Novinky

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu

Začína sa festival 4 + 4 dny v pohybu. Ponúkne výstavu súčasného umenia, tanec, divadlo i koncerty. Svoje zastúpenie má na ňom aj Slovensko.

Šesť desiatok súčasných umelcov, medzinárodné performatívne súbory, koncerty, filmové projekcie, workshopy, komentované prechádzky i prehliadky,  ale i program a dielne pre deti. To je 27. ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia 4 + 4 dny v pohybu s podtitulom „Byť niekto iný, niekde inde a niekedy inokedy“. Ten tohto roku zamieri do Erpet Smíchov, Divadla Archa a Jízdárny Savarin. Slávnostné otvorenie prebehne už v stredu 5. októbra od 18:00 hod. Festival potrvá až do 16. októbra 2022.

Centrum diania bude Erpet Smíchov

Centrom diania sa tento rok stáva – ako sme avizovali TU – aj bývalé športové centrum Erpet Smíchov a priľahlé priestory. Práve tu vzniklo množstvo pripravovaných inštalácií, a svoju tvorbu, pod kuratelou Gabriely Kotikovej a Denisy Václavovej, predstavia umelci ako Alena Kotzmannová, Anna Hulačová, Dominik Gajarský, Dominik Lang, Eva Koťátková, Hynek Alt, Jiří Černický, Jiří Thýn, Krištof Kintera, Laďa Gažiová, Markéta Othová, Pavla Sceranková, Josef Bolf, Rafani, Vasil Artamonov a desiatky ďalších. Vernisáž 5. 10. hudobne bude sprevádzať DJ Mardoša

“Výstavný priestor je tentoraz veľmi špecifický už tým, že sa jedná o bývalý športový areál z 80. rokov, ktorého súčasťou je vnútorný golfový trenažér s trávnikom, umelými stromami atď.. Rozhodli sme sa ale tento v niečom až obskúrny priestor naopak využiť. Väčšina umelcov pripravila site specific diela priamo na mieru tohto miesta. Myslím, že to bude pro návštevníkov veľké prekvapenie“, vysvetľuje kurátorka Gabriela Kotiková.

Na festivale 4 + 4 dny v pohybu ožije Erpet nielen výstavou

Nielen výstavou ožije Erpet. Pestrý každodenný program ponúkne sériu performatívnych prednášok skupiny umelcov a umelkýň z ateliéru DAMU, tanečné predstavenie Pulsar a Spolk, imerzívnu skúsenosť Resuscitačného zboru Dana&Jana. Vychutnáte si aj českú premiéru drámy Domov je tam, kde to bolí, fast fashion workshop s Lennií G. alebo hudobnú noc Karolinou Beranovou. Počas noci zažijete vystúpenia kapiel Jiný Metro, StayJ, The Valentines a 2L8. V kinokaviarni baru Erpet premietnu filmy Jima Jarmusche – Tajuplný vlak, Noc na zemi a Kafe a cigára. O záver festivalu sa postará speváčka Tonya Graves, ktorej koncert sa uskutoční 15. októbra v umelo vytvorenej krajine pod strechou Erpetu.

Zážitkové prechádzky aj s performance

Na prechádzku Od zlíchovského kostelíčka na Císařskou louku vás vezme Jiří Sádlo. Na lodi vyplávate s Adamom Gebrianom, ktorý priblíži Vltavu a stavby a priestory v blízkosti rieky. S Kamilou Lohrovou a Terezou Vohryzkovou sa vydáte na komentovanú prechádzku o vode. Unikátnu nákupnú skúsenosť prichystá v OC Nový Smíchov performance Michała Sawińskiho Sen v supermarketu.

Privíta tiež hostí zo zahraničia

Do Divadla Archa a Jízdárny Savarin zamierte za uznávanými zahraničnými projektami. Eurípidovými Trójankami inšpirované predstavenie Tutto brucia talianskeho súboru Motus, Uspávanku pre mrchožrútov britského komika a umelca Kima Noble, Lavagem brazílskej umelkyne Alice Ripoll a skupiny umelcov z ghetta Cia REC. 

Okrem nich to budú tiež Strach a chamtivosť kanadského choreografa Frédéricka Gravela, projekt Continuum belgického umelca Johannesa Bellinkxa či performance Frame španielského súboru Eléctrico 28. Vernisáž fotografií Ctibora Bachratého Divadla SkRAT v Arche bude sprevádzať koncert slovenských Požoň Sentimental.

„Kim Noble, to je neskutočný performer i neskutočná performance, dokonalé prepojenie divadla, televízie, filmu a humoru. Navyše sa jedná o v súčasnosti jedno z najžiadanejších multižánrových predstavení európskych festivalov. Tutto brucia, silná absolútne aktuálna téma, fantastická scénografia či herecká a tanečné expresia. Ujsť si nenechajte ani Frédérica Gravela, skvelého tanečníka a choreografa so živou kapelou, ktorá okrem iného doprevádza slávneho kanadského muzikanta Pierra Lapointe,“ dodáva k predstaveniam dramaturg Pavel Štorek.

Festival 4 + 4 dny v pohybu myslí aj na deti

Festival každým rokom myslí taktiež na deti. Organizátori pre nich pripravili predstavenia Malá morská víla Divadla B či  Tri medvede a drzá Máša s Loutkami bez hranic. Nebude chýbať ani rodinná dielňa alebo tradičná tvorba s platformou Máš umelecké črevo? Kompletný program festivalu 4 + 4 dny v pohybu a informácie o cenách vstupeniek či registráciách zdarma nájdete na ctyridny.cz.

PR článok

Zdroj: 4 + 4 dny v pohybu

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu 4 + 4 dny v pohybu

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »