Keď sa spieva Requiem

Requiem

Pamiatku (ne)dávno zosnulých si možno pripomenúť aj hudbou. Presvedčili nás o tom už koncom minulého týždňa v dušičkovom predstihu. Najčastejšie Mozartovým REQUIEM. Slovo Requiem je začiatočné slovo latinskej modlitby Requiem aeternam (Odpočinutie večné).

Bratislavskou Katedrálou sv. Martina znelo Mozartovo Requiem 29. októbra 2021 v podaní sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti (Salzburger Konzertgesellschaft): Marelize Gerber (AT) – soprán, Elsa Giannoulidou (GR) – alt, Matúš Šimko a.h. – tenor a Gebhard Hegmann (AT) – bas.  Sprevádzal ich Orchester 1756 a Chorus XVII pod taktovkou rakúskeho dirigenta Konstantina Hillera. Otvorili tým 8. ročník Bratislava Mozart Festival.

Tiež Severočeská galéria výtvarného umenia v Litoměriciach venovala koncert pamiatke zosnulých. V kostole Zvestovania Panny Márie bol 30. októbra koncert Requiem Gabriela Faurého. Publikum si ho mohlo vypočuť pod taktovkou Kolomana Polaka v podaní sólistov Moniky Helisovej a Nikolaya Nekrasova, Auscha Chor a Ensemble Nova.

To Brahmsovo i Mozartovo znelo 31. októbra nielen v brnianskej Katedrále sv. Petra a Pavla v podaní telesa Czech virtuosi, ale aj už tradične v olomouckom chráme sv. Mórica.     

Mozartov zádušný evergreen

Requiem NR

Najmä prvý novembrový týždeň bude v znamení hudobných spomienok. Večer v deň Pamiatky zosnulých patrí v nitrianskom františkánskom kostole zádušnej liturgii hudobne sprevádzanej veľkolepou Missa Requiem Wolfganga Amadea Mozarta. Zaznie v podaní Nitrianskeho komorného orchestraVokálneho ansámbla ZOE. Na organe bude hrať Lucia Vaňková. Medzi účinkujúcimi bude sopranistka Hilda Gulyás, altistka Jarmila Balážová, tenorista Matúš Šimko a basista Dávid Harant. Omšu v tento deň bude Mozartova Missa Requiem sprevádzať aj v pražskom Chráme Matky Božej před Týnem.  No ocitá sa aj na programe koncertu v dejvickom kostole Cirkvi československej husitskej. Rovnako si ju vypočujú aj v brnianskom Červenom kostole, kde koncert 2. novembra venovali obetiam pandémie.

Dušičkový záver jesennej Galérie hudby 2021

Asi najviac spomienkových koncertov naplánovali na 4. novembra. V Nitre sa v koncertnej sále Župného domu sa predstaví sláčikové kvarteto Miro Tóth&Dystopic Requiem Quartet. Odohrá svoj program s názvom Black Angels Songs. Zároveň sa ním zavŕši jesenná časť cyklu Galéria hudby 2021.

O tom, že rôzne telesá, kultúrne inštitúcie i chrámy rôznych denominácií venujú pamiatke zosnulých aj hudobné spomienky svedčia i koncerty. Mozartovo Requiem odznie aj vo viedenskom Karlskirche. V Brne zase Faurého

Svetová premiéra s dušičkovou tematikou

Týždeň spomienok pokračuje v Žiline svetovou premiérou Requiem slovenského skladateľa a aranžéra Mariána Kittnera. Inšpiráciou pri jeho komponovaní mu bolo Dvořákovo Requiem. Venoval ho pamiatke Petra Martinčeka, významného slovenského skladateľa.  Dielo reflektuje kultúrne a duchovné hodnoty formou vnútorného stíšenia a upokojenia. Štátny komorný orchester Žilina uvádza Kittnerovo Requiem v hudobnom naštudovaní dirigenta Rastislava Štúra so známymi opernými spevákmi a speváckym zborom Lúčnica (Elena Matušová, zbormajsterka). Sólistami večera budú sopranistka Mária Porubčinová, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Juraj Kuchar, a barytonista Tomáš  Šelc.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »