Jeseň s Ensemble Ricercata pokračuje

Ensemble Ricercata

Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase vstupuje do ôsmeho ročníka. Ponúkne tri koncerty a dve svetové premiéry, na ktorých môžeme objavovať „staré“ a nové diela komornej hudby.

Komorné zoskupenie  Ensemble Ricercata sa etablovalo ako rešpektované hudobné teleso. Poslucháčovi prinesie vždy niečo nové, hodnotné. Jeho hlavnou ideou je popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Každoročne starostlivo hľadá, objavuje a milovníkom klasickej hudby sprostredkúva diela „staré“ i nové.

V Slovenskom rozhlase aj za krásou Islandu

Po tom, čo v septembri ovládla jesenná koncertná výprava zoskupenia Ensemble Ricercata rôzne miesta Slovenska, dostáva sa do Bratislavy.

Prvý koncert odštartujú večer 16. októbra v Slovenskom rozhlase klavirista Ivan Šiller a  klarinetista Ronald Šebesta. Zahrajú diela špičkovej komornej hudby pre klarinet a klavír autorov Karlheinza Stockhausena, Mauricia Kagela a súčasného islandského skladateľa Hilmara Thórdarsona.

Program bude pokračovať 30. októbra druhým koncertom jesenného cyklu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. So svojim klavírnym recitálom vystúpi Ivan Šiller. Uvedie na ňom skladby Juraja Beneša Notturno No. 8 a Old Boys Anthology.

Svetové premiéry v podaní Ensemble Ricercata

Zavŕšením 8. ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase bude 27. novembra 2021 koncert s mimoriadnym programom. Súbor v zložení Jan Souček (hoboj), Jan Hudeček (fagot), Ronald Šebesta (klarinet), Kateřina Javůrková (lesný roh) a Ivan Šiller (klavír)  vo svetovej premiére uvedie skladbu Mariana Lejavu When the Summer Night Falls Slowly Down (notturno no. 7) a kompozíciu Radio Rhapsody pre klavír, dychové kvarteto a rozhlasovú nahrávku, ktorú zložil skladateľ, pedagóg a redaktor Tomáš Boroš. Okrem nich tiež zaznie Kvinteto pre dychové nástroje a klavír Es Dur, K 452 Wolfganga Amadea Mozarta.

Súčasťou Hudobnej dielne Rádia Devín

Koncerty sú súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Realizuje sa tiež s podporou SOZA, Bratislavského samosprávneho kraja a s finančným príspevkom Hudobného fondu.

Vstup na všetky koncerty je voľný. Závisí od aktuálnych opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou. Aktuálne informácie nájdete na stránkach InMusic a na Facebooku InMusic.

 

 

Spracované podľa tlačovej správy InMusic, občianske združenie. Redakciu informovala Katarína Uhrová z InMusic

One thought on “Jeseň s Ensemble Ricercata pokračuje”

Comments are closed.

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »