Novinky

Tip na výstavu v Košiciach – Nite abstrakcie

Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou

V predposledný májový deň sprístupnilo Východoslovenské múzeum novú výstavu v priestoroch Galérie bašta v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej 7. Je ňou výstava Stanislava Jasovského - Nite Abstrakcie, ktorá sa koná pri príležitosti životného jubilea autora (70) a 35 rokov jeho výtvarnej tvorby. Poteší vaše zmysly a navštíviť ju môžete aj v lete, a to do 28. júla 2024.

Košičanov i návštevníkov mesta Košice pozýva Východoslovenské múzeum, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja na výstavu Stanislava Jasovského – Nite Abstrakcie. Sprístupnili ju pri príležitosti autorovho životného jubilea autora (70) a 35 rokov jeho výtvarnej tvorby. Koná sa v priestoroch Galérie bašta v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej 7, kde ju môžete navštíviť do 28. júla 2024.

Nite abstrakcie / výstavy / kam za kultúrou

Výtvarník a lekár Stanislav Jasovský žije a tvorí v Starej Ľubovni. Po skončení štúdia na Lekárskej fakulte v Košiciach (1977) začal pracovať v Kremnici. Mesto Kremnica ho ovplyvnilo. Je mestom, ktoré obklopuje krásna príroda a je plné umelcov – sochárov a maliarov. Práve tam si Stanislav Jasovský uvedomil svoj až bytostne intenzívny vzťah k výtvarnému umeniu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Aktuálna výstava vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach nesie názov Nite abstrakcie. Pre autora sú nite symbolom podstaty a zmyslu života. Znamenajú hľadanie, objavovanie a prepájajú emócie s realitou života. Sú ako podaná záchranná ruka, ktorá nás prevedie cez úskalia života. Nite spájajú šťastných ľudí a pomáhajú aj v ťažkostiach. Všetko to, vložené do farieb, plôch a línií, vyjadruje súčasné autorovo smerovanie. Nite krásy aj smútku.

Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou

Výstava jubilujúceho výtvarníka je prierezom tvorby autora za posledné tri roky, ku ktorým pričlenil niekoľko dominantných obrazov z predošlého obdobia. Práve tie tvoria prepojenie – nite s novými dielami. Tvorbu Stanislava Jasovského by sme výrazovo mohli zaradiť k abstraktnému expresionizmu, ktorý charakterizuje sloboda výrazu s dôrazom na spontánnu improvizáciu. Nositeľom výrazu v jeho dielach je farba, maliarsky rukopis aj forma. Silu výpovede znásobuje aj štruktúrovaný povrch a kombinácia maľby akrylom s použitím kovových práškov, ako je meď, bronz, mangán, či hliník. Pestrú paletu farieb v ostatnom čase vystriedali diskrétnejšie tóny a redukcia plôch. Je to nová poloha v jeho tvorbe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska: Je známych deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach

Foto / Zdroj: Východoslovenské múzeum v Košiciach

Redakciu informovala Katarína Ščerbanovská, múzejná pedagogička z oddelenia propagácie a prezentačnej činnosti Východoslovenského múzea v Košiciach

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »