Národné osvetové centrum má nového generálneho riaditeľa

Národné osvetové centrum

Výberové konanie ministerstva kultúry na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa/generálnej riaditeľky Národného osvetového centra sa skončilo. Národné osvetové centrum má nového generálneho riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania. Stal sa ním Mgr. Erik Kriššák.

Národné osvetové centrum je profesionálnou organizáciou s viac ako 60-ročnou históriou. Patrí pod rezort Ministerstva kultúry SR. Vzniklo v roku 1958. Jeho poslaním organizácie je odborná, metodická, koordinačná, teoretická, analytická, informačná, dokumentačná a konzultačná činnosť v kultúrno-osvetovej oblasti. K činnosti patrí aj výskum a realizácia štátneho štatistického zisťovania v oblasti kultúry, vyhlasovanie, odborné a metodické riadenie, koordinácia a financovanie realizácie postupových súťaží a prehliadok v oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby. Ďalšou z oblasti činnosti je tiež realizácia profesijného a občianskeho vzdelávania v oblasti kultúry. Ministerstvo kultúry SR hľadalo preň nového generálneho riaditeľa či generálnu riaditeľku. Výberové konanie skončilo úspešne až v novembri. Víťazne z neho vzišiel Mgr. Erik Kriššák, ktorý celý svoj profesionálny život pôsobí v kultúre.

Výberové konanie vypísali ešte v júni

Ministerstvo kultúry vyhlásilo výberové konanie 10. júna 2022, ako sme vás vtedy informovali. Ako je zvykom, aj toto výberové konanie sa riadilo pravidlami smernice MK SR č. 8/2021 o výberových konaniach, ktorá garantuje férový, otvorený a transparentný postup. Do výberového procesu dostal rezort kultúry do stanoveného termínu (31. júla 2022) tri prihlášky. A to konkrétne od dvoch kandidátok a jedného kandidáta: Jarmily Ištokovej, Veroniky Vasilovej a Erika Kriššáka. V septembri prebiehali hĺbkové pohovory s uchádzačmi i druhé kolo. To opäť vyplnilo posudzovanie a preverovanie doručených podkladov a výsledky, ktoré vyplynuli z pohovorov personalistky s uchádzačmi. Aj toto kolo prebiehalo na pôde Ministerstva kultúry. Verejné vypočutie sa podľa zápisnice konalo vo Dvorane Ministerstva kultúry SR 3. novembra 2022. Len deň predtým z procesu zo zdravotných dôvodov odstúpila uchádzačka Jarmila Ištoková.  Počas verejného vypočutia sa členom komisie, ale aj verejnosti, nakoniec predstavili jedna kandidátka a jeden kandidát.

Národné osvetové centrum pozná nového generálneho riaditeľa. Je ním Erik Kriššák.

V zmysle smernice MK SR č. 8/2021 zverejnili na podstránke výberového konania Generálny riaditeľ/generálna riaditeľka – Národné osvetové centrum  zápisnicu z výberového konania a tiež videozáznam z verejného vypočutia. V zápisnici nájdete aj bodové a slovné hodnotenie oboch uchádzačov členmi výberovej komisie. O výsledku sa rozhodlo 3. novembra 2022 na rokovaní výberovej komisie, ktorú viedol predseda výberovej komisie Radoslav Ragač. Výberová komisia po neverejnom a verejnom vypočutí (21. októbra 2022 a 3. novembra 2022) na základe bodového hodnotenia odporučila ministerke kultúry Natálii Milanovej vymenovať do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra uchádzača Erika Kriššáka.

Erik Kriššák / NOC

Ministerka kultúry sa po preštudovaní zápisnice z výberového konania s výsledkom výberového konania a odporúčaním výberovej komisie stotožnila a do funkcie generálneho riaditeľa Národného osvetového centra vymenuje Erika Kriššáka.

Kto je Erik Kriššák?

Mgr. Erik Kriššák pôsobí po celý svoj profesionálny život v kultúre. Od roku 2020 dočasne vedie Národné osvetové centrum. Aj predtým pôsobil v riadiacich pozíciách, a to v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve, v Národnom osvetovom centre, na Ministerstve kultúry SR a v Slovenskom filmovom ústave. Absolvoval vysokoškolské vzdelanie na Katedre knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil ako hodnotiteľ alebo ako člen projektového tímu vo viacerých projektoch z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu (napr. „Kreatívne centrum Trnava“, grantový program Ars Bratislavensis, pre IROP PO3, „EDLocal“, „Antena“). Tiež bol členom mnohých pracovných skupín pre oblasť informatizácie a digitalizácie (napr. v rámci IROP, ako expert za SR v Expertnej skupine členských štátov EÚ pre digitalizáciu a digitálne uchovávanie).

Reklama
Melos Etos

Zdroj: TS Ministerstvo kultúry SR

*** Aktualizácia: 2022-11-29 (adm) ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »