Novinky

Poznáme víťazov ceny Esprit Jazz Awards 2021

Esprit 2021

Slovenský jazz mal sviatok. Už deviatykrát vybrali fanúšikovia jazzu a odborná porota šestnástku najlepších jazzových albumov vydaných v roku 2020. Hľadal sa však ten úplne najlepší.

Slávnostný večer udeľovania cien ESPRIT spojený s trojicou koncertných vstupov aj niektorých nominovaných finalistov prebehol 14. septembra 2021 v budove bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava. Víťazom  Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit Jazz Awards 2021 sa stal David Kollar a Arve Henriksen s albumom ,,Unexpected Isolation“ a Cenu verejnosti získal s podielom 41,12 % diváckych hlasov Samuel Marinčák s albumom „Reflection of my Soul“.

Divadlo P. O. Hviezdoslava sa stalo chrámom jazzu

V publiku neboli len interpreti a nominovaní umelci, ale aj nadšení poslucháči jazzu. Tí sedeli aj pri rádiových prijímačoch naladení na vlny Rádia Devín počas live prenášaného koncertu, a rovnako aj pred obrazovkami najrôznejších zariadení, keďže galavečer sa streamoval online na portáli jazz.sk. Poslucháči si tak nielen v sále Divadla P. O. Hviezdoslava prišli na svoje.  

Ikonicky naaranžovanému javisku s prichystanými nástrojmi dominovala veľká LED obrazovka, zobrazujúca nápis Esprit a sošku pripravenú pre víťaza Esprit Jazz Awards 2021. Príchod moderátora večera Petra Šarkana Nováka na pódium sprevádzal za potlesku prítomných aj známy Passion Dance od McCoy Tynera v bigbandovom prevedení ako džingel.  Na úvod dostal priestor organizátor podujatia Boris Čellár.

Young Slovak Jazz Generation: trio virtuóznych klaviristov na galavečere

Následne moderátor odprezentoval prvú tretinu nominovaných jazzových albumov spolu s krátkymi ukážkami z ich tvorby a program pokračoval prvým koncertným vstupom s trojicou talentovaných klaviristov podieľajúcich sa na tvorbe nominovaného albumu ,,Young Slovak Jazz Generation“ sprevádzaných ďalšími nominovanými hudobníkmi.  Ako prvý prišiel na scénu a za klavír mladý klavirista Ján Rigó.  Veľmi rytmicky a priam až virtuózne zahájil autorským rythm changes s názvom  Inspired By Bud koncertnú časť slávnostného galavečera.

Esprit
Ján Rigó počas vystúpenia. Foto: Jazz.sk/livestream
Esprit
Vynikajúci klavirista Andrej Farkaš počas galavečera. © Jazz.sk/Livestream

Výnimkou neboli ani jeho dvaja parťáci, ktorí ho o chvíľu vystriedali pri klavírnom krídle.

Alan Bartuš a Andrej Farkaš sa predstavili s ich virtuóznou modernou a straight-aheadovou improvizáciou. Divákov presvedčili svojou virtuóznou hrou (chromatika, behy, skoky) a osvojeným jazzovým jazykom. S prvým koncertným blokom bolo hľadisko veľmi spokojné a odmenilo ich búrlivým potleskom.  Nominovaný album ,,Young Slovak Jazz Generation“ predstavil zástupca labelu Real Music House, z dielne ktorého album pochádza. Rozhovoril sa o motivácií pustiť sa do spolupráce s mladými umelcami.

Slovenské ľudové piesne v džezovom aranžmáne

Predtým než začal druhý koncertný vstup, vypočuli sme si ďalšiu sériu nominovaných albumov. Na javisku sa objavuje formácia skladateľa a klaviristu Pavla Bodnára (Pavol Bodnár & Friends).  V jazzovom šate  sme počuli aranžmány slovenských ľudových piesní, v ktorých sa pôvodná ľudová melódia a texty nádherne snúbila s kompozičnými prostriedkami a improvizáciami typickými pre jazz a klasickú hudbu. K ich výberu ho motivovala dcéra, muzikoetnologička, ako aj jeho túžba experimentovať. Zaznela štvorica piesní z nominovaného albumu “Džez a hory“: Vandrovali páni, Okolo mlýna červená hlina, Kerá je ta hviezdička má či Horenka hora

Podmanivé melódie a fantasticky interpretované aranžmány ľudových piesní, súhra na scéne, štýlové gitarové, klavírne a basgitarové sóla i a nenásilný, prirodzený, ale aj oduševnený spevácky prejav Petra Adamova, znamenali elánom sršiaci umelecký zážitok.

Esprit
Spevák Peter Adamov s formáciou Pavol Bodnár & Friends na galavečere Esprit nadchli divákov. Foto: Jazz.sk/Livestream

Cenu verejnosti prevzal v zastúpení

Program pokračoval predstavením poslednej série nominovaných albumov, videopozdravom člena poroty a významného jazzmana Billa Ramsaya z Herbie Hancock Institute  a vyhlásením Ceny verejnosti Esprit. Meno oceneného sme už poznali, keďže ho organizátori prezradili už pár dní vopred. Do hlasovania sa zapojilo vyše 400 hlasov a o víťazovi – Samuelovi Marinčákovi rozhodlo  41,12 % získaných  hlasov. Ocenenie prevzal jeho profesor, Matúš Jakabčic.    

Esprit
Profesor Matúš Jakabčic prevzal ocenenie - grafiku Ceny verejnosti za Samuela Marinčáka. Foto: Jazz.sk/Livestream

Explózia energie v réžii Lukáš Oravec Orchestra

Koncertnú časť večera uzavrelo zoskupenie Lukáš Oravec Orchestra. Trubkár, skladateľ, aranžér a frontman skupiny Lukáš Oravec predstavil  spolu s trinásťčlenným internacionálnym orchestrom skladby trojice autorov, pochádzajúce zo svojej aktuálnej nahrávky Light of Blue. Poslucháčovi bolo už po pár taktoch jasné, že teleso – a najmä jeho sólisti – disponujú veľkou muzikalitou, brilantnými výkonmi a skvelou schopnosťou kompaktne fungovať. Poslucháčov nadopoval vitálnou energiou.

Esprit
Multinacionálny Lukáš Oravec Orchestra na pódiu exceloval. Foto: Jazz.sk/Livestream

Videopozdravy spoza Veľkej mláky

Aby gradovali nedočkavosť poslucháčov predchádzali vyhláseniu absolútneho víťaza Esprit Jazz Awards dva videopozdravy. Prvý bol  Rudy Royston, čestný člen poroty preberajúci záštitu nad tohtoročným oceňovaním. Druhým bol autor grafiky pre Cenu verejnosti a sošky v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty, významný akademický sochár, Juraj Čutek.

Rozhodovala medzinárodná porota

Postupne sme sa prepracovali k vyhláseniu laureáta. Obálku s jeho menom zverili organizátori multi-žánrovej legende hudobnej scény, basgitaristovi a kontrabasistovi Jurajovi Griglákovi. Po chvíľke napätia sme sa dozvedeli dlho očakávané meno.

Esprit Jazz Awards sa teší medzinárodnému záujmu. Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), združujúca jazzových nadšencov z celého sveta. O víťazovi rozhodovala opäť medzinárodná porota, v zložení Rudy Royston, Will Ramsay (Herbie Hancock Institute, USA), David Torreblanca zo Švajčiarska (Montreaux Jazz festival), Poliak Daniel Ryciak (Śląski Jazz Club), český zástupca Jakub Zítko (Klub Jazz DOCK),  Litovčanka Judita Bartoševičienė (Vilnious MAMA JAZZ FESTIVAL), za rakúsku ORF Johann Kneihs, z Katedry Muzikológii FiF UK Yvetta Kajanová, za portál Jazz.sk Peter Baláž a Nemec Steffen Wilde (Tonne Jazz Club).

Spoznali sme víťaza Esprit Jazz Awards 2021

Esprit
David Kollar, víťaz Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit Jazz Awards 2021. Foto: Jazz.sk/Livestream

Víťazom  Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit Jazz Awards 2021 sa stal David Kollar a Arve Henriksen s albumom ,,Unexpected Isolation“.

One thought on “Poznáme víťazov ceny Esprit Jazz Awards 2021”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »