
Záver januára patrí v Slovenskej filharmónie aj komornému cyklu Klavír a klaviristi. V posledný januárový utorok rozoznejú bratislavskú Redutu klavírne sonáty v interpretácii Petra Pažického.
Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne v utorok 28. januára 2025 v Malej sále Slovenskej filharmónie o 19.00 hod. koncert renomovaného slovenského klaviristu Petra Pažického. Patrí k významným slovenským klaviristom a pedagógom. Ako sólista vystupuje s renomovanými orchestrami a zároveň pôsobí ako komorný hráč v duu s Alešom Solárikom. Program svojho najbližšieho recitálu vyskladal zo sonát štyroch skladateľov – Leoša Janáčka Bélu Bartóka, Karola Szymanowského a Alexandra Moyzesa.
Klavírne sonáty
Na úvod utorkového večera v Slovenskej filharmónie zaznie Sonáta 1. X. 1905 Z ulice Leoša Janáčka, ktorého neveľké klavírne dielo zaujíma významné miesto v jeho tvorivom odkaze. Sonáta patrí medzi vrcholné skladby pre sólový klavír, ktoré skladateľ skomponoval medzi rokmi 1900 – 1912. Nasledovať bude Sonáta pre klavír č. 3, op. 36 Karola Szymanowského, jedného z najuznávanejších poľských skladateľov. Skomponoval ju v roku 1917, počas posledných mesiacov, ktoré strávil v rodnom sídle v Tymošivke. Szymanowski bol činný aj v oblasti umeleckej literatúry a hudobnej publicistiky. Zomrel ako 54-ročný na tuberkulózu vo švajčiarskom Lausanne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšou skladbou večera bude Sonáta pre klavír, BB 88, Sz. 80 Bélu Bartóka, ktorý veľkú časť svojho života venoval štúdiu ľudovej hudby. Sonátu pre klavír, komponoval ako jedno z prvých diel v roku 1926. Okrem Klavírnej sonáty vznikli v tomto období aj jeho ďalšie klavírne diela – cykly V prírode, Deväť malých klavírnych skladieb, 1. klavírny koncert a niekoľko skladieb z cyklu Mikrokozmos.

Peter Pažický na záver programu uvedie jedinú klavírnu sonátu Alexandra Moyzesa – Sonátu pre klavír e mol, op. 2, ktorá vznikla prepracovaním starších diel a skladateľ ju dokončil v roku 1942. Alexander Moyzes sa intenzívne venoval aj pedagogickej činnosti na Konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. K jeho študentom patrili mnohí poprední slovenskí skladatelia (Dezider Kardoš, Andrej Očenáš, Tibor Frešo, Jozef Sixta, Juraj Hatrík, Peter Breiner a ďalší).
—
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: archív umelca
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF