Festival 4 + 4 dni v pohybe zaplní Erpet Smíchov

Festival 4 + 4 dny v pohybe

Už po 27. raz otvorí opustenú pražskú budovu festival súčasného umenia 4 + 4 dny v pohybu. Tentoraz pozýva v dňoch 5. - 16. októbra do bývalého športového centra Erpet Smíchov. Predstavenia a performance budú prebiehať tiež v Divadle Archa a Paláci Savarin. Byť niekým iným, niekde inde a niekedy inokedy je tohtoročnou festivalovou témou. Tá reflektuje súčasný stav sveta s humorom i s návodmi, ako krízu riešiť.

Erpet, prv Sportovní hala TJ Tatry Smíchov, postavili v štýle neskorej moderny roku 1980 podľa projektu architekta Zdeňka Staška. Festival 4 + 4 dny v pohybu obsadí nielen interiér budovy, ale taktiež exteriérové priestranstvá športoviska, a to či už ihrisko alebo bazény.  „Sme radi, že budeme môcť návštevníkom ukázať až surreálnu umelú krajinu, ktorá pôvodne bola vytvorená pre potreby bývalého golfového trenažéru vo vnútri objektu,“ hovorí za organizátora Markéta Černá.

Výstava súčasného umenia otvorí iné obzory

Veľkorysé priestory zaplní výstava súčasného umenia ponúkajúca návštevníkom diela 60 českých umelcov ako je Tomáš Svoboda, Alena Kotzmannová, Aleš Novák, Michal Pěchouček, Milan Mikuláštík, Markéta Othová, Eva Koťátková, Tomáš Vaněk, umelecká skupina Rafani a ďalší. Kurátorkami tohtoročnej výstavy sú Gabriela Kotíková a Denisa Václavová. „Priestor nám tentoraz ponúka možnosť s ním intenzívne pracovať a tak budú umelci v rámci mesačnej rezidencie pripravovať diela priamo pre Erpet. Divákom ponúkneme takú výstavnú bojovku. Zážitkom je samotné miesto a výstavu si môžu objavovať i nachádzať v golfovom odpalisku alebo opustenom bazéne,“ dodáva Václavová.

Festival 4 + 4 dny v pohybu sľubuje pestrý program

Festival 4 + 4 dny v pohybu je už od roku 2009 súčasťou medzinárodného networku In Situ, ktorého súčasný projekt (UN)COMMON SPACES zahrnuje spolupráci 19 festivalov z celej Európy a podporu 20 nových projektov určených pre verejný priestor. V rámci tohto ročníka 4 + 4 dny v pohybu sa divákom predstaví belgický umelec Johannes Bellinkx s projektom Continuum, ktorý bude prebiehať v dňoch 14. a 15. októbra v priestoroch Paláca Savarin. V dňoch 11. a 12. októbra  sa uskutoční v uliciach Smíchova interaktívna performance Frame španielskeho súboru Eléctrico 28.  Okrem výstavy, tanečných, divadelných a hudobných vystúpení, komentovaných prehliadok či programu pre deti, prebehne v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu aj tradičná festivalová škola hostiaca expertov na Management umenia i festivalových a galérijných manažerov. Tí sa podelia o svoje skúsenosti.

V Divadle Archa aj so slovenským fotografom

V Divadle Archa prebehnú vystúpenia uznávaných medzinárodných projektov prepájajúcich multimédia, živú hudbu, tanec a performance. Do Archy môžete zamieriť taktiež na výstavu slovenského fotografa Ctibora Bachratého.

Návrat prestížneho talianskeho súboru

Pred troma rokmi nadchol pražské publikum najpopulárnejší taliansky divadelný súbor Motus so svojou celosvetovo úspešnou inscenáciou MDLSX. Tento rok sa výnimočná herečka, tanečníčka, DJka a modelka talianskej značky Gucci, Silvia Calderoni, vracia s tragédiou Tutto brucia (Všetko horí). Vznikla na námet Eurípidových Trójaniek, ktoré sú tak súčasné, ako aj temné. Calderoni tentokrát bude doprevádzať tanečníčka Stefanie Tansini a hudobníčka R.Y. F. (Francesca Morello).

V najnovšom predstavení Lavagem brazílskej umelkyni Alice Ripoll a skupiny umelcov z ghetta Cia REC sa skutočnosť mieša s fantáziou a vytvára delirium pripomínajúci apokalyptický sen.

Miesto má aj provokatívny humor

Podstatu inscenácie Lullaby for Scavengers všestranne talentovaného Londýnčana, komika a video umelca Kima Noblea, vystihuje jej názov “Uspávanka pre mrchožrútov”. Nepostráda poetickú príťažlivosť. Kim využíva provokatívny humor, s pomoc ktorého odkrýva ľudský údel: témy ako smrť, sexualita, gender alebo viera pojednáva so suchým zmyslom pre humor kombinujúcim tragédiu s absurdnom. „Mám tri problémy: kapitalizmus, patriarchát a jak je možné, že nás umenie nedokáže zachrániť,“ vraví kanadský choreograf Frédérick Gravel. Ten odlupuje jednotlivé vrstvy vlastnej duše, aby obnažil svoje strachy a vypustil netvora chamtivosti v sóle s názvom  Fear and Greed (Strach a chamtivosť). V ňom sa odhaľuje až na dreň. Jeho plynulé prechody medzi tancom, spevom a terapiou, ktorú si sám ordinuje, doprevádza rocková skupina.

PR článok

Zdroj: Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka

One thought on “Festival 4 + 4 dni v pohybe zaplní Erpet Smíchov”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »