Novinky

V cykle Junior oslávime 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave

Slovenská filharmónia

V stredu 26. apríla 2023 sa v bratislavskej Redute uskutoční štvrtý koncert cyklu Junior. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa uskutoční vystúpenie študentov, pedagógov a absolventov Cirkevného konzervatória v Bratislave. Koncertom v bratislavskej Redute vyvrcholia umelecké podujatia školy pri príležitosti jej 30. výročia. Koncert s názvom 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave sa začne o 18.00.

Cirkevné konzervatórium v Bratislave si 27. apríla 1992 pripomenulo 30. výročie svojho založenia. Krásne jubileum si pripomína na rôznorodých koncertoch a jedným z nich bude aj ten na pôde Slovenskej filharmónie. Uskutoční sa už v predvečer 31. výročia založenia školy, v stredu 26. apríla 2023. V rámci cyklu Junior sa, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, už o 18:00 hod. začne veľkolepá oslava.  Dramaturgia slávnostného podvečera k oslave 30 rokov Cirkevného konzervatória je vystavaná z diel popredných svetových skladateľov. Na pódiu sa predstaví komorný orchester školy, súčasní študenti a absolventi konzervatória, ale aj hostia pod vedením pedagógov a dirigentov Róberta Tišťana, Pavla Bogacza a Ľubomíra Zelenáka, úspešného absolventa  školy.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Slávnostná oslava 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave s hosťami i študentami

Na úvod slávnostného programu zaznie výber častí z Koncertu pre organ, tympany a sláčikový orchester g mol Francisa Poulenca. Sólistami budú Kiril Stoyanov, 1. tympanista orchestra Slovenská filharmónia a Juraj Křemen, absolvent Cirkevného konzervatória. Posledný menovaný pokračuje v štúdiu na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte. V interpretácii komorného orchestra bude nasledovať prvá časť z Vivaldiho Koncertu pre flautu, gitaru a sláčikový orchester G dur, RV 532, ktorý skladateľ pôvodne  komponoval pre dve mandolíny. Sólistkami budú študentky – flautistka  Alexandra Ovsianková a gitaristka Vasilina Shashkova,  držiteľka mnohých domácich a zahraničných ocenení. Počas slávnostného večera sa predstaví aj trojica huslistov. V programe bude nasledovať Dvojkoncert pre husle d mol, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha, v ktorom sa ako sólisti predstavia súrodenci Richard a Patrick Cibulovci, víťazi viacerých prestížnych domácich a medzinárodných súťaží.

Na výlete do Sedmohradska

Variácie pre violončelo a orchester Kol Nidrei, op. 47 Maxa Brucha predvedie v sprievode komorného orchestra Marcel Petráš, ktorý aktívne reprezentuje školu koncertnou činnosťou na rôznych domácich a zahraničných hudobných festivaloch a podujatiach. Prvú polovicu koncertu uzavrú Bartókové  Rumunské tance. Sedem tancov pre husle a sláčikový orchester zaznie v úprave skladateľa, dirigenta a klaviristu Konstantina Ilievskeho. Sólistkou bude huslistka Martina Výbohová. Druhá časť koncertu bude patriť tvorbe Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý skomponoval vyše dvadsať klavírnych koncertov. Allegro z Koncertu pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 uvedie popredný slovenský klavirista, absolvent školy Ivan Koska, doktorand na Louisiana State University v Baton Rouge.

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Slávnostný večer vyvrcholí uvedením Mozartovej Omše C dur, KV 317, ktorá nesie podtitul „Korunovačná“. Po boku komorného orchestra budú stáť štyria renomovaní sólisti, absolventi Cirkevného konzervatória v Bratislave – Lenka Pavlovič,  Eva Šušková, Pavol Bršlík a Martin ŠafárikVstupenky sú v predaji v Pokladnici SF a tiež ONLINE na navstevnik.sk.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, Wikimedia Commons

Zdroj: Slovenská filharmónia, Cirkevné konzervatórium v Bratislave

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili. 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »