Novinky

Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu – DOBRO. Hry Laca Keratu

Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu

Pondelok 27. júna 2022 patril v Divadelnom ústave slávnostnému uvedeniu novej knihy. Tentoraz do života uviedli zborník s jedenástkou hier známeho slovenského režiséra, dramaturga, herca i autora, Ladislava Keratu. Okrem autora, ktorý v tento deň oslavoval meniny, svoj sviatok mali aj všetci milovníci dramatického žánru i humoru.

Divadelný ústav len nedávno vydal zbierku „politických hier“ Viliama Klimáčka. Teraz prichádza s ďalšou publikáciou divadelných hier slovenského autora. V pondelok 27. 6. 2022 o 17.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave slávnostne do života uviedli publikáciu Laca Keratu DOBRO. Hry. Súčasťou prezentácie boli tri ukážky z divadelných hier Laca Keratu. Účinkovali v nich Jakub Rybárik, moderátorka večera Lucia Hurajová i autor Laco Kerata. Podvečer sa niesol v znamení priateľskej i slávnostnej atmosféry. Nechýbal príťažlivý a láskavý humor, priestor na zábavu i zamyslenie. Korunou bola aj príjemná debata zúčastnených hostí s autorom v kuloároch pred a po slávnostnom programe prezentácie.

Lucia Hurajová a Laco Kerata / Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu
Lucia Hurajová a Laco Kerata počas slávnostného uvedenia novinky DOBRO. Hry. Foto: Silvia Mária Petrovits

Novinka z vydavateľstva Divadelného ústavu

Laco Kerata je „pojem“, pri ktorom sa vybaví charizmatický herecký protagonista i autor s osobitým groteskným štýlom. Jeho hry disponujú keratovsky charakteristickým nadhľadom a groteskným prístupom. Všetky tieto atribúty nachádzame aj v jedenástke divadelných a rozhlasových hier, ktoré v reprezentačnom priereze vydal Divadelný ústav.

Autor si vydanie svojich hier Divadelným ústavom veľmi pochvaľuje. „Takéto vydanie hier v Divadelnom ústave sa prihodí asi len raz za život. Je to dobrý, hrejivý pocit, keď sa pozriem na túto knihu. V každom prípade dáva možnosť režisérom možnosť s tým ďalej pracovať, prípadne dramaturgom, manažéri,“ prezradil nám autor, režisér a dramatik Laco Kerata.

Laco Kerata
Autor Ladislav Kerata. Zdroj: Divadelný ústav

Meno Laca Keratu je spojené s avantgardným divadlom STOKA. Založil ho v roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom. Pôsobil v ňom až do roku 2002 ako herec a spoluautor. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Sám je už roky etablovaným autorom divadelných hier, románov, poviedok či poézie. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Vydal zbierky poézie a na konte má knihy poviedok, zbierky drámy a viaceré romány.  Dvakrát sa stal finalistom prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Ako režisér a dramaturg pracuje v Slovenskom rozhlase.

Reprezentačný prierez tvorbou Laca Keratu

Jedenásť Keratových hier v zborníku DOBRO dokumentuje autorovu cestu od abstraktných domén absurdnosti existencie k širšej spoločenskej perspektíve. Nechýba v nej reflexia spoločnosti či kultúrnych zmien. Na jednej strane využíva tradičnejšie symetrické estetické formy, inokedy komplikovanejšie i modernejšie.

Pre zábavu i zamyslenie divákov. Také sú hry Laca Keratu

Ako sám autor hovorí: „Dobro je zbierka mojich divadelných, ale aj rozhlasových hier. Tie hry píšem s vedomím, že chcem, aby si herci dobre zahrali, aby ich prípadní režiséri dobre zinscenovali. Vždy chcem, aby sa na predstavení ľudia v prvom rade tak trošku bavili, ale potom mali priestor na to, aby sa mohli zamyslieť.“ Spoločnou črtou však zostáva groteskný až absurdný humor divadla Stoka a jeho nástupníckych súborov. Aký je ich spoločný lejtmotív? Ako by ich autor čitateľov priblížil v niekoľkých vetách? „Všetky hry sú v tragikomickej polohe. V prvom rade vyznievajú akoby smiešne, ale v druhom rade ide o vážne témy. Je tam veľa negatívnych postáv, no nie preto, že negatívne postavy milujem. Chcem ukázať čitateľovi, divákov i poslucháčovi, že mňa tiež takéto typy ľudí štvú. Je to istým spôsobom aj moja komunikácia s čitateľom, divákom či poslucháčom. Svojím spôsobom je to absurdný svet. Hoci sa hovorí, že máme taký či onaký život, vlastne je dosť absurdným. Takže sa nebojím byť ani ja dostatočne absurdným aj v dráme,“ približuje autor.

Dobro.Hry

Detail publikácie

  • Názov: Dobro. Hry
  • Autor: Laco Kerata
  • Obsiahnuté hry: CHROBÁCI V KRABICI (1996), KVAPKY (2004), VEČERA NAD MESTOM (1997), CESTA NA SVADBU TETY ANNY (2008), NA HLADINE (1995), FANTÁZIA (2010), NEDEĽA (2011), DOBRO (2017), POSLEDNÝ DEŇ V ROKU (2016), ÚZKA IZBA (2017), VELVET (2019)
  • Vydavateľ: Divadelný ústav, Bratislava
  • Edícia: Slovenská dráma
  • Rok vydania: 2022
  • Počet strán: 466
  • Rozmer: 135 x 200 mm, brožovaná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 978-80-8190-080-8
 
Cena: 16,00 EUR

Foto: Divadelný ústav, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav

One thought on “Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu – DOBRO. Hry Laca Keratu”

Comments are closed.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »