Novinky

Slovenská národná knižnica oslávi Týždeň slovenských knižníc s unikátnym programom

SNK / Týždeň slovenských knižníc / podujatia & výstavy

Marec - mesiac knihy, a to je ten správny čas na každoročný Týždeň slovenských knižníc. K podujatiu, ktoré vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc sa pripája aj Slovenská národná knižnica. V termíne 4. - 9. marca ponúkne návštevníkom originálny program, zaujímavú výstavu i cestu za poznaním dejín miest či knižníc.

Prvý marcový týždeň so sebou prináša inšpiratívne kultúrne podujatia. Asociácia slovenských knižníc chce obľúbeným podujatím Týždeň slovenských knižníc inšpirovať návštevníkov všetkých generácií navštevovať knižnice a zamilovať si knihy. Po celom Slovensku sú pripravené zaujímavé prednášky, výstavy, literárne besedy, literárno-hudobné workshopy či prehliadky knižníc. K zapojeným knižniciam patrí aj Slovenská národná knižnica. Sľubuje atraktívny program. Návštevníci sa stretnú s autorom bestselleru a v ďalšom programe sa vydajú na inšpiratívnu poznávaciu jazdu. V Oponiciach na nich v nádhernej historickej knižnici čaká jedinečná výstava.

Týždeň slovenských knižníc začne v Martine besedou

Slovenská národná knižnica začne toto podujatie v pondelok stretnutím s Jánom Markošom. Sila rozumu v bláznivej dobe je názov nielen jeho knižného bestselleru ale aj nášho prvého vybraného podujatia, na ktorom autor zábavnou a kvízovou formou predstaví logiku a prácu s číslami a grafmi. Vyskúšate si, ako vedia slová nielen povzbudiť ale aj zraniť a presvedčíte sa, že opatrnosti na sociálnych sieťach nikdy nie je dosť. Ako šachovému veľmajstrovi a bývalému reprezentantovi SR (reprezentoval nás v šachu okrem iného aj na štyroch olympiádach) sú práve čísla, logika a algoritmy veľmi blízke. Podujatie je vhodné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Zaujímavé tipy na kultúrne podujatia (10/2024)
Kam za kultúrou? Zaujímavé tipy na kultúrne podujatia aj v prvý marcový týždeň (10/2024)

V utorok 5. marca sa v sídelnej budove SNK vďaka zachovaným vedutám dozviete: Prečo majú mesta hradby?  “V našich historických fondoch sa nachádzajú veľmi pútavé doklady o tom, ako kedysi mestá vyzerali. Keďže v 15. až 18.storočí fotografia neexistovala, zachytávali vzhľad určitej časti mesta, bežný život ľudí i vojenské bitky veduty. Práve vďaka nim sa dozvedáme, ako pred 300 – 500 rokmi vyzerali naše mestá, napr. Bratislava, Fiľakovo, Trnava či Nové Zámky,” hovorí Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK.

Veduta Bratislavy / Slovenská národná knižnica
O živote nášho hlavného mesta a jeho obyvateľov Vám napovie video o Vedute Bratislavy. (Pisonium; Posonium; Pressburg, 1596). Zdroj: SNK

Zaostrené na knihu

Slovenská národná knižnica pokračuje v stredu 6. marca ďalším historickým exkurzom. Do Martina zavíta historička, maliarka a pisárka Markéta Poskočilová, aby návšetevníkom počas podujatia Cesta do sveta umenia – výroba stredovekej knihy ukázala, ako sa písali a tlačili knihy v stredoveku. Pozor, nebude však o tom len hovoriť, ale predvádzať to bude na pôvodných materiáloch, použije presne také farby, ako sa používali v stredoveku, zhotovené z rovnakých prísad. Čerešničkou na torte bude originálny tlačiarensky lis, ktorý so sebou prinesie a vy si to budete môcť samozrejme aj vyskúšať. Markéta Poskočilová študovala stredoveké techniky maľby prostredníctvom školy Accademia Santu Jacu. Majstri tejto akadémie študujú techniky priamo v gréckych kláštoroch, ktoré zachovávajú byzantské tradície. Na ktorých stavalo stredoveké umenie. Podujatie je vhodné pre základné a stredné školy.

knihy v stredoveku
Ako sa písali knihy v stredoveku? Zdroj: artstation.com

V piatok 8. marca sa v sídelnej budove dozviete aj odpovede na otázku Prečo je kniha hranatá? Je zameraná na dejiny písma a vznik knihy. “Naša historička vám popritom ukáže rôzne historické dokumenty a knihy – od stredovekých až po 19. storočie. No a keďže sme v Martine, budete mať možnosť nahliadnuť do vzácnej Kroniky Jána z Turca z roku 1488 – knihy, kde sa po prvýkrát v písanej podobe zobrazuje slovo „Slovák“ (zlowacko),” približuje piatkový program Katarína Štefanides Mažáriová. Podujatie je vhodné pre základné a stredné školy.

Slovenská národná knižnica ponúka aj výstavy

Týždeň slovenských knižníc sľubuje aj výstavy. Ponúka ich aj Slovenská národná knižnica. V Literárnom múzeu si môžete pozrieť až do mája 2024 aktuálnu výstavu Slniečko v múzeu alebo Ako dosiahnuť na Slniečko. Slniečko je totiž náš najznámejší detský časopis a možno neuveríte, ale prvé číslo vyšlo v septembri 1927, teda takmer pred 100 rokmi.

Slniečko / Slovenská národná knižnica
Zdroj: SNK

Zaujímavý program nájdete aj v Aponiovskej knižnici. Tým je návštevnícky obľúbená výstava Gutenbergova knižnica. Zrod knihy je názov 8. ročníka výstavy Gutenbergova knižnica, ktorú každoročne pripravuje Slovenská národná knižnica v priestoroch Aponiovskej knižnice. Tentokrát sa jej návštevníci vrátia v čase až do obdobia, kedy vznikali inkunábuly, resp. prvotlače (prvé tlačené knihy). 

Apponyi knižnica / Oponice / Slovenská národná knižnica
Aponiovská knižnica patrila k najrozsiahlejším šľachtickým knižniciam. Konkurovať jej mohla len desiatka viedenských knižníc, napr. Liechtensteinova, Metternichova alebo Schwarzenbergova. Mala 30 000 zväzkov a dodnes je najkrajšou interiérovou knižnicou na Slovensku. Foto: SNK

Ďalší ročník obľúbenej výstavy Gutenbergova knižnica: Zrod knihy približuje Katarína Štefanides Mažáriová nasledovne:Tentokrát spoločne prenikneme hlboko histórie, až ku zrodu knihy a revolučného vynálezu kníhtlače. Cestou časom a históriou vás prevedie samotný Johann Gutenberg. Návštevníci uvidia množstvo zaujímavých a vzácnych kníh, ako aj proces tlače knihy v jej začiatkoch.

Prevratný vynález

Zrejme málokto si v dnešnej dobe uvedomuje, akým prevratným vynálezom bol tlačiarensky stroj, následný vznik takejto knihy a zmeny, ktoré priamo či nepriamo so sebou priniesli. Lebo kniha nie je len zhlukom popísaných papierov zviazaných do celku. Je to nástroj komunikácie a vzdelávania, šírenia pokroku, nových myšlienok a informácií. No a v neposlednom rade, keď prelistujeme knihy spred 400 – 500 rokov, vidíme, že mnohé z nich boli v tom čase aj umeleckými dielami.

Inkunábula z roku 1498.
Inkunábula z roku 1498. Foto: SNM

Mechanické rozmnožovanie písaného textu poznali už starí Číňania v 8. storočí a časom sa dostal aj do Európy. Keďže čínskych znakov bolo veľa, aj vznik knihy bol zdĺhavý. V Európe proces zdokonalil Johann Gutenberg tým, že zostavil stranu z písmen, ktoré sa dali voľne skladať a presúvať a tým vytvárať iný text. Tým sa tlač zrýchlila a stala sa lacnejšou pre objednávateľa. Knihy sa zrazu začali tlačiť vo vysokom náklade a neboli už také drahé. Zrazu sa stali dostupnejšie pre obyčajných aj menej majetných ľudí.

kníhtlač v 16. storočí
Kníhtlač v 16. storočí. Zdroj: Wikimedia Commons

Vstup na toto podujatie je spoplatnený. Organizované skupiny sa musia vopred nahlásiť telefonicky: 0915 851 883 alebo e-mailom: ondrej.somodi@snk.sk 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Vstup na podujatia je zdarma (okrem výstavy Zrod knihy). Z dôvodov obmedzenej kapacity sa väčšie skupiny musia nahlásiť vopred na telefónnom čísle: 043 2451 199, 2451 605 alebo 2451 240. Okrem bohatého programu už tradične ponúkame exkurzie v SNK s odborným výkladom. Návštevníci môžu využiť registráciu zdarma.

TS, Slovenská národná knižnica, www.snk.sk

Foto/zdroj: SNK

Koláž: Mária Kleinová

Redakciu informovala Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK

Posledná aktualizácia: 2024-03-07 (mk)

Karol Čálik
Culture Divadlo News Osobnosti Rozhovory Výročia

Výnimočný umelec Karol Čálik slávi okrúhle 80. narodeniny

Výnimočný umelec Karol Čálik oslávi 15. marca 2025 okrúhle 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti prinášame krátky rozhovor.

Read More
Kam za kultúrou? Tipy na podujatia od 17. marca 2025
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News PR

Kam za kultúrou? Tipy na podujatia od 17. marca 2025

Kam za kultúrou? Prinášame najnovší diel s tipmi na atraktívne kultúrne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť počas týždňa od pondelka 17. marca 2025.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News Odporúčame PR

Slovenský komorný orchester uvedie už v nedeľu Brandenburské koncerty

Marcový program Slovenskej filharmónie pokračuje. Slovenský komorný orchester uvedie už v nedeľu Brandenburské koncerty Johanna Sebastiána Bacha, ktorého 340. výročie narodenia si práve tento rok pripomíname.

Read More
Translate »