Novinky

Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (2/2024)

Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (2/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Druhé tohtoročné pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Prinášame tipy na atraktívne predstavenia i koncerty, ktoré si tento týždeň nesmiete nechať ujsť. V kurze sú stále sviatočné koncerty v Žiline i v Pezinku. Zamierime aj do Slovenskej filharmónie stretnúť sa so šéfdirigentom a hosťami. Svet divadla poteší malých aj veľkých. V Spišskom divadle si na svoje prídu deti, v SND poctia opernú legendu Petra Mikuláša. To všetko a oveľa viac prinášame v tomto pokračovaní. Inšpirujte sa s nami!

Začína sa nový kalendárny týždeň, a to je ten najvyšší čas na ďalšie pokračovanie výberovky Kam za kultúrou. Vitajte pri jeho druhom tohtoročnom pokračovaní a pozrite sa s nami na najzaujímavejšie kultúrne podujatia, ktoré si pre vás slovenské kultúrne ustanovizne a umelci pripravili v druhý kalendárny týždeň roka 2024. Spoznajte atraktívne predstavenia i koncerty, ktoré si tento týždeň nesmiete nechať ujsť.

Týždeň v znamení hudby

Kam za kultúrou? Zájdite spolu s nami na koncerty v znamení sviatočnej atmosféry i veľkolepého programu. Koncertnú prehľadovú výberovku redakčných TOP tipov začneme v Bratislave. 75. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie pokračuje sériou januárových koncertov, ktoré na Nový rok odštartoval slávnostný Novoročný koncert v znamení operetných melódií. Najbližšie ponúknu v Redute dvojicu symfonických koncertov vo štvrtok a v piatok 11. a 12. januára, kedy sa o 19.00 hod. v Koncertnej sieni SF stretneme aj so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v januári 2024? Vieme, aký program prinesie

Zábavný Schnittke, rozihraný Mozart

Návštevníkov čaká opäť atraktívny program s vtipným a zábavným Polyfonickým tangom Alfreda Schnittkeho na úvod večerov. Alfred Schnittke  svojim vtipom a umom posúval hranice konvencií európskej klasickej hudby 20. storočia. Jeho Polyfonické tango je pomyselnou čerešničkou koncertnej dramaturgie oboch večerov. Nasledovať bude brilantný a krásny kúsok z diela skladateľského génia všetkých čias, Wolfganga Amadea Mozarta. Viaceré koncerty pre klavír vytvoril mladý Mozart ešte ako adolescent v Salzburgu. Počas pôsobenia vo Viedni vzniklo ďalších sedemnásť koncertov. Nemožno sa tomu čudovať, keďže práve touto formou sa Mozart vedel prezentovať pred publikom ako skvelý skladateľ i klavirista zároveň. 

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V podaní skvelého českého interpreta Lukáša Vondráčka si návštevníci vypočujú Mozartov Klavírny koncert č. 21. Rozihraný C durový koncert plný ľahkosti a veselosti poskytne českému klaviristovi bohatý priestor na ukážku technickej brisknosti.

Daniel Raiskin a Lukáš Vondráček s orchestrom Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin a Lukáš Vondráček s orchestrom Slovenská filharmónia. Foto: A. Trizuljak

Griegova symfónia zaznie po prvý raz

V druhej polovici zaznie Symfónia c mol Edvarda Griega, zaradená v rámci filharmonických sezón vôbec po prvýkrát. Hudbu nórskeho skladateľa dobre poznáme – suity z Peera Gynta  alebo jeho slávny klavírny koncert, ale v mladom veku skladateľ skomponoval tiež krásnu symfóniu, priblížil dramaturgiu koncertnej dvojice šéfdirigent Daniel Raiskin. Rázne fanfáry otvárajú jedinú dokončenú symfóniu nórskeho velikána Edwarda Hagerupa Griega. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch

Dielo vzniklo na popud dánskeho skladateľa Nielsa Gadea, no Grieg s ním nebol spokojný a zakázal jeho publikovanie. Hudobnými teoretikmi mnohonásobne preštudovaná symfónia čakala na koncertné uvedenie neuveriteľných 113 rokov v archívoch. Niektoré časti symfónie zazneli koncertne už počas skladateľovho života, kompletné dielo malo premiéru až v roku 1980.  

