Novinky

Medziscéna prepojí Štátne divadlo Košice a Tabačku Kulturfabrik

Medziscéna

Podpisom memoranda o spolupráci a uvedením divadelného predstavenia Brave New life na Malej scéne Štátneho divadla Košice sa na začiatku novej divadelnej sezóny spustí nový projekt MEDZISCÉNA, ktorý prepojí dve významné kultúrne inštitúcie v meste – nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik a Štátne divadlo Košice.

Cieľom projektu je nadviazať systematickú spoluprácu medzi neziskovou organizáciou Tabačka Kulturfabrik a štátnou príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry – dvoch významných kultúrnych inštitúcií zameraných aj na prezentáciu a propagáciu súčasného dramatického a tanečného umenia,“ hovorí Andrej Petrovič, umelecký šéf baletu súčasného tanca ŠDKE o projekte Medziscéna. Spustením spoločných koordinovaných krokov v oblasti programu chcú obe centrá kultúry v Košiciach dosiahnuť synergický efekt. Taktiež si želajú zvýšiť efektivitu a dopad svojich aktivít smerujúcim k divákom aj tvorcom zapojeným do jednotlivých programov. Zároveň chcú obyvateľom a návštevníkom mesta ponúknuť možnosť nahliadnuť do rozdielov a prienikov zriaďovanej a nezriaďovanej kultúrnej inštitúcie. Chcú využiť aj možnosti ich vzájomného dopĺňania sa s cieľom podpory a rozvoja tanečného a scénického umenia v Košiciach.

Projekt Medziscéna sa zameria na široké spektrum divákov, vrátane odbornej verejnosti a žiakov

Podľa umeleckého riaditeľa Tabačky Kulturfabrik Petra Radkoffa sa aktivity nového projektu zamerajú na široké spektrum divákom. Nezamerajú sa len na súčasných divákov a návštevníkov divadla či nezávislého kultúrneho centra. Chcú sa koncentrovať ale aj na odbornú verejnosť, študentov a študentky umeleckých škôl z Košíc a košickú nezávislú umeleckú scénu. „Medziscéna vznikla z potreby spolupráce a s ambíciou ponúknuť návštevníkom oboch inštitúcií nové divácke príležitosti, prepojiť naše publiká a vytvoriť priestor pre spoločné tvorivé aj vzdelávacie aktivity určené profesionálnej aj laickej verejnosti,“ dodáva Zuzana Psotková, kurátorka divadelného programu kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik.

Štartuje už 8.10.2022

Projekt Medziscéna spustí už v úvode novej divadelnej sezóny. Stane sa tak už vo štvrtok 8. septembra, kedy uvedú divadelného predstavenia Brave New Life na Malej scéne Štátneho divadla Košice. Predstavenie vzniklo pred dvoma rokmi v koprodukcii dvoch nezávislých kultúrnych centier – Cooltour z Ostravy a Tabačky Kulturfabrik, v súčasnosti je uvádzané v spolupráci s MOVE Ostrava. Pôvodný neklasický divadelný text z pera Michaely Zakuťanskej sa opiera o príspevky z internetových diskusií a stránok. Tvorí tak metatext zložený zo shitstormu, v ktorom sa dnešný človek stráca.

PR článok

Zdroj: TS ŠDKE, www.sdke.sk

*** aktualizácia 2022-09-10 ***

2 thoughts on “Medziscéna prepojí Štátne divadlo Košice a Tabačku Kulturfabrik

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »