Keď sa spieva Requiem

Requiem

Pamiatku (ne)dávno zosnulých si možno pripomenúť aj hudbou. Presvedčili nás o tom už koncom minulého týždňa v dušičkovom predstihu. Najčastejšie Mozartovým REQUIEM. Slovo Requiem je začiatočné slovo latinskej modlitby Requiem aeternam (Odpočinutie večné).

Bratislavskou Katedrálou sv. Martina znelo Mozartovo Requiem 29. októbra 2021 v podaní sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti (Salzburger Konzertgesellschaft): Marelize Gerber (AT) – soprán, Elsa Giannoulidou (GR) – alt, Matúš Šimko a.h. – tenor a Gebhard Hegmann (AT) – bas.  Sprevádzal ich Orchester 1756 a Chorus XVII pod taktovkou rakúskeho dirigenta Konstantina Hillera. Otvorili tým 8. ročník Bratislava Mozart Festival.

Tiež Severočeská galéria výtvarného umenia v Litoměriciach venovala koncert pamiatke zosnulých. V kostole Zvestovania Panny Márie bol 30. októbra koncert Requiem Gabriela Faurého. Publikum si ho mohlo vypočuť pod taktovkou Kolomana Polaka v podaní sólistov Moniky Helisovej a Nikolaya Nekrasova, Auscha Chor a Ensemble Nova.

To Brahmsovo i Mozartovo znelo 31. októbra nielen v brnianskej Katedrále sv. Petra a Pavla v podaní telesa Czech virtuosi, ale aj už tradične v olomouckom chráme sv. Mórica.     

Mozartov zádušný evergreen

Requiem NR

Najmä prvý novembrový týždeň bude v znamení hudobných spomienok. Večer v deň Pamiatky zosnulých patrí v nitrianskom františkánskom kostole zádušnej liturgii hudobne sprevádzanej veľkolepou Missa Requiem Wolfganga Amadea Mozarta. Zaznie v podaní Nitrianskeho komorného orchestraVokálneho ansámbla ZOE. Na organe bude hrať Lucia Vaňková. Medzi účinkujúcimi bude sopranistka Hilda Gulyás, altistka Jarmila Balážová, tenorista Matúš Šimko a basista Dávid Harant. Omšu v tento deň bude Mozartova Missa Requiem sprevádzať aj v pražskom Chráme Matky Božej před Týnem.  No ocitá sa aj na programe koncertu v dejvickom kostole Cirkvi československej husitskej. Rovnako si ju vypočujú aj v brnianskom Červenom kostole, kde koncert 2. novembra venovali obetiam pandémie.

Dušičkový záver jesennej Galérie hudby 2021

Asi najviac spomienkových koncertov naplánovali na 4. novembra. V Nitre sa v koncertnej sále Župného domu sa predstaví sláčikové kvarteto Miro Tóth&Dystopic Requiem Quartet. Odohrá svoj program s názvom Black Angels Songs. Zároveň sa ním zavŕši jesenná časť cyklu Galéria hudby 2021.

O tom, že rôzne telesá, kultúrne inštitúcie i chrámy rôznych denominácií venujú pamiatke zosnulých aj hudobné spomienky svedčia i koncerty. Mozartovo Requiem odznie aj vo viedenskom Karlskirche. V Brne zase Faurého

Svetová premiéra s dušičkovou tematikou

Týždeň spomienok pokračuje v Žiline svetovou premiérou Requiem slovenského skladateľa a aranžéra Mariána Kittnera. Inšpiráciou pri jeho komponovaní mu bolo Dvořákovo Requiem. Venoval ho pamiatke Petra Martinčeka, významného slovenského skladateľa.  Dielo reflektuje kultúrne a duchovné hodnoty formou vnútorného stíšenia a upokojenia. Štátny komorný orchester Žilina uvádza Kittnerovo Requiem v hudobnom naštudovaní dirigenta Rastislava Štúra so známymi opernými spevákmi a speváckym zborom Lúčnica (Elena Matušová, zbormajsterka). Sólistami večera budú sopranistka Mária Porubčinová, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Juraj Kuchar, a barytonista Tomáš  Šelc.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »