Ensemble Ricercata pod Pyramídou s premiérami

Ensemble Ricercata

Cyklus koncertov Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase píše svoj ôsmy ročník. Najbližšie nás už 27. novembra 2021 čaká koncert so zaujímavým programom a dvojicou svetových premiér!

Ensemble Ricercata mala podľa pôvodných plánov odohrať pod rozhlasovou Pyramídou celkom tri koncerty. Otvárací sa uskutočnil 16. októbra 2021 a stál za to! Pripomenúť si ho môžete v našom článku či na Youtube kanáli organizátora InMusic, o.z.. Teraz nás čaká posledný z tohto ročníka a bude výnimočný!

Bohatá koncertná dupľa hudobných zážitkov s Ensemble Ricercata

Ensemble Ricercata s premiérami

V ostatnej časti programu zostáva záverečný koncert bez zmeny s plánovanými svetovými i slovenskými premiérami. Predstaví sa súbor Ensemble Ricercata v zložení klaviristov Daniela Varínska, Andrea BálešováIvan Šiller, Ronald Šebesta (klarinet), Jan Hudeček (fagot), Matúš Veľas (hoboj) a Carlie Bigelow (lesný roh).

Októbrový klavírny recitál uznávaného klaviristu Ivana Šillera presunuli na 27. november 2021. Bude to večer plný hudobných zážitkov. Koncertná dramaturgia tiež zaujme.  Ponúkne plánované svetové i slovenské premiéry a reflektuje zmenu. Koncert otvorí Kvinteto pre dychové nástroje a klavír Es Dur, K 452 Wolfganga Amadea Mozarta.

Tu sa na program koncertu dostávajú klavírne skladby Juraja Beneša, ktoré mali zaznieť počas októbrového recitálu. V podaní uznávaného klaviristu Ivana Šillera si vypočujeme Benešove klavírne skladby Notturno No. 8 a Old Boys Anthology.

Večer svetových premiér

Vo svetovej premiére uvedie skladbu Mariána Lejavu Quintettino tenero (illuminato dal grande Amadeo) (notturno no. 7) a kompozíciu Radio Rhapsody pre klavír, dychové kvarteto a rozhlasovú nahrávku, ktorú zložil skladateľ, pedagóg a redaktor Rádia Devín – Tomáš Boroš. 

V hlavných úlohách slovo i hudba

Nová kompozícia Tomáša Boroša Radio Rhapsody pre klavír, dychové kvarteto a rozhlasovú nahrávku je netradičná, hravá a zaujímavá. Autor ju dedikoval k 50. výročiu vzniku Rádia Devín, kde pôsobí ako redaktor. Tomáš Boroš pri komponovaní rozmýšľal nad syntézou slova a hudby v rozhlasovom vysielaní. Nechal sa inšpirovať rozhlasovým vysielaním a klaviristami sprevádzajúcimi nemé filmy. Bude to syntéza slova a hudby ale aj živej interpretácie s nahrávkou. Zistíme, či reč je hudbou alebo či hudba len pomáha dokresľovať atmosféru. Skladateľ pri tomto diele použil nahrávky vysielania Slovenského rozhlasu. Konkrétne úryvky z Hudobnej skladačkyHudobnej dielne. Na jednej strane stojí slovo moderátora, ktoré má ambíciu stať sa hudbou. Na druhej je to vrstvená živá hudba.

„Je to teda aj slovo aj hudba – reč moderátora, ktorá sa mení na hudbu a hudba, ktorá mení svoj pôvodný význam stretnutím sa s ďalšou vrstvou, ktorú budú hrať muzikanti naživo. Nahrávka je zároveň aj metakompozíciou – nastrihaním rozličných častí rozličných relácií som vytvoril samostatnú kompozíciu s motívmi, frázami, formou a výstavbou. Druhá kompozícia je tá zapísaná v notách. Uvidíme, čo to spraví, keď sa obe skladby spoja.”

Tomáš Boroš sa na koncerte nepredstaví ako interpret vlastného diela. Svetovú i slovenskú premiéru svojej novinky si vypočuje v koži poslucháča. Viac sa o tomto diele môžete dozvedieť v rozhovore Kataríny Uhrovej s jeho autorom Tomášom Borošom TU.

Marian Lejava - dirigent
Slovenský skladateľ a dirigent Marián Lejava. Zdroj: Štátna filharmónia Košice
Tomas Boros
Tomáš Boroš, skladateľ, pedagóg, klavirista a rozhlasový redaktor. Foto: Lukáš Gal/InMusic

Pocta Mozartovi

Na novembrovom koncerte Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase zaznie vo svetovej premiére aj skladba Mariána Lejavu Quintettino tenero (illuminato dal grande Amadeo) (Notturno no. 7). Malé nežné kvinteto (osvietené veľkým Amadeom) vytvoril na objednávku Ivana Šillera. Skladateľ patrí k veľkým obdivovateľom Mozartovej tvorby. Aj pri tomto diele ho inšpirovalo Mozartovo Kvinteto KV 452, ako sám vysvetľuje:

„Prvý akord Es-dur spustil moju imagináciu a inšpiroval dielo, ktoré svojím charakterom a rozsahom nadväzuje na cyklus 6 noktúrn z rokov 2000 – 2006. Rozhodol som sa teda načať druhý cyklus noktúrn a premiérovaná skladba je prvým z nich, v poradí však už č. 7. V skladbe, ktorá má tri miniatúrne časti, potom postupne k veľkému Amadeovi pripájam o nič menších Ligetiho, Wolfa spolu so Schoenbergom a Bergom a Kurtága s Ivesom. Drobné názvuky a mikrocitácie úzkeho výberu mojich hrdinov sprítomňujú okamih návratu k Mozartovmu akordu. U mňa zaznieva až úplne na konci diela. Dielo sa môže hrať teda aj od konca do svojho začiatku. Túto verziu však musím najprv znotovať vzhľadom na komplikovanú štruktúru. Jedného dňa.”

Viac sa o tomto diele môžete tiež dozvedieť v rozhovore Kataríny Uhrovej s jeho autorom Mariánom Lejavom TU.

Ako budú skladatelia prežívať premiérové momenty?

Tomáš Boroš priznáva, že to bude o dosť väčšie napätie, ako keď hrá na pódiu.

„Pri počúvaní vlastnej premiéry som pohodlne usadený v prítmí sály, malo by to byť teda príjemné, ale v skutočnosti by ste sa vo mne krvi nedorezali. Je to veľká zodpovednosť a strach, či to celé nie je jeden veľký omyl. Po doznení mám pocity zmiešané, ale nie z interpretácie, ale sám zo seba. Až po čase sa (občas) zoberiem na milosť.”

Marian Lejava sa teší na skvelú interpretáciu svojho diela.

„Úprimne radšej svoje diela osobne interpretujem, lenže zase z nich nemám poslucháčsky zážitok. Keď si zasa sadnem ako poslucháč (čo je málokedy), trpím, či sa všetko podarí tak, ako som napísal. Na koncerte v Rozhlase však budem sedieť a vychutnávať si zážitok interpretácie skvelých muzikantov – priateľov. Viem, že to bude o radosti.”

Je sa na čo tešiť! Aj tento koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa.

Koncert sa koná 27. 11. o 19:00 v Slovenskom rozhlase. Vstup je voľný. Kapacita sály je 200 ľudí. Bude v režime OP (očkovaní, prekonaní).

Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Cyklus koncertov sa koná s finančným príspevkom Hudobného fondu, s podporou Bratislavského samosprávneho kraja a SOZA.

One thought on “Ensemble Ricercata pod Pyramídou s premiérami”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »