Novinky

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu. Ponúkne výstavu súčasného umenia, tanec, divadlo i koncerty. Svoje zastúpenie má na ňom aj Slovensko.

Šesť desiatok súčasných umelcov, medzinárodné performatívne súbory, koncerty, filmové projekcie, workshopy, komentované prechádzky i prehliadky,  ale i program a dielne pre deti. To je 27. ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia 4 + 4 dny v pohybu s podtitulom „Byť niekto iný, niekde inde a niekedy inokedy“. Ten tohto roku zamieri do Erpet Smíchov, Divadla Archa a Jízdárny Savarin. Slávnostné otvorenie prebehne už v stredu 5. októbra od 18:00 hod. Festival potrvá až do 16. októbra 2022.

Centrum diania bude Erpet Smíchov

Centrom diania sa tento rok stáva – ako sme avizovali TU – aj bývalé športové centrum Erpet Smíchov a priľahlé priestory. Práve tu vzniklo množstvo pripravovaných inštalácií, a svoju tvorbu, pod kuratelou Gabriely Kotikovej a Denisy Václavovej, predstavia umelci ako Alena Kotzmannová, Anna Hulačová, Dominik Gajarský, Dominik Lang, Eva Koťátková, Hynek Alt, Jiří Černický, Jiří Thýn, Krištof Kintera, Laďa Gažiová, Markéta Othová, Pavla Sceranková, Josef Bolf, Rafani, Vasil Artamonov a desiatky ďalších. Vernisáž 5. 10. hudobne bude sprevádzať DJ Mardoša

“Výstavný priestor je tentoraz veľmi špecifický už tým, že sa jedná o bývalý športový areál z 80. rokov, ktorého súčasťou je vnútorný golfový trenažér s trávnikom, umelými stromami atď.. Rozhodli sme sa ale tento v niečom až obskúrny priestor naopak využiť. Väčšina umelcov pripravila site specific diela priamo na mieru tohto miesta. Myslím, že to bude pro návštevníkov veľké prekvapenie“, vysvetľuje kurátorka Gabriela Kotiková.

Na festivale 4 + 4 dny v pohybu ožije Erpet nielen výstavou

Nielen výstavou ožije Erpet. Pestrý každodenný program ponúkne sériu performatívnych prednášok skupiny umelcov a umelkýň z ateliéru DAMU, tanečné predstavenie Pulsar a Spolk, imerzívnu skúsenosť Resuscitačného zboru Dana&Jana. Vychutnáte si aj českú premiéru drámy Domov je tam, kde to bolí, fast fashion workshop s Lennií G. alebo hudobnú noc Karolinou Beranovou. Počas noci zažijete vystúpenia kapiel Jiný Metro, StayJ, The Valentines a 2L8. V kinokaviarni baru Erpet premietnu filmy Jima Jarmusche – Tajuplný vlak, Noc na zemi a Kafe a cigára. O záver festivalu sa postará speváčka Tonya Graves, ktorej koncert sa uskutoční 15. októbra v umelo vytvorenej krajine pod strechou Erpetu.

Zážitkové prechádzky aj s performance

Na prechádzku Od zlíchovského kostelíčka na Císařskou louku vás vezme Jiří Sádlo. Na lodi vyplávate s Adamom Gebrianom, ktorý priblíži Vltavu a stavby a priestory v blízkosti rieky. S Kamilou Lohrovou a Terezou Vohryzkovou sa vydáte na komentovanú prechádzku o vode. Unikátnu nákupnú skúsenosť prichystá v OC Nový Smíchov performance Michała Sawińskiho Sen v supermarketu.

Privíta tiež hostí zo zahraničia

Do Divadla Archa a Jízdárny Savarin zamierte za uznávanými zahraničnými projektami. Eurípidovými Trójankami inšpirované predstavenie Tutto brucia talianskeho súboru Motus, Uspávanku pre mrchožrútov britského komika a umelca Kima Noble, Lavagem brazílskej umelkyne Alice Ripoll a skupiny umelcov z ghetta Cia REC. 

Okrem nich to budú tiež Strach a chamtivosť kanadského choreografa Frédéricka Gravela, projekt Continuum belgického umelca Johannesa Bellinkxa či performance Frame španielského súboru Eléctrico 28. Vernisáž fotografií Ctibora Bachratého Divadla SkRAT v Arche bude sprevádzať koncert slovenských Požoň Sentimental.

„Kim Noble, to je neskutočný performer i neskutočná performance, dokonalé prepojenie divadla, televízie, filmu a humoru. Navyše sa jedná o v súčasnosti jedno z najžiadanejších multižánrových predstavení európskych festivalov. Tutto brucia, silná absolútne aktuálna téma, fantastická scénografia či herecká a tanečné expresia. Ujsť si nenechajte ani Frédérica Gravela, skvelého tanečníka a choreografa so živou kapelou, ktorá okrem iného doprevádza slávneho kanadského muzikanta Pierra Lapointe,“ dodáva k predstaveniam dramaturg Pavel Štorek.

Festival 4 + 4 dny v pohybu myslí aj na deti

Festival každým rokom myslí taktiež na deti. Organizátori pre nich pripravili predstavenia Malá morská víla Divadla B či  Tri medvede a drzá Máša s Loutkami bez hranic. Nebude chýbať ani rodinná dielňa alebo tradičná tvorba s platformou Máš umelecké črevo? Kompletný program festivalu 4 + 4 dny v pohybu a informácie o cenách vstupeniek či registráciách zdarma nájdete na ctyridny.cz.

PR článok

Zdroj: 4 + 4 dny v pohybu

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu 4 + 4 dny v pohybu

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »