V predposledný májový deň sprístupnilo Východoslovenské múzeum novú výstavu v priestoroch Galérie bašta v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej 7. Je ňou výstava Stanislava Jasovského - Nite Abstrakcie, ktorá sa koná pri príležitosti životného jubilea autora (70) a 35 rokov jeho výtvarnej tvorby. Poteší vaše zmysly a navštíviť ju môžete aj v lete, a to do 28. júla 2024.
Košičanov i návštevníkov mesta Košice pozýva Východoslovenské múzeum, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja na výstavu Stanislava Jasovského – Nite Abstrakcie. Sprístupnili ju pri príležitosti autorovho životného jubilea autora (70) a 35 rokov jeho výtvarnej tvorby. Koná sa v priestoroch Galérie bašta v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej 7, kde ju môžete navštíviť do 28. júla 2024.
Výtvarník a lekár Stanislav Jasovský žije a tvorí v Starej Ľubovni. Po skončení štúdia na Lekárskej fakulte v Košiciach (1977) začal pracovať v Kremnici. Mesto Kremnica ho ovplyvnilo. Je mestom, ktoré obklopuje krásna príroda a je plné umelcov – sochárov a maliarov. Práve tam si Stanislav Jasovský uvedomil svoj až bytostne intenzívny vzťah k výtvarnému umeniu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aktuálna výstava vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach nesie názov Nite abstrakcie. Pre autora sú nite symbolom podstaty a zmyslu života. Znamenajú hľadanie, objavovanie a prepájajú emócie s realitou života. Sú ako podaná záchranná ruka, ktorá nás prevedie cez úskalia života. Nite spájajú šťastných ľudí a pomáhajú aj v ťažkostiach. Všetko to, vložené do farieb, plôch a línií, vyjadruje súčasné autorovo smerovanie. Nite krásy aj smútku.
Výstava jubilujúceho výtvarníka je prierezom tvorby autora za posledné tri roky, ku ktorým pričlenil niekoľko dominantných obrazov z predošlého obdobia. Práve tie tvoria prepojenie – nite s novými dielami. Tvorbu Stanislava Jasovského by sme výrazovo mohli zaradiť k abstraktnému expresionizmu, ktorý charakterizuje sloboda výrazu s dôrazom na spontánnu improvizáciu. Nositeľom výrazu v jeho dielach je farba, maliarsky rukopis aj forma. Silu výpovede znásobuje aj štruktúrovaný povrch a kombinácia maľby akrylom s použitím kovových práškov, ako je meď, bronz, mangán, či hliník. Pestrú paletu farieb v ostatnom čase vystriedali diskrétnejšie tóny a redukcia plôch. Je to nová poloha v jeho tvorbe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach
Foto / Zdroj: Východoslovenské múzeum v Košiciach
Redakciu informovala Katarína Ščerbanovská, múzejná pedagogička z oddelenia propagácie a prezentačnej činnosti Východoslovenského múzea v Košiciach