho veku. „Vždy som preň mala vášeň. Keď som bola malá, na našom dvore som pri ovocných stromoch dvíhala kamene, aby som mohla pozorovať hmyz, ktorý sa usadil pod nimi. Hladkala som húsenice a púšťala motýle do domu. Takže, keď som sa dozvedela, že OVO sa inšpirovalo svetom chrobákov, hneď som vedela, že som v perfektnej pozícii vzdať hold tomuto majestátnemu svetu svojimi kostýmami,“ približuje talentovaná kostymérka. Prvou výzvou bolo predstaviť si spôsob, ako kostýmami priblížiť hmyz bez kopírovania ich skutočnej anatómie. „Riešením bolo vytvorenie dizajnov a podrobných nákresov, ktoré interpretovali morfológiu pavúka, švába či motýľa,“ vysvetľuje kostymérka. Cieľom vizuálneho prevedenia postavy však bola skôr evokácia než napodobňovanie. „Napríklad, krídla vážky evokujeme nohavicami vyrobenými zo sieťovanej čipky a sosák komára sme naznačili červeným mohawkom,“ dodáva.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Posledná šanca: Talianska móda v podaní návrhára Roberta Capucciho aj s dvojicou ikonických skulpturálnych šiat
Posledná šanca: Talianska móda v podaní návrhára Roberta Capucciho aj s dvojicou ikonických skulpturálnych šiat

Liz čerpala z vlastných bohatých skúseností a know-how kostýmového oddelenia Cirque. „Spolu sme vyvinuli vlastné techniky plisovania látok, ktorými dosahujeme vizuál trojrozmerného svalu, mohutnosť tela či ulít. Výsledkom je akési organické origami,“ objasňuje kostymérka výrobu detailov unikátnych kostýmov.

Viete že väčšina postáv má dve verzie svojich kostýmov?

Zaujímavosťou je, že väčšina postáv má dve verzie svojich kostýmov. Prvé sú odľahčené a funkčnejšie, prispôsobené akrobatickým výkonom. Tie druhé sú objemnejšie, s väčším množstvom detailov a bohatšie na výzdobu a sú určené pre život chrobáčikov v ich komunite.

Najväčší počet kostýmov kreatívna návrhárka vytvorila pre skupinu artistov znázorňujúcich cvrčkov, ktorí svoje akrobatické umenie predvádzajú na trampolínach. Výroba týchto kostýmov si vyžiadala 75 hodín práce a to každý jeden kus! „Pre tieto postavy mám zvláštnu slabosť, pretože ich kostýmy sú také sexy, grafické a pulzujúce,“ predstavila umelkyňa svoj obľúbený výtvor.

Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Cirque du Soleil divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Kľúčovou postavou predstavenia je však Cudzinec – neustále bzučiaca a pohybujúca sa mucha, ktorá pristane uprostred kolónie práve s ústredným symbolom šou – vajcom.  „Cudzinec sa prvotne objaví vo vintage obleku. Svoje pravé ja však odhalí, keď sa zamiluje do Lienky. Čo sa odrazí aj na premene vzhľadu. Bude mať na sebe kostým z naježených ostňov. Jeho štíhly, hranatý tvar kontrastuje so zaoblením Lienky,” približuje Liz Vandal vizuál dvoch hlavných postáv OVO.

Život chrobáka si vyskúša i jedna slovenská celebrita!

Aké to je ocitnúť sa v koži malého roztomilého hmyzu, zažije už čoskoro jedna známa slovenská tvár. Organizátor podujatia, agentúra Vivien, pri príležitosti príchodu Slnečného Cirkusu na Slovensko, vzdá hold predstaveniu OVO prostredníctvom vlastnej premeny na bzučiaci hmyz. „I na Slovensku máme talentovaných maskérov a dizajnérov. Spojili sme sily s dvoma šikovnými Slovenkami a už čoskoro predstavíme slovenskú verziu člena hmyzej komunity,“ poodhalili zástupcovia agentúry Vivien.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Diváci si užijú nie len kostýmy farebných bzučiacich kamarátov počas 7 predstavení OVO – Cirque du Soleil v bratislavskej  TIPOS Aréne – Zimný štadión Ondreja Nepelu. A to vo štvrtok, 19.10.2023 o 20:00. Predstavenie OVO sa uskutoční v rovnakom čase, t.j. od 20:00 hod. aj v piatok, 20.10.2023. Počas soboty, 21.10.2023, sa uskutočnia tri predstavenia o 12:00, 16:00, 20:00. V nedeľu, 22.10.2023 o 13:00 a o 17:00. OVO zaiste vyčaruje nejeden úsmev na perách a to nie len deťom, ale i dospelým.

Vstupenky na všetky podujatia sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.

TS, Vivien, www.vivien.sk

Zdroj foto: OVO-Cirque Du Soleil, VIVIEN

Zdroj: Janka Marczellová/VIVIEN

*** Správu sme  redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »