Výberové konanie ministerstva kultúry na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa/generálnej riaditeľky Národného osvetového centra sa skončilo. Národné osvetové centrum má nového generálneho riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania. Stal sa ním Mgr. Erik Kriššák.
Národné osvetové centrum je profesionálnou organizáciou s viac ako 60-ročnou históriou. Patrí pod rezort Ministerstva kultúry SR. Vzniklo v roku 1958. Jeho poslaním organizácie je odborná, metodická, koordinačná, teoretická, analytická, informačná, dokumentačná a konzultačná činnosť v kultúrno-osvetovej oblasti. K činnosti patrí aj výskum a realizácia štátneho štatistického zisťovania v oblasti kultúry, vyhlasovanie, odborné a metodické riadenie, koordinácia a financovanie realizácie postupových súťaží a prehliadok v oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby. Ďalšou z oblasti činnosti je tiež realizácia profesijného a občianskeho vzdelávania v oblasti kultúry. Ministerstvo kultúry SR hľadalo preň nového generálneho riaditeľa či generálnu riaditeľku. Výberové konanie skončilo úspešne až v novembri. Víťazne z neho vzišiel Mgr. Erik Kriššák, ktorý celý svoj profesionálny život pôsobí v kultúre.
Výberové konanie vypísali ešte v júni
Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie 10. júna 2022, ako sme vás vtedy informovali. Ako je zvykom, aj toto výberové konanie sa riadilo pravidlami smernice MK SR č. 8/2021 o výberových konaniach, ktorá garantuje férový, otvorený a transparentný postup. Do výberového procesu dostal rezort kultúry do stanoveného termínu (31. júla 2022) tri prihlášky. A to konkrétne od dvoch kandidátok a jedného kandidáta: Jarmily Ištokovej, Veroniky Vasilovej a Erika Kriššáka. V septembri prebiehali hĺbkové pohovory s uchádzačmi i druhé kolo. To opäť vyplnilo posudzovanie a preverovanie doručených podkladov a výsledky, ktoré vyplynuli z pohovorov personalistky s uchádzačmi. Aj toto kolo prebiehalo na pôde Ministerstva kultúry. Verejné vypočutie sa podľa zápisnice konalo vo Dvorane Ministerstva kultúry SR 3. novembra 2022. Len deň predtým z procesu zo zdravotných dôvodov odstúpila uchádzačka Jarmila Ištoková. Počas verejného vypočutia sa členom komisie, ale aj verejnosti, nakoniec predstavili jedna kandidátka a jeden kandidát.
Národné osvetové centrum pozná nového generálneho riaditeľa. Je ním Erik Kriššák.
V zmysle smernice MK SR č. 8/2021 zverejnili na podstránke výberového konania Generálny riaditeľ/generálna riaditeľka – Národné osvetové centrum zápisnicu z výberového konania a tiež videozáznam z verejného vypočutia. V zápisnici nájdete aj bodové a slovné hodnotenie oboch uchádzačov členmi výberovej komisie. O výsledku sa rozhodlo 3. novembra 2022 na rokovaní výberovej komisie, ktorú viedol predseda výberovej komisie Radoslav Ragač. Výberová komisia po neverejnom a verejnom vypočutí (21. októbra 2022 a 3. novembra 2022) na základe bodového hodnotenia odporučila ministerke kultúry Natálii Milanovej vymenovať do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra uchádzača Erika Kriššáka.
Ministerka kultúry sa po preštudovaní zápisnice z výberového konania s výsledkom výberového konania a odporúčaním výberovej komisie stotožnila a do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra vymenuje Erika Kriššáka.
Kto je Erik Kriššák?
Mgr. Erik Kriššák pôsobí po celý svoj profesionálny život v kultúre. Od roku 2020 dočasne vedie Národné osvetové centrum. Aj predtým pôsobil v riadiacich pozíciách, a to v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve, v Národnom osvetovom centre, na Ministerstve kultúry SR a v Slovenskom filmovom ústave. Absolvoval vysokoškolské vzdelanie na Katedre knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako hodnotiteľ alebo ako člen projektového tímu vo viacerých projektoch z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu (napr. „Kreatívne centrum Trnava“, grantový program Ars Bratislavensis, pre IROP PO3, „EDLocal“, „Antena“). Tiež bol členom mnohých pracovných skupín pre oblasť informatizácie a digitalizácie (napr. v rámci IROP, ako expert za SR v Expertnej skupine členských štátov EÚ pre digitalizáciu a digitálne uchovávanie).
Zdroj: TS Ministerstvo kultúry SR
*** Aktualizácia: 2022-11-29 (adm) ***