Novinky

Ponitrianske múzeum uvádza Spomienkový večer na PhDr. Štefana Rakovského

Spomienkový večer na PhDr. Štefana Rakovského

Ponitrianske múzeum v Zlatých Moravciach prináša spomienkový večer venovaný svojmu zakladateľovi PhDr. Štefanovi Rakovskému, ktorý sa systematicky venoval aj Jankovi Kráľovi. Podujatím nadväzuje na aktuálnu výstavu, ktorú môžete navštíviť do konca marca 2023.

Spomienkový večer venovaný zakladateľovi zlatomoraveckého múzea PhDr. Štefanovi Rakovskému sa uskutoční v piatok 9.12.2022 o 15,30 hod. v priestoroch Mestského strediska kultúry a športu Zlaté Moravce. Zaspomínať si prídu jeho syn Ing. Štefan Rakovský, PhD., jeho žiaci – pedagogička Anna Dvončová a Ing. Jozef Esterka. Debatovať budú s Vierou Tomovou, lektorkou Múzea v Zlatých Moravciach.

Oživil pamiatku Janka Kráľa

Podujatím nadväzuje Ponitrianske múzeum na aktuálnu výstavu Štefan Rakovský – mecenáš zlatomoraveckého múzea, ktorú môžete navštíviť do 28. 3. 2023. Výstava predstavuje život a dielo pedagóga, historika, múzejníka, zakladateľa a dlhoročného riaditeľa Múzea v Zlatých Moravciach – PhDr. Štefana Rakovského. Prispel k oživeniu Tekovského múzea, ktoré po otvorení v roku 1955 aj 30 rokov viedol. Za svoju dlhoročnú prácu na poli kultúry získal Dr. Rakovský viaceré ocenenia. Tento priekopník archeologického a historického bádania v oblasti Zlatých Moraviec sa zaslúžil aj o oživenie pamiatky básnika Janka Kráľa. Náš článok o  básnikovi ako aj výstave Spomienka na Janka Kráľa v Ponitrianskom múzeu v Zlatých Moravciach si môžete prečítať TU.  

Zdroj: Ponitrianske múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-08 (mk) ***

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »