
Mladé literárne talenty, pozor! Súťaž o najlepší dramatický text detí a mládeže vo veku od 9 do 18 rokov - Dramaticky mladí 2025 je tu opäť a hľadá najnovšie talenty!
Divadelný ústav vyhlásil 16. ročník súťaže o najlepší dramatický text detí a mládeže vo veku od 9 do 18 rokov Dramaticky mladí 2025. Súťaž je anonymná. Autorky a autori môžu svoje diela prihlasovať do 4. mája 2025. Divadelný ústav uvedie na javisku pred publikom v inscenovanom čítaní koláž úryvkov z ocenených textov, a to za účasti ich autoriek a autorov. Udeje sa to počas júnového slávnostného vyhodnotenia súťaže.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav realizuje súťaž pod hlavičkou rovnomenného projektu, ktorého súčasťou sú aj Dielne kreatívneho písania. Tvorivé dielne sa realizujú počas celého školského roka aktuálne v spolupráci s dramaturgmi štyroch zapojených divadiel: Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave, Mestského divadla Žilina, zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského a Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici.
Dramaticky mladí sú nielen príležitosťou pre mladých autorov. Sľubujú tiež zážitky
Je už tradíciou, že Divadelný ústav uvádza na javisku pred publikom v inscenovanom čítaní koláž úryvkov z ocenených textov, a to za účasti ich autoriek a autorov. Udeje sa to aj tento rok počas júnového slávnostného vyhodnotenia. „Pre deti a mládež je to každoročne veľký zážitok, je to originálne uznanie tvorivej práce a talentu ocenených. Svoje texty na javisku v predvedení profesionálnych hercov a herečiek ocenení zažijú väčšinou prvýkrát v živote a je to určite veľká motivácia vo svojej autorskej tvorbe pokračovať a zaujímať sa o divadelný svet. Nezabudnem na slová vlaňajšej víťazky súťaže Salome Bočkayovej, ktorá povedala, že mala počas inscenovaného čítania veľké zimomriavky, keď zrazu videla svoje postavy ožiť. Nadšenie mladých autoriek a autorov nás motivuje v projekte pokračovať,“ hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

„Je veľmi dôležité ukázať mladým, že nám na ich prežívaní, názoroch a vnímaní sveta záleží. Že chceme vedieť, čo sa im páči, aké témy ich zaujímajú, kde hľadajú inšpiráciu alebo či sa len potrebujú vypísať z ťažkého obdobia. O to viac, ak ide napríklad o introvertnejšie deti s bohatou fantáziou, ktoré majú problém otvoriť sa v hocijakej spoločnosti. Myslím, že takým som bola aj ja a neviem, či by som bez istých malých povzbudení nabrala odvahu ísť divadelnou cestou,“ hovorí lektorka Dielne kreatívneho písania v Mestskom divadle Žilina Daniela Brezániová.

Skúsenosti posúvajú mladším
Daniela Brezániová pracuje so skupinou 9 detí vo veku od 10 do 18 rokov a s tvorivou dielňou má vlastnú skúsenosť aj ako jej účastníčka. Sama ako mladá autorka dielňu navštevovala a podarilo sa jej uspieť aj v súťaži Dramaticky mladí. „Vzhľadom na súčasnosť bolo obdobie v Dielni tvorivého písania celkom kľúčové. Dielňa ma spojila s komunitou, kde som sa cítila dobre, priniesla mi skúsenosti so súčasnou drámou, a to práve vďaka dramaturgii žilinského divadla a lektorke Zuzke Palenčíkovej, a najmä mi ponúkla možnosť nepísať si len ‚do šuflíka‘, ale aj svoju tvorbu odprezentovať. Umiestnenie na súťaži bolo, samozrejme, v tom všetkom obrovským povzbudením a tento zhluk okolností vyústil do prihlášky na VŠMU,“ dodala D. Brezániová.
Fantázií sa medze nekladú
Do súťaže sa môže zapojiť ktokoľvek, kto má záujem vyskúšať si napísať dramatický text. Mladým autorom a ich fantázii sa medze nekladú. Dôležité je, aby v autorských textoch písaných na ľubovoľnú tému nechýbali dialógy, dejstvá, zápletka či rozuzlenie, ktoré drámu ako literárny druh charakterizujú.

„Heslom Podaj si ruku s drámou chceme deti a mládež s talentom v písaní povzbudiť k tomu, aby skúsili vytvoriť dramatický text, pokojne aj prvýkrát v živote. Písanie dramatických textov nie je u detí a v školách natoľko bežné ako tvorba prózy či poézie. Záujem o súťaž ale z roka na rok stúpa, a to nás teší a motivuje v projekte pokračovať a v spolupráci s rovnako nadšenými lektormi a lektorkami v profesionálnych divadlách viesť deti k dramatickému písaniu. Máme radosť, že sa aj dráma ako literárny druh dostáva do pozornosti čoraz väčšieho počtu detí, mládeže a pedagógov,“ uviedla koordinátorka súťaže a vedúca Centra prezentácie, vzdelávania a marketingu Divadelného ústavu Dominika Zaťková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Texty spolu s prihlasovacím formulárom dostupným na stránke theatre.sk v sekcii Projekty – Súťaže dramatických textov je potrebné poslať elektronicky e-mailom na adresu dominika.zatkova@theatre.sk alebo poštou na adresu: Divadelný ústav, Jakubovo nám. 12, 813 57, Bratislava, heslo „Dramaticky mladí“ do uzávierky súťaže 4. mája 2025. Partnermi súťaže Dramaticky mladí 2025 sú Herecký inštitút a kníhkupectvo Martinus.
—
PR, Divadelný ústav, www.theatre.sk
Foto: Tibor Géci
Zdroj: Divadelný ústav
Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Leláková, PR manažérka Divadelného ústavu