Jedinečný novoročný koncert v Pezinku

Sviatočná atmosféra spojená s vítaním nového kalendárneho roka nevyprcháva z programových ponúk ani počas druhého januárového týždňa. V sobotu (13. januára 2024) si v hoteli Šimák Zámok Pezinok môžete vychutnať exkluzívny Novoročný koncert so Slovenskými symfonikmi a hosťami pod taktovkou charizmatického slovenského dirigenta Adriana Kokoša. Novoročný zámocký koncert sa bude niesť v znamení noblesy. Nebudú tak chýbať tradičné viedenské valčíky, pekelné galopy a aj ponuka bravúrnych ouvertúr a temperamentných čardášov. O skvelú náladu sa postarajú aj hostia – vokálni umelci – Helena Becse Szabó a Roman Krško.

V podaní skvelej sopranistky Heleny Becse Szabó zaznejú známe árie, či nádherné hudobné skvosty rakúskej, maďarskej a slovenskej operety. Tešiť sa môžete aj na hosťujúceho sólistu Slovenského národného divadla a Štátnej opery v Banskej Bystrici Romana Krška. Svojim farebným barytónom uvedie napríklad populárnu áriu toreádora Escamillia z Bizetovej opery Carmen. A nielen to.

Okrem iných piesní zaspieva aj najchytľavejšiu áriu Boniho Joj Cica z Kálmánovej operety Čardášová princezná. Nemôžu chýbať ani ľúbezné duetá, ktoré len umocnia sviatočnú atmosféru novoročného koncertu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Operno-operetný novoročný koncert českých hviezd v Žiline

Sviatočná atmosféra novoročných koncertov ovláda Dom umenia Fatra v Žiline aj vo štvrtok a v piatok (11. a 12. januára 2024), kedy tam na návštevníkov čaká ponuka dvojice novoročných koncertov. Slávne árie z populárnych opier a operiet zaznejú v podaní mediálne známej českej sopranistky Terezy Mátlovej. Sprevádzať ju bude Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou svojho čestného šéfdirigenta Leoša Svárovského. 

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Aj tradičné novoročné diela Johanna Straussa ml. si našli svoje miesto v programe tejto dvojice Novoročných koncertov so ŠKO v Žiline.

SND s poctou legende

TOP koncertné tipy tohto týždňového vydania Kam za kultúrou zakončíme netradične galakoncertom v Slovenskom národnom divadle. V nedeľu 14. januára 2024 sa o 19.00 hod. v Sále opery a baletu SND uskutoční galakoncert k pocte  významnej speváckej osobnosti, legendárnemu sólistovi Opery SND Petrovi Mikulášovi. Slovenská operná legenda, basista Peter Mikuláš, sa v januári 2024 dožíva významného životného jubilea. K jeho 70. narodeninám sa Opera SND, dlhoročná domovská scéna, rozhodla usporiadať výnimočný slávnostný koncert s názvom Peter Mikuláš 70 na jeho počesť. Árie z opier Mozarta, Čajkovského, Glinku, Rachmaninova, Rimského-Korsakova, Smetanu, Schrekera a Wagnera zaznejú v podaní jubilanta a orchestra Opery SND pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. 

Peter Mikuláš / Kam za kultúrou
Peter Mikuláš v predstavení Don Carlo. Foto: Pavol Breier, archív SND

Kam za kultúrou? Za svetom divadla aj s deťmi

Ani v tom čísle redakčnej výberovky TOP Kam za kultúrou nevynecháme divadelný svet. Čo prichystali pre dospelé publikum a čo pre detského diváka slovenské divadlá na najbližšie dni? Začneme s tipmi pre rodiny s deťmi. Žezlo v tomto ohľade stále drží zimno-vianočný baletný rozprávkový titul Luskáčik. Jeden z najkrajších rozprávkových baletných titulov aj počas tohto týždňa prichádza na divadelné dosky v metropole východného Slovenska. Národné divadlo Košice ho uvedie celkom trikrát: v utorok 9.1.2024 večer a v stredu (10.1.2024) v dvoch termínoch – dopoludnia o 10:00 a o 19:00 hod.

Svojím programom na detského diváka, respektíve rodiny s deťmi myslí aj Spišské divadlo. Do sveta rozprávok pozýva už v utorok 9.1.2024 o 10:00 hod. Janko Hraško, ktorý rozpovie známy príbeh o maličkom chlapčiatku a jeho veľkom dobrodružstve.

Príde aj Perinbabka

Rozprávková bude v Spišskom divadle, aj streda, v termíne od 10:00 hod., a to vďaka kultovej Perinbabe.

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Rozprávkovú ponuku tohto týždňa uzavrie Spišské divadlo v nedeľu 14.1.2024 o 16:00 hod. divácky úspešnou Perníkovou chalúpkouOkrem Janíčka a Marienky deti i dospelých za srdce chytia aj ďalšie rozprávkové bytosti, parádne pesničky a tiež pravdivé posolstvo. Deti sa naučia, ako treba ochraňovať našu Zem pred Smrťobyľom, že zlo plodí len ďalšie zlo a že v jednote je sila. A ešte oveľa viac. 

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Zabavte sa s klasikou svetovej drámy

Zaujímavé predstavenia pre rodiny s deťmi sme si už priblížili. A čo odporúčame dospievajúcim či dospelým divákom? Zamierime na predstavenia s klasickou drámou, a po nich načrieme i do sveta muzikálov, opery a baletu. Aj túto prehliadku odštartujeme v Košiciach. Utorok (9.1.2024) patrí v Národnom divadle Košice slávnej komédii francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra, Škola žien. V príbehu nielen o žiarlivosti sa predstavia Ivan Krúpa, Alena Ďuránová, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Stanislav Pitoňák, Adriana Ballová a ďalší.

Parameter kategórie divadelnej klasiky plnia aj dve vydarené inscenácie hier z pera anglického dramatického veľmajstra Williama Shakespeara. Cez najbližší víkend ich ponúka Činohra SND. V sobotu (13.1.2024) to bude jeho Macbeth. Je jeho najkratšou i najkoncentrovanejšou tragédiou, a zároveň aj neoddeliteľnou súčasťou svetového divadelného kánonu. SND ho ponúka  vo výnimočnej a osobitej interpretácii Martina Čičváka, výrazného predstaviteľa jednej režijnej generácie.

Nedeľný večer však bude patriť Shakespearovej komédii Veselé paničky windsorské, ktorú divadelný svet pozná napríklad aj v opernom šate maestra Verdiho ako Falstaff.

Činohra SND aj s derniérou

V aktuálnom čísle výberovky Kam za kultúrou máme pre vás tip aj na jednu derniéru. Slovenské národné divadlo sa v piatok 12. 1. 2024 lúči s oceňovanou hrou o podobách lásky a depresii z pera slávnej britskej autorky Lucy Prebble. Lucy Prebble skúma hranice vedy a etiky, ale aj našich vlastných emócií.  Vedľajšie účinky s patričnou dávku irónie a smiechu, ale aj krehkosti hovoria o osudovej láske a smútku, ktoré sa zrodili za prekvapivých okolností. Je to v modernom šate zaodetý mýtus o Tristanovi a Izolde. Je však aj o tom, čo sme schopní obetovať pre lásku.

Divadelné predstavenia aj na veselú nôtu

Na veselú nôtu to bude aj v ďalších divadlách. Spomeňme z nich bratislavské Divadlo Nová scéna, ktoré počas najbližších dní hostí hneď niekoľko komediálnych titulov. Sobotný podvečer (13.1.2024 o 17:30 hod.) prednesie tému nemanželských túžob. Tá rezonuje v manželskej komédii Sex pre pokročilých, ktorá je divácky vyhľadávaným hereckým koncertom Lucie Vráblicovej a Pavla Topoľského.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou
Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský v komédii Sex pre pokročilých. Zdroj: Robert Tappert / Divadlo Nová Scéna

Aj nedeľný podvečer bude na Novej scéne patriť oddychovke. Divákov potešia brilantne napísané dialógy, múdry humor životného poznania, trefné bonmoty o mužoch v strednom veku a situácie známe všetkým v prekvapivých podobách. Zásadnejšie témy našich životov pod optikou úsmevu a nadhľadu preberie chlapská komédia nielen o ženách Výstup vo fantastickom obsadení Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík.

Komédia dominuje aj Spišskému divadlu

Zábavu, relax a oddychovky sľubuje počas najbližších dní aj Spišské divadlo. Vo štvrtok 11.01.2024 si na dopoludňajšom predstavení so začiatkom o 11:00 hod. prídu na svoje dospelí. Výborná francúzska komédia Meno vás presvedčí aj o tom, že vybrať meno pre dieťa nemusí byť také jednoduché. Uvidíte, čo všetko sa môže pritom pritrafiť…

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili.

V tomto divadle sa v piatok 12.01.2024 na večernom predstavení prenesiete do staromódneho hotelíka niekde na okraji Londýna. Preženie sa ním Guľový blesk katastrofy neželaného stretnutia manželov a ich nových milencov. Zabrániť tomu majú nemotorní zamestnanci hotela na čele so staromódnym, ale zábavným majiteľom hotela Pierrom. Čaká vás vynikajúci divadelný zážitok, prekvapivé situácie, akcelerácie, slovné bonmoty aj vyústenie záverečnej pointy. 

Guľový blesk / Kam za kultúrou
Záber z inscenácie Guľový blesk. Zdroj: Spišské divadlo

Spišské divadlo ponuku pre dospelého diváka na tento týždeň uzavrie v sobotu večer predstavením Klub hypochondrov. Satirická komédia súčasnej autorky Meggie W. Wrighttovej postavila do stredobodu satirického ostria našu fascináciu zdravým životným štýlom. Všetci sa usilujeme zostať verní aktuálnym trendom, byť zdraví, udržiavať sa vo forme, byť fit. Z každej strany k nám doliehajú rady, aké výživové doplnky by sme mali užívať, ako by sme mali cvičiť, čo by sme mali jesť… Na druhej strane nás takmer neprestajne ovláda panický strach z ochorenia, permanentná hystéria z možnej nákazy, snaha o hygienicky nezávadné prostredie. Pri najmenšej nepohode si na internete vyhľadávame príznaky a čítame články o smrteľných chorobách. 

Klub hypochondrov / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Ústredná trojica hypochondrických priateľov – (zľava) Mikuláš Macala ako Ken, Pavol Gmuca ako Leo a Filip Štrba ako Tom v novinke Spišského divadla Klub hypochondrov. Foto: Vlastimil Slávik/Spišské divadlo

Muzikálové klenoty v Bratislave a v Banskej Bystrici

A teraz sa presuňme k muzikálovej, opernej a baletnej TOPke najbližších dní. Kalendár predstavení Divadla Nová scéna v tento týždeň zdobí jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias – Bedári (Les Misérables). Vo výberovke Kam za kultúrou má už tradične svoje miesto, a inak tomu nebude ani teraz. Najbližšie si známy príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychutnáte od piatka do nedele vo Veľkej sále Divadla Nová scéna.

Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet vás celkom uchváti. A to nielen vďaka dvojice francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a  Claude-Michel Schönberga (hudba), ktorú slovenským divákom ponúkajú v prebásnení Jána Štrassera, v réžii a hudobnej supervízii  Marie Zamora. Čaká vás tiež nádherná scénografia a strhujúce obsadenie. V hlavnej postave Jeana Valjeana sa opäť predstaví Titusz Tóbisz. Okrem 35 účinkujúcich vystúpi aj 25-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Psychologická charakteristika postáv z románov Victora Huga
Psychologická charakteristika postáv z románov Victora Huga

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta sľubuje tento týždeň aj banskobystrická Štátna opera. Na jej javisku si v utorok 9.1.2024 vychutnáte slávny muzikálový titul Hello, Dolly! Pod taktovkou dirigenta Igora Bullu sa predstavia Oľga Hromadová, Marián Lukáč, Tomáš Dedič, Anton Baculík, Oľga Bezačinská, Ivan Lyvch a ďalší.

Operno-baletné darčeky ponúkne Bratislava, Banská Bystrica i Košice

Slovenské národné divadlo stavilo na priaznivcov opery dvojicou titulov. V utorok dopoludnia (9.1.2024) a v stredu večer uvedie ďalšiu dvojicu repríz Pucciniho opery Bohéma. V pútavom príbehu o štvorici mladých chudobných umelcov plný lásky, úsmevných scén i tragédie sa tentoraz predstavia domáci umelci Tomáš Juhás, Linda Ballová, Daniel Čapkovič, Andrea Vizvári, Filip Tůma, Jozef Benci Ivan Zvarík. Pod taktovkou Enrica Dovica spoluúčinkuje Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej, zbor a orchester Opery SND.

Posilou opernej ponuky v bratislavskom SND bude v piatok 12.1.2024 tohto sezónna premiéra Verdiho biblického príbehu o slobode, moci a láskeNabucco. Tretia skladateľova opera – monumentálna operná freska je zmesou histórie a fikcie. Snúbia sa v nej pôsobivé masové scény, efektné belkantové árie a zborové výstupy, a nechýba ani slávny Zbor Židov. Tentoraz sa pod taktovkou talianskeho verdiovského majstra Pietra Rizza predstavia Daniel Luis de Vicente, Ondrej Šaling, Jozef Benci, Jolana Fogašová, Denisa Hamarová, Ľubica Vargicová, Ivan Lyvch a Pavol Mucha.

Nabucco / Kam za kultúrou
Scéna z opery Nabucco. Foto: Marek Olbrzymek/SND

V znamení silných titulov

Štátna opera Banská Bystrica okrem vyššie spomenutého muzikálu uvedie počas najbližších dní dva ďalšie zaujímavé tituly. Baletných priaznivcov poteší vo štvrtok 11. januára 2024 tanečnou drámou Anna Karenina, čerpajúcou z rovnomenného svetoznámeho románu Leva Nikolajeviča Tolstoja. Príbeh o veľkej láske i o osude uvidíte v adaptácii choreografa a režiséra Petra Dedinského v podaní sólistov a zboru Baletu Štátnej opery Banská Bystrica. Orchester banskobystrickej opery povedie Igor Bulla.

Anna Karenina / Štátna opera BB / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Baletná adaptácia slávneho románu je prvým samostatným titulom baletného súboru po jeho zmene na samostatné umelecké teleso. Foto: Juraj Žilinčár

Sobota (13.1.2024) patrí v Banskej Bystrici operným nadšencom. Na scénu totiž prichádza v repríze ďalší zaujímavý titul. Tým je opera Pjotra Iljiča Čajkovského Eugen Onegin. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé obsadenie. Okrem Patrície Malovec, Michaely Šebestovej, Oľgy Hromadovej a Evy Luckej to budú Šimon Svitok, Peter Berger, Ivan Zvarík, Peter Račko, Ivan Lyvch a Gabriel Sarossy.

Eugen Onegin / Kam za kultúrou
Eugen Onegin v Banskej Bystrici. Zdroj: archív Štátnej opery

Piatok bude v Košiciach operný. Na dosky Historickej budovy NDKE po prvý raz v novom roku prichádza jedna z najhranejších titulov operného repertoárov – Pucciniho Tosca. Príbeh o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi s nesmrteľnými strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho zaznie pod taktovkou Igora Dohoviča. V menovanom trojlístku postáv sa predstavia Tatiana Paľovčíková Paládiová, Jaroslav Dvorský a Marián Lukáč.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj teraz a strávite krásny týždeň plný hudby a divadla.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »