Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu – DOBRO. Hry Laca Keratu

Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu

Pondelok 27. júna 2022 patril v Divadelnom ústave slávnostnému uvedeniu novej knihy. Tentoraz do života uviedli zborník s jedenástkou hier známeho slovenského režiséra, dramaturga, herca i autora, Ladislava Keratu. Okrem autora, ktorý v tento deň oslavoval meniny, svoj sviatok mali aj všetci milovníci dramatického žánru i humoru.

Divadelný ústav len nedávno vydal zbierku „politických hier“ Viliama Klimáčka. Teraz prichádza s ďalšou publikáciou divadelných hier slovenského autora. V pondelok 27. 6. 2022 o 17.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave slávnostne do života uviedli publikáciu Laca Keratu DOBRO. Hry. Súčasťou prezentácie boli tri ukážky z divadelných hier Laca Keratu. Účinkovali v nich Jakub Rybárik, moderátorka večera Lucia Hurajová i autor Laco Kerata. Podvečer sa niesol v znamení priateľskej i slávnostnej atmosféry. Nechýbal príťažlivý a láskavý humor, priestor na zábavu i zamyslenie. Korunou bola aj príjemná debata zúčastnených hostí s autorom v kuloároch pred a po slávnostnom programe prezentácie.

Lucia Hurajová a Laco Kerata / Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu - DOBRO. Hry Laca Keratu
Lucia Hurajová a Laco Kerata počas slávnostného uvedenia novinky DOBRO. Hry. Foto: Silvia Mária Petrovits

Novinka z vydavateľstva Divadelného ústavu

Laco Kerata je „pojem“, pri ktorom sa vybaví charizmatický herecký protagonista i autor s osobitým groteskným štýlom. Jeho hry disponujú keratovsky charakteristickým nadhľadom a groteskným prístupom. Všetky tieto atribúty nachádzame aj v jedenástke divadelných a rozhlasových hier, ktoré v reprezentačnom priereze vydal Divadelný ústav.

Autor si vydanie svojich hier Divadelným ústavom veľmi pochvaľuje. „Takéto vydanie hier v Divadelnom ústave sa prihodí asi len raz za život. Je to dobrý, hrejivý pocit, keď sa pozriem na túto knihu. V každom prípade dáva možnosť režisérom možnosť s tým ďalej pracovať, prípadne dramaturgom, manažéri,“ prezradil nám autor, režisér a dramatik Laco Kerata.

Laco Kerata
Autor Ladislav Kerata. Zdroj: Divadelný ústav

Meno Laca Keratu je spojené s avantgardným divadlom STOKA. Založil ho v roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom. Pôsobil v ňom až do roku 2002 ako herec a spoluautor. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Sám je už roky etablovaným autorom divadelných hier, románov, poviedok či poézie. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Vydal zbierky poézie a na konte má knihy poviedok, zbierky drámy a viaceré romány.  Dvakrát sa stal finalistom prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Ako režisér a dramaturg pracuje v Slovenskom rozhlase.

Reprezentačný prierez tvorbou Laca Keratu

Jedenásť Keratových hier v zborníku DOBRO dokumentuje autorovu cestu od abstraktných domén absurdnosti existencie k širšej spoločenskej perspektíve. Nechýba v nej reflexia spoločnosti či kultúrnych zmien. Na jednej strane využíva tradičnejšie symetrické estetické formy, inokedy komplikovanejšie i modernejšie.

Pre zábavu i zamyslenie divákov. Také sú hry Laca Keratu

Ako sám autor hovorí: „Dobro je zbierka mojich divadelných, ale aj rozhlasových hier. Tie hry píšem s vedomím, že chcem, aby si herci dobre zahrali, aby ich prípadní režiséri dobre zinscenovali. Vždy chcem, aby sa na predstavení ľudia v prvom rade tak trošku bavili, ale potom mali priestor na to, aby sa mohli zamyslieť.“ Spoločnou črtou však zostáva groteskný až absurdný humor divadla Stoka a jeho nástupníckych súborov. Aký je ich spoločný lejtmotív? Ako by ich autor čitateľov priblížil v niekoľkých vetách? „Všetky hry sú v tragikomickej polohe. V prvom rade vyznievajú akoby smiešne, ale v druhom rade ide o vážne témy. Je tam veľa negatívnych postáv, no nie preto, že negatívne postavy milujem. Chcem ukázať čitateľovi, divákov i poslucháčovi, že mňa tiež takéto typy ľudí štvú. Je to istým spôsobom aj moja komunikácia s čitateľom, divákom či poslucháčom. Svojím spôsobom je to absurdný svet. Hoci sa hovorí, že máme taký či onaký život, vlastne je dosť absurdným. Takže sa nebojím byť ani ja dostatočne absurdným aj v dráme,“ približuje autor.

Dobro.Hry

Detail publikácie

  • Názov: Dobro. Hry
  • Autor: Laco Kerata
  • Obsiahnuté hry: CHROBÁCI V KRABICI (1996), KVAPKY (2004), VEČERA NAD MESTOM (1997), CESTA NA SVADBU TETY ANNY (2008), NA HLADINE (1995), FANTÁZIA (2010), NEDEĽA (2011), DOBRO (2017), POSLEDNÝ DEŇ V ROKU (2016), ÚZKA IZBA (2017), VELVET (2019)
  • Vydavateľ: Divadelný ústav, Bratislava
  • Edícia: Slovenská dráma
  • Rok vydania: 2022
  • Počet strán: 466
  • Rozmer: 135 x 200 mm, brožovaná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 978-80-8190-080-8
 
Cena: 16,00 EUR

Foto: Divadelný ústav, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav

One thought on “Slávnostne uviedli novinku Divadelného ústavu – DOBRO. Hry Laca Keratu”

Comments are closed.

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »