Novinky

Slovenská filharmónia dokončila obnovu strechy Reduty

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia

Budova bratislavskej Reduty žiari obnovená do krásy. Slovenská filharmónia už v decembri 2023 kompletne dokončila štvrtú etapu rekonštrukcie strechy Reduty, ako o tom Informovala médiá na tlačovej besede. Pre priaznivcov pritom pripravili aj jedinečný darček - brošňu a pre budúce generácie umiestnila do vázy na streche aj časovú skrinku.

Budova bratislavskej Reduty je národnou kultúrnou pamiatkou. Slovenská filharmónia ju rekonštruovala v etapách. V rokoch 2009 – 2012 prebehla rekonštrukcia budovy a v roku 2016 prešla rekonštrukciou aj Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie, ktorá využíva ako koncertnú sieň. Výška nákladov spomínanej rekonštrukcie sa vyšplhala na sumu 34 miliónov eur. V tomto období však rekonštrukciou neprešla strecha. Jej rekonštrukcia sa pripravovala od roku 2018. Storočná strecha bola už v havarijnom stave a na viacerých miestach zatekalo. “Malé práce sme si vedeli s pomocou odborníkov opraviť, no veľké poškodenie bez rekonštrukcie strechy by vyžadovalo navyše reštaurátorské, prípadne umelecko-remeselné opravy stien i stropu vrátane obnovy pozlátených štúk, čo by mohlo úplne zastaviť prevádzku inštitúcie. Tým by sa niekoľkonásobne predražila nevyhnutná oprava,” prezradil generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Strechu rekonštruovali dva roky

Verejné obstarávanie z februára 2022 na výber dodávateľa stavby „Rekonštrukcia strechy Reduty“ vyhrala spoločnosť HIMBUILDING, s.r.o. s celkovou cenou za dielo vo výške 1 595 000 € bez DPH, t. j. 1 914 000 € s DPH. Zmluva bola uzatvorená 30.03.2022. S prácami začali po ukončení koncertnej sezóny v tom istom roku, v júni 2022. Slovenská filharmónia stavbu realizovala ako investičnú akciu, registrovanú v RI MF SR, pod č. 42 868 – Rekonštrukcia strechy Reduty. Projektovú dokumentáciu spracoval Ing. Arch. Gabriel Drobniak ešte v roku 2018. Počas celého procesu budovu Reduty rekonštruovala Slovenská filharmónia za stáleho dozoru Krajského pamiatkového úradu Bratislava a zohľadňovali sa aj viaceré podmienky pamiatkarov.

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Obnovená opäť do krásy. Foto: Peter Brenkus

Rekonštrukcia strechy bratislavskej Reduty pozdĺž Mostovej ulice a Námestia Eugena Suchoňa spočívala v kompletnej výmene medenej krytiny. Tvorila ju kombinácia tašiek, plochých plechov a šesťuholníkových šablón. Táto časť strechy mala už 100 rokov a pri zmene súčasných klimatických podmienok a väčších rozdielov teplôt nemohla ďalej plniť svoju funkciu. Čoraz častejšie dochádzalo k pretrhávaniu a uvoľňovaniu jednoduchých spojov zástavok a posunom na lepenku kladených šablón. “V prípade nezrealizovania týchto prác by hrozilo nebezpečenstvo čoraz častejšieho pretekania zrážok najmä do Koncertnej siene SF. Zažili sme to už pri väčších búrkach, čím prichádzalo k znehodnocovaniu interiéru,” objasnil Marián Turner.

Slovenská filharmónia rekonštruovala pod drobnohľadom pamiatkárov

Výmenu potrebovala aj časť dreveného záklopu v rozsahu cca 20% plochy. Bolo nutné vymeniť drevený záklop strechy, tiež parozábranu, bauder a krytinu. Výmeny sa dočkali tiež okná v kopule, ktoré boli v nefunkčnom stave a okrasné prvky sa repasovali. Nového šatu sa dočkali aj remeselné medené figúry, ktoré sa na streche budovy Slovenskej filharmónie nachádzajú v exponovaných bodoch akými sú nárožie, vrcholnica či tympanón. Kvôli obnove ich museli najprv demontovať, následne repasovať a znovu osadiť na pôvodné miesto. Slovenská filharmónia zrekonštruovala aj časť tamburu kupoly, v ktorej je osadených 12 okien elipsovitého tvaru a ozdobné klampiarske prvky.

obnova strechy / Slovenská filharmónia
Obnovená strecha bratislavskej Reduty žiari novotou. Foto: Alexander Trizuljak

Celá rekonštrukcia strechy prebiehala v štyroch etapách. Práce na rekonštrukcii strechy sa začali v júni 2022 v poradí prvou etapou na časti strechy zo strany Mostovej ulice. Rekonštrukcia spočívala v kompletnej výmene medenej krytiny, ktorá je tvorená kombináciou tašiek, plochých plechov a šesťuholníkových šablón. Následne prebiehali práce na 2. a 3. etape, ktoré zahŕňali strechu nad Koncertnou sieňou SF a celú časť strechy z Mostovej ulice, ako aj strechu od nádvoria. Táto časť strechy je najzložitejšia a práce spočívali v kompletnej výmene medenej krytiny. Medenú krytinu tvorila kombinácia tašiek, plochých plechov a šesťuholníkových šablón. Obnovili sa aj figúry, vázy a vymenili sa okná na kupole. Celá rekonštrukcia bola ukončená 4. etapou, počas ktorej sa vymenila krytina na časti budovy z Námestia Eugena Suchoňa.

Obnova si vyžiadala navýšenie rozpočtu

Rozpočtovým opatrením zo dňa 15. decembra 2023 dostala Slovenská filharmónia z Ministerstva kultúry SR peniaze na dofinancovanie rekonštrukcie strechy Reduty v sume 258 915 € , ktoré boli použité na Dodatok č. 2 k Rámcovej zmluve na vykrytie indexácie nákladov na materiály a práce. Žiadosť o toto dofinancovanie mala Slovenská filharmónia podanú už dlhšiu dobu, nakoľko sa snažila stavbu pred záverom roka 2023 dokončiť. 

Článok pokračuje pod reklamou

Dofinancovanie sa týkalo požiadavky, ktorú si dodávateľ stavby uplatnil v súlade so zákonom a s uzatvorenou zmluvou, ako indexáciu nákladov na materiály i práce, s použitím indexu nárastu cien stavebných prác, materiálov a výrobkov, na základe aktuálnych údajov Štatistického úradu SR, vo výške 258 914,32 € s DPH. „So všetkým stála rekonštrukcia strechy 2,9 milióna aj s indexovanou sumou,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Slovenská filharmónia rozkvitla do krásy aj pre ďalšie generácie

Slovenská filharmónia kompletne dokončila rekonštrukciu strechy Reduty v decembri 2023 s pridelenými prostriedkami z Ministerstva kultúry SR v plnej a garantovanej kvalite, zabezpečujúcej ochranu celej budovy na ďalšie dlhé desaťročia.

Časová schránka Slovenskej filharmónie
Časová schránka Slovenskej filharmónie pre ďalšie generácie

Slovenská filharmónia sídli v budove, ktorá je štátnym majetkom. Je národnou kultúrnou pamiatkou a my sme správcovia tohto architektonického skvostu. Snažíme sa oňho starať, ako sa najlepšie dá. Je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby to bol nielen funkčný stav, ale aby bol aj krásny a hodnotný po tej stránke, ktorú od nás žiada pamiatkový úrad alebo úrad hodnoty za peniaze, resp. všetky inštitúcie, ktoré sa o túto stavbu právom zaujímajú, pretože ona je jednou z naj, ktorú Slovenská republika má. Myslím si, že Slovenská filharmónia sa o rekonštrukciu strechy veľmi dobre postarala a veríme, že môže ďalších 100 rokov dobre fungovať. Pre zaujímavosť, je na nej vymenených 70 000 škridiel, je to poctivá meď, sú tam vymenené trámy, nové drevené konštrukcie, klampiarske práce a toto všetko mohli ľudia z ulice počas dvoch rokov sledovať. Sme na to pyšní, veríme, že odovzdáme túto kultúrnu pamiatku aj ďalej a po 100 rokoch môžu ľudia konštatovať, ako bola dobre urobená, povedal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Na strechu Slovenskej filharmónii umiestnili aj časovú schránku

Do repasovanej vázy na novozrekonštruovanej časti medenej strechy Slovenskej filharmónie ešte na konci augusta  umiestnili časovú schránku. „Uložili sme do nej viaceré dokumenty o inštitúcii, rekonštrukcii strechy aj celej budovy. Súčasťou časovej schránky, odkazu pre ďalšie generácie,  je aj báseň Po dňoch od Ľuboslava Adamuščina,” priblížila nám Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Kúsok Reduty so sebou

Nová medená strecha žiari z každej strany mesta. “Časť starej strechy mala neuveriteľných 100 rokov. Práve z nej sme v spolupráci s výtvarníčkou Máriou Hriešik Nepšinskou a Duálnou akadémiou, z.z.p.o. vyrobili limitovanú edíciu brošní pre dámy aj pánov, ktoré dýchajú históriou prvej hudobnej inštitúcie v hlavnom meste. Kúsok nás ste si odniesli do vašich domovov a sŕdc,” hovorí Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak / archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »