V cykle Junior oslávime 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave

Slovenská filharmónia

V stredu 26. apríla 2023 sa v bratislavskej Redute uskutoční štvrtý koncert cyklu Junior. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa uskutoční vystúpenie študentov, pedagógov a absolventov Cirkevného konzervatória v Bratislave. Koncertom v bratislavskej Redute vyvrcholia umelecké podujatia školy pri príležitosti jej 30. výročia. Koncert s názvom 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave sa začne o 18.00.

Cirkevné konzervatórium v Bratislave si 27. apríla 1992 pripomenulo 30. výročie svojho založenia. Krásne jubileum si pripomína na rôznorodých koncertoch a jedným z nich bude aj ten na pôde Slovenskej filharmónie. Uskutoční sa už v predvečer 31. výročia založenia školy, v stredu 26. apríla 2023. V rámci cyklu Junior sa, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, už o 18:00 hod. začne veľkolepá oslava.  Dramaturgia slávnostného podvečera k oslave 30 rokov Cirkevného konzervatória je vystavaná z diel popredných svetových skladateľov. Na pódiu sa predstaví komorný orchester školy, súčasní študenti a absolventi konzervatória, ale aj hostia pod vedením pedagógov a dirigentov Róberta Tišťana, Pavla Bogacza a Ľubomíra Zelenáka, úspešného absolventa  školy.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Slávnostná oslava 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave s hosťami i študentami

Na úvod slávnostného programu zaznie výber častí z Koncertu pre organ, tympany a sláčikový orchester g mol Francisa Poulenca. Sólistami budú Kiril Stoyanov, 1. tympanista orchestra Slovenská filharmónia a Juraj Křemen, absolvent Cirkevného konzervatória. Posledný menovaný pokračuje v štúdiu na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte. V interpretácii komorného orchestra bude nasledovať prvá časť z Vivaldiho Koncertu pre flautu, gitaru a sláčikový orchester G dur, RV 532, ktorý skladateľ pôvodne  komponoval pre dve mandolíny. Sólistkami budú študentky – flautistka  Alexandra Ovsianková a gitaristka Vasilina Shashkova,  držiteľka mnohých domácich a zahraničných ocenení. Počas slávnostného večera sa predstaví aj trojica huslistov. V programe bude nasledovať Dvojkoncert pre husle d mol, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha, v ktorom sa ako sólisti predstavia súrodenci Richard a Patrick Cibulovci, víťazi viacerých prestížnych domácich a medzinárodných súťaží.

Na výlete do Sedmohradska

Variácie pre violončelo a orchester Kol Nidrei, op. 47 Maxa Brucha predvedie v sprievode komorného orchestra Marcel Petráš, ktorý aktívne reprezentuje školu koncertnou činnosťou na rôznych domácich a zahraničných hudobných festivaloch a podujatiach. Prvú polovicu koncertu uzavrú Bartókové  Rumunské tance. Sedem tancov pre husle a sláčikový orchester zaznie v úprave skladateľa, dirigenta a klaviristu Konstantina Ilievskeho. Sólistkou bude huslistka Martina Výbohová. Druhá časť koncertu bude patriť tvorbe Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý skomponoval vyše dvadsať klavírnych koncertov. Allegro z Koncertu pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 uvedie popredný slovenský klavirista, absolvent školy Ivan Koska, doktorand na Louisiana State University v Baton Rouge.

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Slávnostný večer vyvrcholí uvedením Mozartovej Omše C dur, KV 317, ktorá nesie podtitul „Korunovačná“. Po boku komorného orchestra budú stáť štyria renomovaní sólisti, absolventi Cirkevného konzervatória v Bratislave – Lenka Pavlovič,  Eva Šušková, Pavol Bršlík a Martin ŠafárikVstupenky sú v predaji v Pokladnici SF a tiež ONLINE na navstevnik.sk.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, Wikimedia Commons

Zdroj: Slovenská filharmónia, Cirkevné konzervatórium v Bratislave

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili. 

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »