Novinky

Národné osvetové centrum má nového generálneho riaditeľa

Národné osvetové centrum

Výberové konanie ministerstva kultúry na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa/generálnej riaditeľky Národného osvetového centra sa skončilo. Národné osvetové centrum má nového generálneho riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania. Stal sa ním Mgr. Erik Kriššák.

Národné osvetové centrum je profesionálnou organizáciou s viac ako 60-ročnou históriou. Patrí pod rezort Ministerstva kultúry SR. Vzniklo v roku 1958. Jeho poslaním organizácie je odborná, metodická, koordinačná, teoretická, analytická, informačná, dokumentačná a konzultačná činnosť v kultúrno-osvetovej oblasti. K činnosti patrí aj výskum a realizácia štátneho štatistického zisťovania v oblasti kultúry, vyhlasovanie, odborné a metodické riadenie, koordinácia a financovanie realizácie postupových súťaží a prehliadok v oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby. Ďalšou z oblasti činnosti je tiež realizácia profesijného a občianskeho vzdelávania v oblasti kultúry. Ministerstvo kultúry SR hľadalo preň nového generálneho riaditeľa či generálnu riaditeľku. Výberové konanie skončilo úspešne až v novembri. Víťazne z neho vzišiel Mgr. Erik Kriššák, ktorý celý svoj profesionálny život pôsobí v kultúre.

Výberové konanie vypísali ešte v júni

Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie 10. júna 2022, ako sme vás vtedy informovali. Ako je zvykom, aj toto výberové konanie sa riadilo pravidlami smernice MK SR č. 8/2021 o výberových konaniach, ktorá garantuje férový, otvorený a transparentný postup. Do výberového procesu dostal rezort kultúry do stanoveného termínu (31. júla 2022) tri prihlášky. A to konkrétne od dvoch kandidátok a jedného kandidáta: Jarmily Ištokovej, Veroniky Vasilovej a Erika Kriššáka. V septembri prebiehali hĺbkové pohovory s uchádzačmi i druhé kolo. To opäť vyplnilo posudzovanie a preverovanie doručených podkladov a výsledky, ktoré vyplynuli z pohovorov personalistky s uchádzačmi. Aj toto kolo prebiehalo na pôde Ministerstva kultúry. Verejné vypočutie sa podľa zápisnice konalo vo Dvorane Ministerstva kultúry SR 3. novembra 2022. Len deň predtým z procesu zo zdravotných dôvodov odstúpila uchádzačka Jarmila Ištoková.  Počas verejného vypočutia sa členom komisie, ale aj verejnosti, nakoniec predstavili jedna kandidátka a jeden kandidát.

Národné osvetové centrum pozná nového generálneho riaditeľa. Je ním Erik Kriššák.

V zmysle smernice MK SR č. 8/2021 zverejnili na podstránke výberového konania Generálny riaditeľ/generálna riaditeľka – Národné osvetové centrum  zápisnicu z výberového konania a tiež videozáznam z verejného vypočutia. V zápisnici nájdete aj bodové a slovné hodnotenie oboch uchádzačov členmi výberovej komisie. O výsledku sa rozhodlo 3. novembra 2022 na rokovaní výberovej komisie, ktorú viedol predseda výberovej komisie Radoslav Ragač. Výberová komisia po neverejnom a verejnom vypočutí (21. októbra 2022 a 3. novembra 2022) na základe bodového hodnotenia odporučila ministerke kultúry Natálii Milanovej vymenovať do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra uchádzača Erika Kriššáka.

Erik Kriššák / NOC

Ministerka kultúry sa po preštudovaní zápisnice z výberového konania s výsledkom výberového konania a odporúčaním výberovej komisie stotožnila a do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra vymenuje Erika Kriššáka.

Kto je Erik Kriššák?

Mgr. Erik Kriššák pôsobí po celý svoj profesionálny život v kultúre. Od roku 2020 dočasne vedie Národné osvetové centrum. Aj predtým pôsobil v riadiacich pozíciách, a to v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve, v Národnom osvetovom centre, na Ministerstve kultúry SR a v Slovenskom filmovom ústave. Absolvoval vysokoškolské vzdelanie na Katedre knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako hodnotiteľ alebo ako člen projektového tímu vo viacerých projektoch z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu (napr. „Kreatívne centrum Trnava“, grantový program Ars Bratislavensis, pre IROP PO3, „EDLocal“, „Antena“). Tiež bol členom mnohých pracovných skupín pre oblasť informatizácie a digitalizácie (napr. v rámci IROP, ako expert za SR v Expertnej skupine členských štátov EÚ pre digitalizáciu a digitálne uchovávanie).

Reklama
Melos Etos

Zdroj: TS Ministerstvo kultúry SR

*** Aktualizácia: 2022-11-29 (adm) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »